آیا UX شما تاثیرگذار است؟ چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

این روزها، افزایش وفاداری به برند و وفادار ماندن کاربران به تجربه کاربری (UX) وب‌سایت یا اپلیکیشن شما بستگی دارد. دیگر از اوایل دوران استارت آپی گذشته ایم که کاربران برای خدمات از شرکت یا استارت آپ شما استفاده کنند. راحتی استفاده از برنامه و UX تاثیر به سزایی در انتخاب شما دارد. اما چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

همانطور که از نام UX پیداست، تجربه کاربر – یعنی قرار دادن انسان در مرکز. طراحی تجربه‌های دیجیتالی لذت‌بخش و بدون دردسر، با این شعار انجام می شود که «همیشه حق با مشتری است».

آیا UX شما بر روی محصول دیجیتالی شما تمرکز دارد؟

یک نسل قبل، شما نمی‌دانستید که UX یک حرفه است، اما در عصر دیجیتال امروز، متخصصان UX بسیار مورد توجه هستند.

دلیل آن ساده است؛ نحوه تعامل و ارتباط مردم با بازار جهانی تکامل یافته است. همچنین تکنولوژی پیشرفت کرده است و کاربران محصولات مختلفی را دیده اند. به همین منظور نیاز است که تجربه ی کاربری مطابق با سلیقه و پیشرفت در حال حاضر در اختیار مشتریان قرار دهیم.

شاید برای شما مناسب باشد:

بهترین ابزارهای طراحی UI و UX در سال 2023

زیبا بودن مساوی با کاربردی بودن نیست

داشتن یک وب سایت یا رابط کاربری اپلیکیشن (UI) از نظر زیبایی شناسی ممکن است به شما این احساس را بدهد که یک برند جذاب در دستان خود دارید. با این حال، اگر نتوان به طور مستقیم از آن استفاده کرد، یک مشکل کوچک در استفاده از آن می تواند باعث شود کاربر در چند ثانیه آن را ترک کند. مانند یک خودرو غیر اصولی است که ظاهر زیبایی دارد. اما از داخل با موتور یک موتورسیکلت پشتیبانی می شود. در نهایت این خودرو غیر اصولی توجه مشتری را جلب نمی کند چراکه با اولین استفاده متوجه نقص بزرگ ان می شود.

خشن به نظر می‌رسد، اما ما در دوره‌ای بی‌صبر زندگی می‌کنیم که دامنه توجه کاهش می‌یابد، جایی که افراد پرمشغله به بی‌نظیرترین تجربه جذب می‌شوند. اگر این تجربه مال شما نیست، ممکن است فروش و درآمد خود را از دست بدهید.

امینم که یکی از معروف ترین رپر های جهان است در مورد ارزش همدلی و درک دیگران می گوید: «اما باید هزار مایل با کفش‌های من راه بروی، فقط برای اینکه ببینی من بودن چگونه است. من تو خواهم بود، بیایید کفش‌ها را عوض کنیم، فقط برای اینکه ببینیم … به ذهن یکدیگر برویم.»

آیا UX شما تاثیرگذار است؟ چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

بهترین تجربه کاربری زمان اتفاق می افتد که شما خود را به جای افرادی که قصد دارید با آنها ارتباط برقرار کنید، قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که هنگام تعامل با برند شما احساس راحتی می‌کنند. شما باید برای این واقعیت آماده باشید که این محصول شما برای شما نیست بلکه برای مشتریان شماست و زاویه دید آن ها مهم است.

مخاطبان شما می‌توانند شامل افراد با همه توانایی‌ها، سطوح مختلف تحصیلات و هوش دیجیتالی و افرادی باشند که در هنگام تعامل با برند شما بیش از یک چیز را در ذهن خود دارند.

اگر این کار را به خوبی انجام دهید، تجربه آن‌ها از برند شما با تعریف برند شما به‌عنوان برندی با ارزش‌های واقعی در احساس مشتریان، وفاداری ایجاد می‌کند.

