نرخ کلیک CTR چیست؟ | روش های افزایش نرخ کلیک در PPC

    موضوعات: بازاریابی دیجیتال 

در بازاریابی اینترنتی، CTR مخفف Click-Through Rate یا همان نرخ کلیک است. در واقع، نرخ کلیک معیاری است که تعداد کلیک های تبلیغ کننده بر روی تبلیغات خود را به ازای تعداد بازدید اندازه گیری می کند. دستیابی به یک نرخ کلیک بالا برای موفقیت PPC ضروری است. زیرا این امر به طور مستقیم هم روی Quality Score شما و هم بر میزان پرداخت شما با هر بار کلیک شخصی بر روی تبلیغات جستجوگر شما تأثیر می گذارد. پس بالا بودن CTR شما بسیار مهم است.

در این مقاله سه نکته مهم را درباره ی نرخ کلیک خواهید آموخت:

 • دقیقاً نحوه محاسبه نرخ کلیک
 • چرا CTR برای حساب بازاریابی شما در ازای هر کلیک مهم است.
 • چه چیزی نرخ کلیک مناسب برای PPC در گوگل ادز را تشکیل می دهد و چگونه می توانید آن را دریافت کنید.

نرخ کلیک چیست؟

نرخ کلیک PPC به نرخ کلیک تبلیغات PPC شما گفته می شود. این تعداد درصد افرادی است که تبلیغ شما را مشاهده می کنند (impressions) سپس با کلیک بر روی تبلیغ می روند (clicks).

فرمول CTR به این شکل است:

(تعداد کل کلیک بر روی آگهی) / (تعداد مشاهده ها) = نرخ کلیک

به طور کلی ، می توانید نرخ کلیک خود را در حساب PPC خود مشاهده کنید. CTR بالا به این معنی است که درصد بالایی از افرادی که تبلیغ شما را می بینند روی آن کلیک می کنند.

اهمیت نرخ کلیک

نرخ کلیک برای حساب شما مهم است زیرا مستقیماً روی Quality Score شما تأثیر می گذارد. Google Ads و سایر سیستم عامل های بازاریابی جستجو به تبلیغاتی که دارای ارتباط بالایی هستند تخفیف میدهند. یکی از روش های انجام این کار ارائه Quality Score بالاتر به تبلیغاتی با نرخ کلیک بالای Google Ads است:

 • نرخ بالای کلیک منجر به کسب Quality Score بالا می شود.
 • Quality Score بالا به شما امکان می دهد موقعیت تبلیغ را برای هزینه های کمتری بهبود یا حفظ کنید.
ctrچیست

CTR خوب باید چند باشد؟

حالا شاید برایتان سوال پیش بیاید که یک نرخ کلیک خوب چند باید باشد؟ در جواب نیز باید گفت بستگی دارد. نرخ کلیک به طور طبیعی در کمپین های مختلف و حتی از کلمات کلیدی به کلمات کلیدی دیگر متفاوت خواهد بود. همه مواردی که در نحوه نمایش آگهی شما دخیل هستند ، از کپی تبلیغات شما تا رتبه بندی آگهی در صفحه نتایج ، نقشی اساسی دارند.

چه زمانی نرخ کلیک بالا برای بیزنس شما بد خواهد بود؟

اگر یک کلمه کلیدی برای کسب و کار شما مناسب نیست یا قرار نیست فروش ، بازدهی ، سود تجاری و غیره ایجاد کند ، نرخ کلیک بالای آن برای این اصطلاح برای کسب و کار بد است. استدلال این موضوع هم کاملاً روشن است: شما بابت هر کلیک پرداخت می کنید.پس با کلیک های زیاد روی کلمات کلیدی نامرتبط ، هزینه تبلیغات شما زیاد میشود. در حالیکه هیچ سودی هم قرار نیست نصیبتان شود.

بنابراین شما همیشه نرخ کلیک بالاتری نمی خواهید: آنچه می خواهید CTR زیاد در کلمات کلیدی است. آن هم کلمات کلیدیِ:

 • مرتبط باشند – کلمات کلیدی شما باید با متن آگهی ، لندینگ پیج و پیشنهاد تبلیغ مرتبط باشد.
 • مقرون به صرفه باشند – یعنی کلمات کلیدی که منع سودآوری ندارند.

بنابراین CTR خوب به این معنی است که ابتدا کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار دهید ، سپس افراد بیشتری را به کلیک روی تبلیغ خود بکشانید.

دستیابی به CTR بالا برای تبلیغات

اگر میخواهید CTR بالایی در PPC به دست بیاورید، باید به موارد زیر دقت کنید:

 • انتخاب کلمات کلیدی هدفمند برای پیشنهاد دادن
 • کلیک های مقرون به صرفه
 • استفاده از ابزارها و روش هایی برای نزدیکی کلمات کلیدی با متن آگهی و لندینگ پیج
 • توانایی تقسیم سریع و کارآمد کلمات کلیدی گروهی

به یاد داشته باشید ، هرچه میزان کلیک شما بیشتر باشد ، Quality Score شما بهتر خواهد بود. Quality Score بالا یکی از رموز موفقیت شما در PPC است.

