ترفندهای تبلیغاتی | استفاده از عناصر نوستالژیک

برندهای مطرح دنیا، ترفندهای تبلیغاتی و بازاریابی مختلفی دارند. پیشتر ما به برخی از آنها اشاره کردیم. مثلاً برند استارباکس با یادداشت کردن اسم مشتریها روی لیوانهایشان با آنها صمیمی میشود. به این ترتیب پای بحث و شوخی را نیز با آنها باز میکند. گاهی هم غلط املایی را چاشنی کار کرده و به همین ترتیب مردم عکس این اشتباهات عمدی را در شبکه های مجازی بارها منتشر میکننند. پس بدون اینکه خودشان بفهمند به دیجیتال مارکتینگ این برند کمک شایانی میکنند. برند دیگری چون برگرکینگ، جنگ سخت تبلیغاتی به راه می اندازد تا رقیب را با خاک یکسان کند. گاهی هم ویدئوی همبرگر گندیده اش را به نمایش میگذارد تا صداقت و درستکاری خودش را به رخ بکشد.

نوستالژیا : یکی از مؤثرترین ترفندهای تبلیغاتی

بافزایش سن ، اشتیاق و علاقه ی ما به عناصر نوستالژیک نیز رشد می یابد. این باعث می شود که تبلیغات و آگهی هایی که بیشتر از نوستالژیا استفاده میکنند برای ما جذاب شوند. این همان است که محققان می گویند “حسرت خاطرات مثبت از گذشته” . علاوه بر گذر زمان ، این اشتیاق به نوستالژی با توجه به شرایط فعلی جامعه که از پیش بینی و فرصت خارج می شود ، بیشتر تشدید می شود. در ایران که جمعیت رو به پیر شدن است، این ترفند تبلیغاتی میتواند راهی هوشمندانه برای جذب مشتری باشد. پس استفاده از المان های نوستالژیک در آگهی تبلیغاتی میتواند آن تبلیغ یا محصول را در خاطر مشتری مانا کند.

باید دقت داشت که تاکید بیش از حد بر بازاریابی نوستالژیک، ممکن از باعث از دست دادن بخشی از مشتریان شما شود. چرا که این نوع بازاریابی مختص به قشر میانسال است که خاطراتی در گذشته دارند. فرض مثال اگر ما در تبلیغ خود از المانی استفاده کنیم که مربوط به دهه های 60 و یا 70 باشد، یک جوان 20 ساله امروزی هیچگونه ارتباطی نمیتواند با این سبک بازاریابی شما برقرار کند. پس عملاً این بخش از مشتریان را از دست خواهید داد. مگر اینکه تبلیغ شما برای محصول ویژه ی بزرگسالان و یا میانسالان باشد.

نمونه تبلیغات نوستالژیک

این روزها خیلی از برندها در سراسر جهان و حتی ایران از تاثیر این ترفند بهره بردند و حداقل یک بار از یک المان نوستالژیک در تبلیغات، دیجیتال مارکتینگ و یا تولید محصول جدیدشان استفاده کردند. به این ترتیب با تحریک عواطف و احساسات مشتری، به فروش محصول بیشتری دست یافتند. در زیر به چند نمونه مثال اشاره میکنیم:

1- گوشی نوستالژیک موتورولا: Razr

با ورود به سال 2000 که هنور گوشی های هوشمند هم به دنیای ما پا نگذاشته بودند، یکی از گوشی های محبوب موتورولا وارد بازار شد. گوشی کوچک و پهنی به نام Razr. صفحه نمایش و صفحه کلید کوچکی داشت ولی مردم آن را به خاطر طراحی و سادگی حسابی دوست داشتند.

همین دو سه سال پیش در سال 2019 موتورولا با تولید نسل جدید Razr حسابی سر و صدا به پا کرد. این نسل از گوشی های Razr لمسی و هوشمند بودند. در تبلیغ Razr جدید، مدل قدیمی razr را می بینید که در حالی که لایه های قدیمی اش جدا می شود ، از روی میز بلند می شود و به هوا پرواز می کند و تبدیل میشود به razr هوشمندی که صفحه ی لمسیِ تاشو دارد. سپس تلفن باز می شود تا صفحه لمسی شبیه Android را نشان دهد. این ترفند یکی از ترفندهای تبلیغاتی موتورولا برای تبلیغ با استفاده نوستالژی بوده است

بیشتر بخوانید
ROI در بازاریابی چیست؟ | نرخ بازگشت سرمایه چگونه محاسبه میشود؟

2- آدیداس : مسابقه ی تاریخ ساز تنیس

در سال 1973 ، بیلی جین کینگ 25 ساله در یک مسابقه تنیس، بازیکن مرد بابی ریگز که 55 سال سن داشت را شکست داد. این مسابقه در واقع “نبرد بین زن و مرد” بود. اولین باری بود که در مسابقات، یک تنیسور زن مقابل یک مردبازی میکرد. پیش از آن همیشه مردان به عنوان ورزشکاران برتر شناخنه میشدند. این پیروزی ارزش بسیاری داشت و کلیشه های جنسیتی را زیر سوال برد.

طی آن مسابقه ، کینگ یک جفت کفش تنیس آبی رنگ آدیداس پوشیده بود. سالها بعد ، برای جشن 45 سالگی پیروزی کینگ ، آدیداس یک سری کفش لیمیتد ادیشن همان کفش را با حک چهره و حروف اول اسطوره تنیس زن BJK عرضه کرد.

کمپین تبلیغاتی آدیداس با جسارت بسیار از یکی از بهترین ترفندهای تبلیغاتی استفاده کرد. این کمپین چند سری فیلم ساده و کوتاه منتشر کرد که در پایین یکی از آنها را میبینید. در این ویدئو بیلی جین کینگ آبی پوش را میبینید که تنیس در دست، کفشهای آدیداس را با اسپری آبی رنگ میکند.

اپل: شخصیت کارتونی

اپل در یک تبلیغ برای آیفون 6 اس ، از یک شخصیت کارتونی محبوب و نوستالژیک استفاده کرده است. اسم این عروسک کوکی مانستر است (از لحاظ ظاهر تقریباً شبیه سنجدِ خودِ ما البته به رنگ آبی). او که همیشه هم در رژیم غذایی به سر مییبرد، این بار در این ویدئوی تبلیغاتی در حال شیرینی درست کردن است. از Siri درخواست تنظیم زمان پخت و همچنین پخش موسیقی میکند.

در دوره ای هستیم که بیشتر کمپین های تبلیغاتی، برای تبلیغات برندها تمرکز بیشتری بر آینده دارند. به این ترتیب ویژگیهای محصولات آتی را به نمایش میگذارند. پس استفاده از آن دسته ترفندهای تبلیغاتی که مربوط به نوستالژی و خاطرات خوش گذشته میشوند باید دقت لازم را به کار گیرید و همواره در این مورد اغراق ننمایید.

موضوعات مرتبط: , , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4