ترفندهای تبلیغاتی | استفاده از عناصر نوستالژیک

برندهای مطرح دنیا، ترفندهای تبلیغاتی و بازاریابی مختلفی دارند. پیشتر ما به برخی از آنها اشاره کردیم. مثلاً برند استارباکس با یادداشت کردن اسم مشتریها روی لیوانهایشان با آنها صمیمی میشود. به این ترتیب پای بحث و شوخی را نیز با آنها باز میکند. گاهی هم غلط املایی را چاشنی کار کرده و به همین ترتیب مردم عکس این اشتباهات عمدی را در شبکه های مجازی بارها منتشر میکننند. پس بدون اینکه خودشان بفهمند به دیجیتال مارکتینگ این برند کمک شایانی میکنند. برند دیگری چون برگرکینگ، جنگ سخت تبلیغاتی به راه می اندازد تا رقیب را با خاک یکسان کند. گاهی هم ویدئوی همبرگر گندیده اش را به نمایش میگذارد تا صداقت و درستکاری خودش را به رخ بکشد.

نوستالژیا : یکی از مؤثرترین ترفندهای تبلیغاتی

بافزایش سن ، اشتیاق و علاقه ی ما به عناصر نوستالژیک نیز رشد می یابد. این باعث می شود که تبلیغات و آگهی هایی که بیشتر از نوستالژیا استفاده میکنند برای ما جذاب شوند. این همان است که محققان می گویند “حسرت خاطرات مثبت از گذشته” . علاوه بر گذر زمان ، این اشتیاق به نوستالژی با توجه به شرایط فعلی جامعه که از پیش بینی و فرصت خارج می شود ، بیشتر تشدید می شود. در ایران که جمعیت رو به پیر شدن است، این ترفند تبلیغاتی میتواند راهی هوشمندانه برای جذب مشتری باشد. پس استفاده از المان های نوستالژیک در آگهی تبلیغاتی میتواند آن تبلیغ یا محصول را در خاطر مشتری مانا کند.

باید دقت داشت که تاکید بیش از حد بر بازاریابی نوستالژیک، ممکن از باعث از دست دادن بخشی از مشتریان شما شود. چرا که این نوع بازاریابی مختص به قشر میانسال است که خاطراتی در گذشته دارند. فرض مثال اگر ما در تبلیغ خود از المانی استفاده کنیم که مربوط به دهه های 60 و یا 70 باشد، یک جوان 20 ساله امروزی هیچگونه ارتباطی نمیتواند با این سبک بازاریابی شما برقرار کند. پس عملاً این بخش از مشتریان را از دست خواهید داد. مگر اینکه تبلیغ شما برای محصول ویژه ی بزرگسالان و یا میانسالان باشد.

نمونه تبلیغات نوستالژیک

این روزها خیلی از برندها در سراسر جهان و حتی ایران از تاثیر این ترفند بهره بردند و حداقل یک بار از یک المان نوستالژیک در تبلیغات، دیجیتال مارکتینگ و یا تولید محصول جدیدشان استفاده کردند. به این ترتیب با تحریک عواطف و احساسات مشتری، به فروش محصول بیشتری دست یافتند. در زیر به چند نمونه مثال اشاره میکنیم:

1- گوشی نوستالژیک موتورولا: Razr

با ورود به سال 2000 که هنور گوشی های هوشمند هم به دنیای ما پا نگذاشته بودند، یکی از گوشی های محبوب موتورولا وارد بازار شد. گوشی کوچک و پهنی به نام Razr. صفحه نمایش و صفحه کلید کوچکی داشت ولی مردم آن را به خاطر طراحی و سادگی حسابی دوست داشتند.

همین دو سه سال پیش در سال 2019 موتورولا با تولید نسل جدید Razr حسابی سر و صدا به پا کرد. این نسل از گوشی های Razr لمسی و هوشمند بودند. در تبلیغ Razr جدید، مدل قدیمی razr را می بینید که در حالی که لایه های قدیمی اش جدا می شود ، از روی میز بلند می شود و به هوا پرواز می کند و تبدیل میشود به razr هوشمندی که صفحه ی لمسیِ تاشو دارد. سپس تلفن باز می شود تا صفحه لمسی شبیه Android را نشان دهد. این ترفند یکی از ترفندهای تبلیغاتی موتورولا برای تبلیغ با استفاده نوستالژی بوده است

بیشتر بخوانید
3 روش بررسی سئو تکنیکال و مشکلات ان در سایت

2- آدیداس : مسابقه ی تاریخ ساز تنیس

در سال 1973 ، بیلی جین کینگ 25 ساله در یک مسابقه تنیس، بازیکن مرد بابی ریگز که 55 سال سن داشت را شکست داد. این مسابقه در واقع “نبرد بین زن و مرد” بود. اولین باری بود که در مسابقات، یک تنیسور زن مقابل یک مردبازی میکرد. پیش از آن همیشه مردان به عنوان ورزشکاران برتر شناخنه میشدند. این پیروزی ارزش بسیاری داشت و کلیشه های جنسیتی را زیر سوال برد.

