آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

در مقاله های پیشین به بررسی دلایل تغییر لوگو شرکتها به طور کلی پرداختیم. لوگوی اسنپ یکی از آشنا ترین لوگوها بین مردم، در سال 97 تغییر کرد. منتقدین بسیاری لوگوهای این نرم افزار را به کپی برداری متهم کرده اند. در این مقاله پس از نگاهی کوتاه به این شرکت و فعالیتش، تغییرات لوگو و حاشیه های پیرامون آن را بررسی میکنیم.

اسنپ از کجا آمد؟

اسنپ از سال 1393 توسط شرکت اینترنت ایران شروع به فعالیت کرد. البته نه با نام اسنپ، بلکه تاکسی یاب. یک سال بعد تاکسی یاب به اسنپ تغییر پیدا کرد و نسخه ی آزمایشی اپلیکیشن با تغییراتی در UIو UX آن ارائه شد. دلیل این تغییر نام گسترش فعالیتهای این شرکت بود. جالب است بدانید، امروز اسنپ، هفتمین استارت آپ حوزه‌ی حمل‌ونقل آنلاین در جهان است.

این شرکت استارت‌آپهای «بامیلو»، «زودفود»، «پین‌تاپین» و «اسکانو» را نیز در دست داشت.

لوگو اسنپ در آغاز فعالیت

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ در آغاز فعالیتش به عنوان تاکسی اینترنتی به شکل مقابل بود که شامل یک لوگوتایپ و یک لوگو تصویری است. تصویر نمادین این لوگو یک ایکون لوکیشن بود که از جانب خیلی ها مورد انتقاد قرار قرار گرفت. انتقاداتی از جمله اینکه این لوگو بیشتر مناسب اپلیکیشن های نقشه و مسیریابی است تا تاکسی اینترنتی! همچنین در میان این لوگو تصویر حرف P دیده میشود که هیچ ارتباطی با اسم این شرکت ندارد.

اسنپ برای زیرمجموعه های دیگرش(اسنپ فود و …) لوگوهای مختلف دیگری داشت.

آیا اولین لوگوی اسنپ کپی برداری بود؟

لوگوی اسنپ از همان اول هم از نظر منتقدین کپی برداری ناشیانه ای از Progress Profiles بود. لوگو این سایت را با لوگو اولیه ی اسنپ مقایسه کنید. فقط یک چرخش تقریباً 90 درجه… قضاوت با خودتان!

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ فود هم نمونه ی مشابهی در سایت dribbble داشت! در سال 2016 شخصی به نام Anton Popov این لوگو را برای مشتری روسی خود طراحی کرده بود! اما این طراح لوگو را به اسنپ فود نفرخته است. پس اسنپ فود چطور از این لوگو استفاده است؟

بیشتر بخوانید
لوگو چیست؟ بررسی پیشینه و معنای لوگو به زبان ساده

این شرکت هرگز به این اتهامات پاسخی نداد.

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟
آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

چرا لوگو اسنپ تغییر کرد؟

در سال 1397 گروه اینترنت ایران تصمیم گرفت لوگو خود را تغییر دهد. زیرا این شرکت میخواست تمام زیرمجموعه های خود را (از جمله اسنپ، اسنپ فود، اسنپ تریپ، اسنپ باکس، اسنپ کیو و اسنپ مارکت و …) با هم ادغام کند.

برسی لوگو دوم اسنپ

وقتی اسنپ و زیرمجموعه هایش ادغام شدند، یک لوگو واحد برای این شرکت طراحی شد. این لوگو سه بخش قابل بحث دارد: رنگ، لوگوتایپ، نشان یا sign.

لوگو تایپ

در لوگوتایپ که بخش اصلی این لوگو است خلاقیت چندانی به چشم نمیخورد. این بخش با استفاده از فونت Futura نوشته شده و سپس یک سری ادیت روی آن اعمال شده است.

sign

لوگو تایپ با علامت تعجبِ کمی کج همراه شده است. علامت تعجب کج میتواند حس سرعت را به ما القا کند. این علامت تعجب در تمام زیر مجموعه های اسنپ مورد استفاده قرار گرفته است.

رنگ

رنگ سبز نئونی این لوگو اولین چیزی است که در لوگو خودنمایی میکند. اسنپ برای هر کدام از زیرمجوعه هایش رنگ متفاوتی در نظر گرفته است.

لوگوی دوم هم کپی برداری است؟

خیلی ها رنگ سبز نئون این لوگو و همچنین فیس تایپش را خیلی نزدیک به اپلیکیشن spotify میدانند. برخی هم میگویند اسنپ، چند لوگوی خارجی را با هم ترکیب کرده و نهایتاً به این لوگو رسیده است.

آیا یاهو از اسنپ در طراحی لوگو تقلید کرده است؟

یاهو در سال 2019 لوگو خود را تغییر داد. این بازطراحی توسط  Pentagram  صورت گرفته است. شرکتی که طراحی لوگوی برندهای مطرحی را به عهده داشته است، مثل مستر کارت. اگر دقت کنید میبینید که تایپ فیس این لوگو بسیار شبیه اسنپ است. یک لوگوتایپ و یک علامت تعجب کج در کنارش. اما آیا چنین شرکت بزرگی از اسنپ تقلید کرده باشد؟

چرا که نه! درست است که این علامت تعجب همیشه با یاهو همراه بوده است، اما این حد از تشابه به لوگوتایپ اسنپ، شاید حاکی از یک سری کپی برداریهایی باشد. نظر شما چیست؟ آیا ممکن یاهو از شرکتی ایرانی در طراحی لوگو تقلید کند؟

موضوعات مرتبط: , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4