آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

در مقاله های پیشین به بررسی دلایل تغییر لوگو شرکتها به طور کلی پرداختیم. لوگوی اسنپ یکی از آشنا ترین لوگوها بین مردم، در سال 97 تغییر کرد. منتقدین بسیاری لوگوهای این نرم افزار را به کپی برداری متهم کرده اند. در این مقاله پس از نگاهی کوتاه به این شرکت و فعالیتش، تغییرات لوگو و حاشیه های پیرامون آن را بررسی میکنیم.

اسنپ از کجا آمد؟

اسنپ از سال 1393 توسط شرکت اینترنت ایران شروع به فعالیت کرد. البته نه با نام اسنپ، بلکه تاکسی یاب. یک سال بعد تاکسی یاب به اسنپ تغییر پیدا کرد و نسخه ی آزمایشی اپلیکیشن با تغییراتی در UIو UX آن ارائه شد. دلیل این تغییر نام گسترش فعالیتهای این شرکت بود. جالب است بدانید، امروز اسنپ، هفتمین استارت آپ حوزه‌ی حمل‌ونقل آنلاین در جهان است.

این شرکت استارت‌آپهای «بامیلو»، «زودفود»، «پین‌تاپین» و «اسکانو» را نیز در دست داشت.

لوگو اسنپ در آغاز فعالیت

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ در آغاز فعالیتش به عنوان تاکسی اینترنتی به شکل مقابل بود که شامل یک لوگوتایپ و یک لوگو تصویری است. تصویر نمادین این لوگو یک ایکون لوکیشن بود که از جانب خیلی ها مورد انتقاد قرار قرار گرفت. انتقاداتی از جمله اینکه این لوگو بیشتر مناسب اپلیکیشن های نقشه و مسیریابی است تا تاکسی اینترنتی! همچنین در میان این لوگو تصویر حرف P دیده میشود که هیچ ارتباطی با اسم این شرکت ندارد.

اسنپ برای زیرمجموعه های دیگرش(اسنپ فود و …) لوگوهای مختلف دیگری داشت.

آیا اولین لوگوی اسنپ کپی برداری بود؟

لوگوی اسنپ از همان اول هم از نظر منتقدین کپی برداری ناشیانه ای از Progress Profiles بود. لوگو این سایت را با لوگو اولیه ی اسنپ مقایسه کنید. فقط یک چرخش تقریباً 90 درجه… قضاوت با خودتان!

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ فود هم نمونه ی مشابهی در سایت dribbble داشت! در سال 2016 شخصی به نام Anton Popov این لوگو را برای مشتری روسی خود طراحی کرده بود! اما این طراح لوگو را به اسنپ فود نفرخته است. پس اسنپ فود چطور از این لوگو استفاده است؟

این شرکت هرگز به این اتهامات پاسخی نداد.

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟
آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

چرا لوگو اسنپ تغییر کرد؟

در سال 1397 گروه اینترنت ایران تصمیم گرفت لوگو خود را تغییر دهد. زیرا این شرکت میخواست تمام زیرمجموعه های خود را (از جمله اسنپ، اسنپ فود، اسنپ تریپ، اسنپ باکس، اسنپ کیو و اسنپ مارکت و …) با هم ادغام کند.

برسی لوگو دوم اسنپ

وقتی اسنپ و زیرمجموعه هایش ادغام شدند، یک لوگو واحد برای این شرکت طراحی شد. این لوگو سه بخش قابل بحث دارد: رنگ، لوگوتایپ، نشان یا sign.

لوگو تایپ

در لوگوتایپ که بخش اصلی این لوگو است خلاقیت چندانی به چشم نمیخورد. این بخش با استفاده از فونت Futura نوشته شده و سپس یک سری ادیت روی آن اعمال شده است.

sign

لوگو تایپ با علامت تعجبِ کمی کج همراه شده است. علامت تعجب کج میتواند حس سرعت را به ما القا کند. این علامت تعجب در تمام زیر مجموعه های اسنپ مورد استفاده قرار گرفته است.

رنگ

رنگ سبز نئونی این لوگو اولین چیزی است که در لوگو خودنمایی میکند. اسنپ برای هر کدام از زیرمجوعه هایش رنگ متفاوتی در نظر گرفته است.

لوگوی دوم هم کپی برداری است؟

خیلی ها رنگ سبز نئون این لوگو و همچنین فیس تایپش را خیلی نزدیک به اپلیکیشن spotify میدانند. برخی هم میگویند اسنپ، چند لوگوی خارجی را با هم ترکیب کرده و نهایتاً به این لوگو رسیده است.