شاخصه بهترین UX، توجه به انسان

برای یک کسب و کار، یکی از بدترین سناریوهای قابل تصور این است که یک مشتری بالقوه در وب سایت یا برنامه شما وارد شود، که واقعاً می خواهد خرید کند، اما در نهایت با داشتن یک تجربه ضعیف، کیف پول خود را محکم بسته است و منصرف شود.

آیا تا به حال احساس کرده اید که می خواهید برای چیزی پول بپردازید، اما کسب و کار پول شما را نمی خواهد؟ پیدا کردن چیزی که می خواستی خیلی سخت بود؟

بیشتر بخوانید
ROI در بازاریابی چیست؟ | نرخ بازگشت سرمایه چگونه محاسبه میشود؟

حتی در فضای B2B، تجربیات دیجیتال می تواند دردناک باشد و مشتریان بالقوه را به سمت رقیب سوق دهد.

یک وب سایت و محصول ممکن است شگفت انگیز به نظر برسد، فریبنده باشد و توجه کامل آنها را به خود جلب کرده باشد. اما بدون یک سفر روشن(UX) برای یافتن اطلاعات مورد نیاز، و اقدامات مشخصی که در صورت تمایل به مرحله بعدی انجام دهند، ممکن است بیایند و بروند بدون اینکه به برند شما فرصت ملاقات با آنها و شروع گفتگو را بدهند.

از نظر روانشناسی، عمیق بررسی کنید

تعامل متکی بر برآورده کردن انتظارات مشتری است، و هر آنچه که کسب و کار شما ارائه می دهد یا تولید می کند، مشکلی را حل می کنید یا به مشتریان با نوعی چالش کمک می کنید.

آن‌ها کمک می‌خواهند، راه‌حل‌هایی می‌خواهند، و شما باید پیدا کردن آنها را برای مشتریان آسان کنید.

UX به انتظارات عاطفی و شناختی پایگاه مشتری شما نگاه می کند. چقدر اطلاعات می تواند شما را تحت تأثیر قرار دهد؟ آنها می خواهند در هنگام انجام یک فرآیند چند مرحله را طی کنند؟

آیا UX شما تاثیرگذار است؟ چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

آیا ناوبری پلت فرم شما ساده است یا ممکن است گیج کننده باشد؟ آیا هنگام ایجاد پورتال آنلاین خود، بسیاری از سبک های مختلف تفکر و سن های مختلف را در نظر گرفته اید؟

تجربه کلی چقدر سازگار است؟ آیا لحن صدای محتوای شما حمایت کننده و دلسوز است؟

مشتریان شما ممکن است افراد باهوشی باشند، اما این بدان معنا نیست که شما می‌خواهید یافتن محصول یا خدمات مورد نیازشان چالش برانگیز باشد.

UX افکار و احساسات کاربر را در نظر می گیرد. هنگام گشتن در سایت چه احساسی دارند؟

آیا آنها فرصتی برای تعامل با برند شما دارند؟ آیا آنها می توانند آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند؟

آیا زبان سایت شما به راحتی قابل درک است؟

UX بر چه بخش های دیگر کسب و کار تاثیر می گذارد؟

در هر سرمایه‌گذاری تجاری، درآمد، فروش و نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است، و در این عصر تحول دیجیتال، طراحی UX بر نتایج کسب‌وکار تأثیر می‌گذارد که هرگز قبلاً وجود نداشته است. برخی از بخش های مهمی که UX بر روی آن ها تاثیر می گذارد عبارت است از:

  • نرخ تبدیل وب‌سایت و برنامه: وقتی مشتریان برای مدت طولانی‌تری با محصول شما درگیر می‌شوند، به احتمال زیاد منجر به فروش می‌شوند.
  • درآمد کلی از فروش: فرصت های از دست رفته به معنای فروش کمتر است. با اطمینان از اینکه مشتریان پلتفرم شما را ساده و قابل استفاده می بینند، درآمد را افزایش دهید.
  • وفاداری: یک تجربه مثبت هنگام تعامل با برند شما منجر به افزایش حفظ مشتری و طول عمر رابطه می شود.
  • رتبه‌بندی صفحات موتور جستجو: زمان بارگذاری سریع‌تر صفحه همراه با نرخ پرش پایین‌تر، ماندن کاربران برای مدت طولانی‌تر در سایت، و بازدیدکنندگانی که صفحات بیشتری را بررسی می‌کنند، همگی به گوگل اطلاع می‌دهند که سایت شما یک مرجع در حوزه شماست.
  • زمان و پول مورد نیاز برای سرمایه گذاری: بهترین UX هزینه کمتری را برای کسب و کار شما به همراه دارد. زیرا هم از زمان برای رقابت عقب نمی مانید و هم از نظر مالی ضرر نخواهید کرد.

