جنگ تبلیغاتی مک دونالدز و برگر کینگ | جنگ همبرگرها

در دنیای تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ،برندهای مطرح دنیا برای پیروزی در این رقابت دست به هر کار کثیفی میزنند. در این بین، جنگ تبلیغاتی مک دونالدز و برگر کینگ دیدنیه! این دو برند در سطح جهان مشهور و محبوب هستند. البته مک دونالدز قدمت خیلی بیشتری داره و حسابی جای خودشو بین علاقه مندان به فست فود باز کرده. رقیب اون یعنی برگرکینگ یه جنگ ظالمانه ی تبلیغاتی رو شروع کرده که پشت هر کدوم، سیاستهای خصمانه ای خوابیده. اینجا قراره در مورد چندتایی از تبلیغات برگر کینگ که در اونها حسابی مک دونالدز رو با خاک یکسان کرده حرف بزنیم.

سال 2014 برگر کینگ همبرگر محبوبش، Whopper رو در یک بسته بندی جدید با تصویری از رنگین کمان و جمله ی The Proud Whopper عرضه کرد. این بسته بندی حاوی این پیام هم بود: “We are all the same inside.” برگرکینگ این واپر رو یک روز در سنفرانسیسکو عرضه کرد و تمام درآمد حاصل از اون رو صرف خیریه کرد. این حرکت کوچیک (یا بهتر بگیم در مقیاس کوچیک) باعث شد سیل واکنشهای مثبت به سمت برگرکینگ سرازیر بشه. خیلیا عکس واپر برگرِ توی اون پاکت رنگین کمانی رو در شبکه های اجتماعی بارها منتشر کردند و اینجا بود که یه قدرت دیجیتال مارکتینگ در بازاریابی برجسته تر شد. 

جنگ تبلیغاتی مک دونالدز و برگر کینگ | جنگ همبرگرها

شروع جنگ تبلیغاتی مک دونالدز و برگر کینگ

برگر کینگ راضی به همین کار نشد. یک سال بعد یه شیرین کاری دیگه ای کرد که حسابی توجه رسانه ها و شبکه به سمتش جلب شد. در نیویورک تایمز و شیکاگو-تریبون طی جشن روز صلح اومد و مک دونالدز رو به صلح و آشتی دعوت کرد و از اون خواست که مک واپر تولید کنه و در آمد حاصل از فروش اون رو به بنیاد خیریه ی Peace One Day اهدا کنه!

فکر میکنید مک دونالدز چیکار کرد؟! معلومه که رد کرد! اگه قبول میکرد یعنی رسماً اعلام باخت میکرد. اما خب از این طرف هم با رد کردنش کلی طرفدار کشوند سمت برگر کینگ! که البته اتاق فکر تبلیغاتِ برگر کینگ هم هدفی جز این نداشت. میدونست در هر حال مک دونالدز بازنده ی این نبرده.

برگر کینگ،بیخیال جنگ تبلیغاتی نمیشود

خب جالبه بدونید که برگرکینگ تحقیر مک دونالدز رو اینجا خاتمه نداد. خب شاید به نظر شما برسد که چرا تبلیغاتش رو با اثبات خودش و محصولاتش پیش نمیبره و دائماً در حال تخریب و تحقیر رقیبشه؟ اونم چه رقیبی؟! قَدَر و پیشکسوت در عرصه… باید بگم که هیچ محدودیتی در تبلیغات برای جامعه ی جهانی وجود ندارد. البته ممکنه در ایران یه همچین حرکتهایی شمارو به خاک سیاه بشونه…

بیشتر بخوانید
تبلیغ سامسونگ با عنوان "شترمرغ"

برگر کینک شمشیر را از رو بست

کمپین تبلیغاتی برگرکینگ به مناسبت هالوین، تصویری عجیب منتشر کرد. تصویری که روی شعبه ای از برگرکینگ در نیویورک یک پارچه ی سفید انداختند و اونو شبیه شَبَه کرده. و جای لوگوی خودش لوگوی مک دونالد قرار گرفته. قسمت بدترش جاییه که یه جمله ای از قول برگر کینگ نوشته شده : “Booooooo! Just kidding, we still flame-grill our burgers. Happy Halloween.” “بووووو! شوخی کردیم، ما هنوزم برگرامون رو گریل میکنیم. هالوین مبارک.” این شیرین کاری حسابی توی شبکه های اجتماعی دست به دست شد و مثل بمب صدا کرد… “برگر کینگ رقیب سر سخت خودشو دست میندازه”.

برگر کینک شمشیر را از رو بست

کسی که این ایده های خصمانه رو میده، اسمش David Miami است. این آقا از مارکتینگ هالوین خیلی خوشش اومد و سالانه اونو به سبکای مختلف اجرا کرد.

اخرین ترفند تبلیغاتی برگرکینگ علیه مک دونالدز

حیله ی آخر دیوید میامی علیه مک دونالدز: “whopper detour” میشه گفت این دیگه آخرِ تحقیر برای مک دونالدز بود.

برگر کینگ اومد و یه همبرگری به اسم whopper detour رومعرفی کرد به قیمت 1سنت! یعنی دیگه مفتی! اما نحوه ی دریافت این همبرگر به این صورت بود: 1- اپلیکیشن برگر کینگ را نصب کنید. 2- به سمت نزدیکترین شعبه ی مکدونالدز حرکت کنید 3- به فاصله ی 600 فوتی که رسیدید whopper detour رو با قیمت یک سنت از طریق اپلیکیشن برگرکینگ سفارش بدید. 4- نگران هم نباشید. اپ ما شمارو به سمت نزدیکترین شعبه ی برگرکینگ راهنمایی میکنه.

این کارشون باعث شد تا خیلی از مشتریها به اشتباه برن شعبه ی مکدونالدز و از اونا whopper detour بخوان. یعنی برن شعبه رقیب و برگر مختص به برگرکینگ رو درخواست کنند. حتی یه عده ادرس نزدیکترین شعبه ی برگرکینگ رو میپرسیدند. این ایده دیگه مک دونالدز رو با خاک یکسان کرد. حتی آقای دیوید میامی به خاطر این تبلیغ جایزه خلاقیت کن فرانسه رو گرفت.

برگرکینگ همیشه موی دماغ مک دونالدز بوده و هست. باید منتظر بود و دید حقه ی بعدی این مجموعه برای جنگ تبلیغاتی چه چیزی خواهد بود.

موضوعات مرتبط: , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4