موضوعات مرتبط: , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
آیا UX شما تاثیرگذار است؟ چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

این روزها، افزایش وفاداری به برند و وفادار ماندن کاربران به تجربه کاربری (UX) وب‌سایت یا اپلیکیشن شما بستگی دارد. دیگر از اوایل دوران استارت آپی گذشته ایم که کاربران برای خدمات از شرکت یا استارت آپ شما استفاده کنند. راحتی استفاده از برنامه و UX تاثیر به سزایی در انتخاب شما دارد. اما چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟ همانطور که از نام UX پیداست، تجربه کاربر – یعنی قرار دادن انسان در مرکز. طراحی تجربه‌های دیجیتالی لذت‌بخش و بدون دردسر، با این شعار انجام می شود که «همیشه حق با مشتری است». آیا UX شما بر روی محصول دیجیتالی شما تمرکز دارد؟ یک نسل قبل، شما نمی‌دانستید که UX یک حرفه است، اما در عصر دیجیتال امروز، متخصصان […]

راهنمای پیدا کردن کلمات کلیدی برای تبلیغ PPC گوگل

یکی از موثرترین روشهای تبلیغ دیجیتال، گوگل ادز است. تبلیغات کلیکی گوگل که به پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته میشود. این نوع تبلیغ با تحقیقات کلیدواژه با کیفیت همراه است. هدف اصلی انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای پیشنهاد هزینه پایینتر هر کلیک و نرخ تبدیل بالاتر است. دست یافتن به این امر زمان، تمرین و تخصص کافی نیاز دارد زیرا باید مشتریان خود را درک کنید و عبارات جستجویی را که برای یافتن محصولات یا خدماتی مانند شما استفاده می‌کنند، کشف کنید. این مقاله راهنمای کاملی برای پیدا کردن کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل PPC شما است. به کمک این راهنما میتوانید کلمات کلیدی PPC خود را به دست آورید، اصلاح کنید و سازماندهی کنید. انتخاب درست کلمات کلیدی […]

راهنمای مبتدیان: چگونه طراحی سایت را در خانه یاد بگیریم؟

در دنیای امروز، دانستن نحوه انجام طراحی سایت روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و اکنون یک مهارت ضروری برای طراحان است. طراحی وب می تواند بسیار پیچیده و دلهره آور باشد، اما با توسعه اینترنت و فناوری، امروزه طراحی وب می تواند آسان تر از همیشه باشد. منابع زیادی در اینترنت وجود دارد و هرکسی می تواند به تنهایی یاد بگیرد که یک طراح وب عالی باشد. در این مقاله به طور خلاصه شما را در مورد نحوه یادگیری طراحی وب در خانه راهنمایی می کنم. طراحی وب چیست؟ بسیاری از طراحان جوان یا جدید اغلب مفهوم طراحی وب را اشتباه می دانند. طراحی وب به طراحی وب سایت هایی گفته می شود که در اینترنت نمایش داده […]

طراحی لوگو شرکت تبلیغاتی در 10 قدم

در تبلیغات همه چیز برای جلب توجه است، نه؟ پس باید هدف طراحی لوگو شرکت تبلیغاتی در همین سمت و سو باشد. یک شرکت تبلیغاتی قرار است مخاطب را وادار به توجه و تشویق به خرید کند. قرار است برند را به یاد ماندنی، قابل تشخیص و منحصر بفرد جلوه دهد. اگر یک متخصص تبلیغات هستید، یا با یک شرکت تبلیغاتی کار می کنید تا برندسازی آنها را مدیریت کنید، پس می دانید که همه اینها چقدر مهم است. در عین حال تبلیغات خوب از خود شرکت تبلیغاتی شروع می شود. به هر حال، اگر نتوانید یک برند جالب توجه، به یاد ماندنی، قابل تشخیص و منحصر به فرد برای خود ایجاد کنید، چگونه می توانید مشتریان خود را متقاعد […]

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

حتما تا به حال برندهای بسیاری دیده اید که از نماد حیوانات در لوگو خود استفاده کرده باشند! مردم حیوانات را دوست دارند، بنابراین طبیعتاً بسیاری از شرکت ها می خواهند آنها را در لوگوی خود بگنجانند. حیوانات نشان دهنده بهترین ویژگیهای ما هستند. شیرها نماد شجاعت، جغدها نماد خرد و غیره – بنابراین به جای استفاده از مثلاً یک “انسان باهوش” به عنوان لوگو مسکات خود، هویت برند خود را سریعتر و مستقیمتر با یک “روباه” در میان خواهید گذاشت. از پوشاک گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، خودروهای اسپورت گرفته تا جواهرات، لوگویی با نماد حیوانی می‌توانند تقریباً برای هر صنعت یا سبک برندی مناسب باشند… به شرطی که بدانید چگونه از آنها استفاده کنید. مانند شکل ها و رنگ […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4