طی آن مسابقه ، کینگ یک جفت کفش تنیس آبی رنگ آدیداس پوشیده بود. سالها بعد ، برای جشن 45 سالگی پیروزی کینگ ، آدیداس یک سری کفش لیمیتد ادیشن همان کفش را با حک چهره و حروف اول اسطوره تنیس زن BJK عرضه کرد.

کمپین تبلیغاتی آدیداس با جسارت بسیار از یکی از بهترین ترفندهای تبلیغاتی استفاده کرد. این کمپین چند سری فیلم ساده و کوتاه منتشر کرد که در پایین یکی از آنها را میبینید. در این ویدئو بیلی جین کینگ آبی پوش را میبینید که تنیس در دست، کفشهای آدیداس را با اسپری آبی رنگ میکند.

اپل: شخصیت کارتونی

اپل در یک تبلیغ برای آیفون 6 اس ، از یک شخصیت کارتونی محبوب و نوستالژیک استفاده کرده است. اسم این عروسک کوکی مانستر است (از لحاظ ظاهر تقریباً شبیه سنجدِ خودِ ما البته به رنگ آبی). او که همیشه هم در رژیم غذایی به سر مییبرد، این بار در این ویدئوی تبلیغاتی در حال شیرینی درست کردن است. از Siri درخواست تنظیم زمان پخت و همچنین پخش موسیقی میکند.

در دوره ای هستیم که بیشتر کمپین های تبلیغاتی، برای تبلیغات برندها تمرکز بیشتری بر آینده دارند. به این ترتیب ویژگیهای محصولات آتی را به نمایش میگذارند. پس استفاده از آن دسته ترفندهای تبلیغاتی که مربوط به نوستالژی و خاطرات خوش گذشته میشوند باید دقت لازم را به کار گیرید و همواره در این مورد اغراق ننمایید.

موضوعات مرتبط: , , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
5 ابزار طراحی اپلیکیشن | کدام ابزارها برای طراحی UI/UX مناسب هستند؟

طراحان اپلیکیشن موبایل همیشه به دنبال ابزار مناسبی هستند که طراحی هایشان را برای تجربه کاربر نهایی ارزشمند کند. توسعه یک اپلیکیشن موبایل ارزشمند به مهارت، خلاقیت و البته ابزار مناسب نیاز دارد. چه یک حرفه ای طراحی اپلیکیشن باشید و چه یک مبتدی در دنیای طراحی اپلیکیشن موبایل، این مقاله عالی میتواند تاثیر زیادی بر مهارت های شما بگذارد. قرار است در این مقاله با معرفی 5 ابزار برتر طراحی اپلیکیشن به بررسی آنها بپردازیم. طراحی اپلیکیشن چیست؟ طراحی اپلیکیشن ظاهر و احساس یک اپلیکیشن موبایل است. این شامل تمام عناصر بصری و عناصر تعاملی است که بر عملکرد برنامه تأثیر می گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل دو مفهوم UI و UX را ترکیب می کند. رابط کاربری (UI) ظاهر […]

لوگو نوکیا تغییر کرد! | نگاهی به لوگو جدید نوکیا و انگیزه ی این تغییر

عکسی که در بالا مشاهده میکنید، لوگوی جدید نوکیا است! این لوگو نه تنها از یک برند نمادین، بلکه استراتژی جدید شرکت را نیز میرساند. درست یک روز قبل از MWC2023، نوکیا با تغییر لوگوی نمادین و شناخته شده خود، جهان را شوکه کرد. لوگوی نوکیا با گذشت زمان تغییر کرده است، که طبیعی است زیرا تغییر تنها ثابت در این جهان است. با این حال، لوگوی جدید از لوگوی کلاسیک، اثبات شده و شناخته شده نوکیا فاصله می گیرد و صفحه جدیدی در تاریخ نوکیا باز می شود. لوگوی جدید، که ما را به یاد برخی از لوگوهای مدرن می اندازد، نشان دهنده تمام انرژی است که نوکیا برای تغییری که بیش از 10 سال پیش آغاز شد، به […]

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران […]

تاریخچه لوگو ورساچه | تصویر لوگو ورساچه چه مفهومی دارد؟

لوگو ورساچه و تصویر مدویا در آن شاید یکی از معروف ترین لوگوهای دنیای مد باشد. در چهل و پنج سال گذشته، خود برند ورساچه یکی از شناخته شده ترین برندها در دنیای مد لوکس بوده است. برندی که لباس هایش اغلب به فرش قرمز می رسد و توسط بسیاری از افراد مشهور پوشیده می شود. همه می دانیم که این شرکت مد لباس های شگفت انگیز طراحی و عرضه می کند، اما چقدر درباره لوگوی ورساچه می دانیم؟ برند در سال 1978 تأسیس شد، بنابراین سال‌های زیادی از فعالیت آن می‌گذرد. نکته جالب این است که لوگو آن توانسته مد روز باقی بماند و هنوز هم مرتبط با برند باشد. لوگو واقعاً با اولین مجموعه ای که توسط این […]

چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4