تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال : تکنیک فومو FOMO

    موضوعات: بازاریابی دیجیتال 

بازاریابی دیجیتال درصورتی که بودجه زیادی ندارید می تواند یک چالش باشد ، اما صاحب مشاغل کوچک برای جذب و نگهداری مشتری بسیار زیادی دارد. افزایش بازاریابی دیجیتال ، کار صاحب مشاغل کوچک را در یافتن راهی برای جذب خریدار آگاه آسان کرده است. در این مقاله قصد داریم تا به یکی از مهمترینِ این تکنیک ها، یعنی تکنیک فومو بپدازیم.

فومو به چه معناست؟

در تکنیک‌های بازاریابی، فومو بسیار کارآمد و موثر است. اما فومو به چه معناست؟ در واقع FOMO مخفف fear of missing out است. یعنی ترس از دست دادن. همه ی ما با ترس از دست دادن یک موقعیت عالی و شگفت انگیز آشنا هستیم. یک بازاریاب باهوش و حرفه ای از این ویژگی مشتریان استفاده میکند و آنها را تحت تاثیر قرار میدهد. حتما شما بارها و بارها در این دام فروشندگان افتاده اید در حالیکه هرگز هم متوجهش نشدید.

تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال : تکنیک فومو FOMO

برای استفاده از این تکنیک ابتدا شما باید دقیقاً بفهمید بازاریابی FOMO چیست و چگونه می توانید آن را اعمال کنید. در این مطلب ، ما در مورد این اصطلاح و جزئیات 10 تکنیکی را که می توانید از طریق فومو استفاده کنید به شما آموزش میدهیم.

بازاریابی فومو یعنی چه؟

بازاریابی FOMO به پیام رسانی اشاره دارد که تمایل مصرف کنندگان را برای استفاده از هر فرصتی قبل از آنکه از دستش بدهند جلب می کند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند یک خرید هیجانی و سریع انجام دهد تا اینکه بعداً از اقدام نکردنشان پشیمان شوند. روانشناسی موجود در بازاریابی FOMO به این دلیل کار می کند که ما یک گونه خطرناک هستیم. در برخی موارد ، اجتناب از خطر به معنای پس انداز خرید است زیرا ما می ترسیم پول خود را پشت سر چیزی قرار دهیم که انتظارات ما را برآورده نکند. با این حال ، جلوگیری از خطر همچنین می تواند به معنای جلوگیری از احتمال پشیمانی از یک فرصت باشد.

مثلاً شما در فکر خرید ماشین هستید. شما یک ایده کلی درمورد نوع وسیله نقلیه و میزان پولی که میخواهید هزینه کنید، در ذهن دارید. ناگهان ، تبلیغات فیس بوک را مشاهده می کنید که از تبلیغات گسترده در نمایندگی محلی خود خبر می دهد. شما دقیقاً ماشین مورد نظر خود را می بینید. شاید هنوز تصمیم قطعی برای خرید نداشته بودید ، اما اکنون FOMO شما به شدت بالا میرود. شما می ترسید که این فرصت را دست دهید زیرا ممکن است هرگز دوباره نشان داده نشود. این بازاریابی FOMO است.

شما نیز به عنوان مسئول یک برند و یا یک بازاریاب با استفاده از چند تکنیک امتحان شده و درست که در زیر به آنها خواهیم پرداخت ، می توانید FOMO را به طور حرفه ای اعمال کنید.

چند تکنیک مؤثر فومو در بازاریابی دیجیتال

فومو فقط مختص به فروشگاهها نمیشود بلکه در بازاریابی دیجیتال نیز کاملاً قابل اجرا است. ما در ادامه به چند تکنیک فومو و نمونه هایی از آن اشاره خواهیم کرد.

محدودیت زمانی دقیق تنظیم کنید

هیچ چیزی اندازه ی محدودیت زمانی در بازاریابی تاثیرگذار نیست. ما از همان کودکی مشروط به رعایت ضرب الاجل ها هستیم و تحت فشار زمانی، تصمیم خرید می گیریم. نکته ی مهم این است که شما باید محدودیت زمانی خود را رعایت کنید. آن را مدام تمدید نکنید، زیرا مشتریان شما خواهند فهمید که آنها را فریب داده اید. این برای اعتبار برند شما بد است. یک صفحه از کتاببلک فرایدی و سایبر ماندی بگیرید و به مخاطبان خود معامله ای را بدهید که نمی توانند آن را از دست بدهند ، مثلا 20 درصد تخفیف محبوب ترین محصول شما در صورت سفارش در 48 ساعت. پیشنهاد را از طریق ایمیل ، رسانه های اجتماعی و سایر کانال ها منتشر کنید. همچنین میتوانید پیشنهاد خود را در وب سایت خود قرار دهید. روی آن نیز انیمیشنی تنظیم کنید تا بیشتر جلب توجه کند.

تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال : تکنیک فومو FOMO

استفاده از یک فرد مشهور و معتبر و یا اینفلوئنسر

وقتی شخصی با نفوذ یا شهرت (حتی در شبکه های اجتماعی) در مورد محصول شما صحبت می کند ، نقل قول از آن شخص می تواند کمک قابل توجهی به کمپین بازاریابی FOMO شما کند. شما به یک چهره مشهور در سطح خیلی بالا نیز احتیاج ندارید – اگرچه باشد هم بهتر است. اینفلوئنسرها بر مکالمات در شبکه های اجتماعی مسلط هستند. طبق نظرسنجی اخیر بین شبکه های اجتماعی، اینستاگرام (به لطف اینفلوئنسرها) مؤثرترین پلتفورم برای رساندن پیام شما به مشتریان است.

تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال : تکنیک فومو FOMO

اگر قصد دارید بازاریابی FOMO را با بازاریابی دیجیتال تأثیرگذار ترکیب کنید، مطمئن شوید که اکنون جایگاه خوبی در Instagram دارید. اگرچه به یاد داشته باشید که وقتی اینفلوئنسرها پیام برند شما را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند ، می توانید از نقل قول های آنها در بازاریابی خود استفاده کنید. آنها را در صفحات فروش و مکانهای دیگری که مخاطب شما آنها را می بیند قرار دهید. آنها حتی موضوعات عالی را برای بازاریابی از طریق ایمیل ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید
KPI یا شاخص کلیدی عملکرد چیست؟ | چگونه برای شرکت خود KPI تعریف کنیم؟

پوز بدهید

بله درست است. شما باید پوز بدهید. مثلا یک رستوران معروف و پر طرفدار، پارکینگش را گونه ای طراحی کرده که در ملإ عام است. همه ی مردم با دیدن ماشین های پارک شده که به آن رستوران رفتند هیجان زده میشوند و میفهمند این رستوران غذای خوبی دارد. پس اگر به این رستوران نروند، موقعیت خوبی را از دست خواهند داد.

بنابراین ، چگونه این مفاهیم را در بازاریابی دیجیتال به کار می گیرید؟ لوگوی برندهای محبوبی که مشتری شما بودند را در صفحه ی خود قرار دهید. اگر شخص یا شرکت معروفی اسم شما را آورده آن را نیز چه (تصویر و چه ویدئو) در وب سایت و یا صفحه ی خود در شبکه های اجتماعی منتشر کنید. تمام مدارک، گواهی ها و لوح های تقدیری که دریافت کردید را نیز باید منتشر کنید. به این ترتیب در ذهن مشتری این ترس را ایجاد میکنید که اگر از شما بگذرد، بهترین موقعیت زندگی اش را از دست داده است.

پیشنهاد ویژه در مهلت محدود اعلام کنید

در مورد تخفیف های شگفت انگیز در زمان محدود صحبت کردیم. اما فومو فقط محدود به همین تخفیف های مناسبتی و مدت محدود خلاصه نمیشود. مثلا دلیوری رایگان برای خرید بیش از یک مبلغی میتواند پیشنهاد خوب باشد. اما یک تکنیک خیلی حرفه ای تر که توسط برندهای محبوب ارائه میشود، قطعا جواب خواهد داد.

مثلا استارباکس را به خاطر بیاورید. همیشه موقع سال نو که میشود به مدت یک هفته، یک نوشیدنی جدید ارائه میدهد. یعنی در کل سال فقط همین یک هفته. من به عنوان مشتری، با شنیدن خبر این “فقط یک هفته” برای خرید این نوشیدنی تحریک میشوم. چرا؟ چون ترس از این دارم که فرصت امتحان کردن این نوشیدنی خاصِ عرضه محدود را از دست بدهم. پس برای خریدش درنگ نمیکنم. همین ترفند فوموی استارباکس باعث فروش فوق العاده ی این محصولش در شبهای سال نو مشود.

تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال : تکنیک فومو FOMO

موضوعات مرتبط: , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4