نیاز به طراحی UX حرفه ای دارید؟

طراحی UX از زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ است. ما در دوره رایگان دیجیتال مارکتینگ بخش های مختلفی از دیجیتال مارکتینگ را توضیح داده ایم که می توانید مشاهده کنید. در صورتی که نیاز به یک متخصص برای طراحی UX دارید کافی است از متخصصان آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران وبر بهره ببرید.

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
5 ابزار طراحی اپلیکیشن | کدام ابزارها برای طراحی UI/UX مناسب هستند؟

طراحان اپلیکیشن موبایل همیشه به دنبال ابزار مناسبی هستند که طراحی هایشان را برای تجربه کاربر نهایی ارزشمند کند. توسعه یک اپلیکیشن موبایل ارزشمند به مهارت، خلاقیت و البته ابزار مناسب نیاز دارد. چه یک حرفه ای طراحی اپلیکیشن باشید و چه یک مبتدی در دنیای طراحی اپلیکیشن موبایل، این مقاله عالی میتواند تاثیر زیادی بر مهارت های شما بگذارد. قرار است در این مقاله با معرفی 5 ابزار برتر طراحی اپلیکیشن به بررسی آنها بپردازیم. طراحی اپلیکیشن چیست؟ طراحی اپلیکیشن ظاهر و احساس یک اپلیکیشن موبایل است. این شامل تمام عناصر بصری و عناصر تعاملی است که بر عملکرد برنامه تأثیر می گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل دو مفهوم UI و UX را ترکیب می کند. رابط کاربری (UI) ظاهر […]

لوگو نوکیا تغییر کرد! | نگاهی به لوگو جدید نوکیا و انگیزه ی این تغییر

عکسی که در بالا مشاهده میکنید، لوگوی جدید نوکیا است! این لوگو نه تنها از یک برند نمادین، بلکه استراتژی جدید شرکت را نیز میرساند. درست یک روز قبل از MWC2023، نوکیا با تغییر لوگوی نمادین و شناخته شده خود، جهان را شوکه کرد. لوگوی نوکیا با گذشت زمان تغییر کرده است، که طبیعی است زیرا تغییر تنها ثابت در این جهان است. با این حال، لوگوی جدید از لوگوی کلاسیک، اثبات شده و شناخته شده نوکیا فاصله می گیرد و صفحه جدیدی در تاریخ نوکیا باز می شود. لوگوی جدید، که ما را به یاد برخی از لوگوهای مدرن می اندازد، نشان دهنده تمام انرژی است که نوکیا برای تغییری که بیش از 10 سال پیش آغاز شد، به […]

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران […]

تاریخچه لوگو ورساچه | تصویر لوگو ورساچه چه مفهومی دارد؟

لوگو ورساچه و تصویر مدویا در آن شاید یکی از معروف ترین لوگوهای دنیای مد باشد. در چهل و پنج سال گذشته، خود برند ورساچه یکی از شناخته شده ترین برندها در دنیای مد لوکس بوده است. برندی که لباس هایش اغلب به فرش قرمز می رسد و توسط بسیاری از افراد مشهور پوشیده می شود. همه می دانیم که این شرکت مد لباس های شگفت انگیز طراحی و عرضه می کند، اما چقدر درباره لوگوی ورساچه می دانیم؟ برند در سال 1978 تأسیس شد، بنابراین سال‌های زیادی از فعالیت آن می‌گذرد. نکته جالب این است که لوگو آن توانسته مد روز باقی بماند و هنوز هم مرتبط با برند باشد. لوگو واقعاً با اولین مجموعه ای که توسط این […]

چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4