آیا یاهو از اسنپ در طراحی لوگو تقلید کرده است؟

یاهو در سال 2019 لوگو خود را تغییر داد. این بازطراحی توسط  Pentagram  صورت گرفته است. شرکتی که طراحی لوگوی برندهای مطرحی را به عهده داشته است، مثل مستر کارت. اگر دقت کنید میبینید که تایپ فیس این لوگو بسیار شبیه اسنپ است. یک لوگوتایپ و یک علامت تعجب کج در کنارش. اما آیا چنین شرکت بزرگی از اسنپ تقلید کرده باشد؟

چرا که نه! درست است که این علامت تعجب همیشه با یاهو همراه بوده است، اما این حد از تشابه به لوگوتایپ اسنپ، شاید حاکی از یک سری کپی برداریهایی باشد. نظر شما چیست؟ آیا ممکن یاهو از شرکتی ایرانی در طراحی لوگو تقلید کند؟

موضوعات مرتبط: , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
ثبت لوگو رایگان | آموزش کامل ثبت لوگو در ایران و جهان

ثبت لوگو یکی از اقدامات مهم و ضروری در روند تاسیس شرکت و برند شماست. اگر میخواهید تمام حقوق معنوی لوگو اختصاصی شما برای خودتان به ثبت برسد و مالکیت آن را به دست داشته باشید، ثبت لوگو را به تعویق نیندازید. لوگو در بازاریابی و برندینگ نقش اساسی دارد. ممکن است شما سالها برای شناساندن برند خود با نمادتان تلاش و هزینه گزافی صرف کنید اما برندی دیگر با استفاده از لوگو شما سهم شما را در بازار در دست بگیرد. در این صورت شما هیچ کاری از دستتان بر نمی اید! چرا که هیچگونه مالکیت رسمی از این نماد یا علامت تجاری ندارید. پس در این مقاه برای آشنایی بیشتر با روند ثبت نماد تجاری همراه باشید و […]

طراحی لوگو رستوران و فست فود | نمونه کار و استعلام قیمت لوگو رستوران

فرقی نمیکند چه کسب و کاری شروع میکنید، مهم برند سازی درست در جهت رسیدن به موفیت است. طراحی لوگو و هویت بصری یک قدم اساسی و مهم در برندینگ است که باید در همان ابتدای کار و قبل شروع به فعالیت به فکر آن باشید. امروز در این مقاله میخواهیم در رابطه با طراحی لوگو رستوران و فست فود، ویژگیهایی که باید این لوگوها داشته باشند و ضرورت آن صحبت کنیم. ضرورت طراحی لوگو رستوران و فست فود لوگو هویت بصری یک برند و جلوه ی ظاهری ان است. در تمامی مشاغل داشتن لوگو یک رکن اساسی است. اگر به یاد داشته باشید گفتیم لوگو برای پیج های اینستاگرامی هم بسیار ضروری است چرا که به برند/پیج اعتبار میدهد […]

طراحی فروشگاه اینترنتی – ساخت فروشگاه آنلاین + هزینه

طراحی سایت حرفه ای و طراحی فروشگاه حرفه ای مهمترین بخش شروع کسب و کار انلاین است. ظاهر و قابلیت های سایت بخش جدایی ناپذیر از تجربه کاربر از کسب و کار شماست.  سرعت سایت، استاندارد بودن کد نویسی و تمامی این موارد باعث می شود که درآمد شما افزایش یا کاهش داشته باشد. برای مثال سرعت در طراحی سایت و یا طراحی فروشگاه یکی از پارامتر های مهم است. زیرا کاربران در فضای مجازی  حوصله کمی دارند و در صورتی که سرعت سایت شما کم باشد، سریعا از سایت شما خارج می شوند.   درخواست مشاوره رایگان طراحی سایت و فروشگاه ویژگی های طراحی سایت ایران وبر درخواست مشاوره نمونه کار ها نظرات کاربران سوالات متداول چرا طراحی سایت […]

تایپوگرافی و تاریخچه آن | تایپ فیس ها در دوران تاریخی مختلف

شاید تا به حال بارها و بارها واژه ی “تایپوگرافی” به گوشتان خورده است. اما چقدر با معنا و حقیقت آن آشنا هستید؟ چقدر تاریخجه و پیدایشش را میشناسید؟! این مقاله به همین منظور نگاشته شده است. برای شناخت بهتر دیزاین حروف که کم بی ربط با طراحی لوگو نیست، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. تایپوگرافی چیست؟ واژه «تایپوگرافی» به طور کلی در ارجاع به دیزاین تایپ فیس و چیدمان متن و دیگر عناصر یک صفحه به کار می رود. این صفحه می تواند صفحه نمایش کامپیوتر یا دیوار یک ساختمان باشد. تا زمان ابداع حروفچینی ماشینی، تایپوگرافرها در واقع همان حروفچین ها بودند و، بنابراین، مسئولیت دیزاین صفحات نیز با آنها بود. تاریخ تایپوگرافی هم تاریخ فناوری […]

سرچ کنسول گوگل، فیلتر نتایج ترجمه شده را اضافه کرد + تگ جلوگیری از ترجمه صفحه

کنسول جستجوی گوگل امروز «نتایج ترجمه شده» را به فیلتر ظاهر جستجو در گزارش های عملکرد اضافه کرده بود. این فیلتر به شما امکان می‌دهد نحوه تعامل جستجوگرانی که نتایج ترجمه را دریافت می‌کنند با محتوای شما در جستجوی Google بررسی کنید. نحوه دسترسی به این فیلتر با ورود به کنسول جستجوی گوگل، کلیک بر روی گزارش عملکرد خود و سپس کلیک بر روی فیلتر «+جدید» و انتخاب «نتایج ترجمه شده» در “search apearance” می توانید به این فیلتر دسترسی پیدا کنید. در اینجا یک اسکرین شات از نحوه دسترسی به فیلتر وجود دارد: این گزارش نشان می دهد که گوگل به ترجمه بسیاری از صفحات اهمیت داده و ترجمه صفحات را در صورتی که به خوبی نوشته شده باشند […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4