آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

در مقاله های پیشین به بررسی دلایل تغییر لوگو شرکتها به طور کلی پرداختیم. لوگوی اسنپ یکی از آشنا ترین لوگوها بین مردم، در سال 97 تغییر کرد. منتقدین بسیاری لوگوهای این نرم افزار را به کپی برداری متهم کرده اند. در این مقاله پس از نگاهی کوتاه به این شرکت و فعالیتش، تغییرات لوگو و حاشیه های پیرامون آن را بررسی میکنیم.

اسنپ از کجا آمد؟

اسنپ از سال 1393 توسط شرکت اینترنت ایران شروع به فعالیت کرد. البته نه با نام اسنپ، بلکه تاکسی یاب. یک سال بعد تاکسی یاب به اسنپ تغییر پیدا کرد و نسخه ی آزمایشی اپلیکیشن با تغییراتی در UIو UX آن ارائه شد. دلیل این تغییر نام گسترش فعالیتهای این شرکت بود. جالب است بدانید، امروز اسنپ، هفتمین استارت آپ حوزه‌ی حمل‌ونقل آنلاین در جهان است.

این شرکت استارت‌آپهای «بامیلو»، «زودفود»، «پین‌تاپین» و «اسکانو» را نیز در دست داشت.

لوگو اسنپ در آغاز فعالیت

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ در آغاز فعالیتش به عنوان تاکسی اینترنتی به شکل مقابل بود که شامل یک لوگوتایپ و یک لوگو تصویری است. تصویر نمادین این لوگو یک ایکون لوکیشن بود که از جانب خیلی ها مورد انتقاد قرار قرار گرفت. انتقاداتی از جمله اینکه این لوگو بیشتر مناسب اپلیکیشن های نقشه و مسیریابی است تا تاکسی اینترنتی! همچنین در میان این لوگو تصویر حرف P دیده میشود که هیچ ارتباطی با اسم این شرکت ندارد.

اسنپ برای زیرمجموعه های دیگرش(اسنپ فود و …) لوگوهای مختلف دیگری داشت.

آیا اولین لوگوی اسنپ کپی برداری بود؟

لوگوی اسنپ از همان اول هم از نظر منتقدین کپی برداری ناشیانه ای از Progress Profiles بود. لوگو این سایت را با لوگو اولیه ی اسنپ مقایسه کنید. فقط یک چرخش تقریباً 90 درجه… قضاوت با خودتان!

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

لوگوی اسنپ فود هم نمونه ی مشابهی در سایت dribbble داشت! در سال 2016 شخصی به نام Anton Popov این لوگو را برای مشتری روسی خود طراحی کرده بود! اما این طراح لوگو را به اسنپ فود نفرخته است. پس اسنپ فود چطور از این لوگو استفاده است؟

بیشتر بخوانید
تفاوت لوگوتایپ و لوگومارک | مزایا و معایب استفاده از لوگو تایپ و لوگو مارک

این شرکت هرگز به این اتهامات پاسخی نداد.

آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟
آیا لوگو اسنپ کپی است؟ | چرا اسنپ لوگو خود را تغییر داد؟

چرا لوگو اسنپ تغییر کرد؟

در سال 1397 گروه اینترنت ایران تصمیم گرفت لوگو خود را تغییر دهد. زیرا این شرکت میخواست تمام زیرمجموعه های خود را (از جمله اسنپ، اسنپ فود، اسنپ تریپ، اسنپ باکس، اسنپ کیو و اسنپ مارکت و …) با هم ادغام کند.

برسی لوگو دوم اسنپ

وقتی اسنپ و زیرمجموعه هایش ادغام شدند، یک لوگو واحد برای این شرکت طراحی شد. این لوگو سه بخش قابل بحث دارد: رنگ، لوگوتایپ، نشان یا sign.

لوگو تایپ

در لوگو تایپ که بخش اصلی این لوگو است خلاقیت چندانی به چشم نمیخورد. این بخش با استفاده از فونت Futura نوشته شده و سپس یک سری ادیت روی آن اعمال شده است.

sign

لوگو تایپ با علامت تعجبِ کمی کج همراه شده است. علامت تعجب کج میتواند حس سرعت را به ما القا کند. این علامت تعجب در تمام زیر مجموعه های اسنپ مورد استفاده قرار گرفته است.

رنگ

رنگ سبز نئونی این لوگو اولین چیزی است که در لوگو خودنمایی میکند. اسنپ برای هر کدام از زیرمجوعه هایش رنگ متفاوتی در نظر گرفته است.

لوگوی دوم هم کپی برداری است؟

خیلی ها رنگ سبز نئون این لوگو و همچنین فیس تایپش را خیلی نزدیک به اپلیکیشن spotify میدانند. برخی هم میگویند اسنپ، چند لوگوی خارجی را با هم ترکیب کرده و نهایتاً به این لوگو رسیده است.

آیا یاهو از اسنپ در طرحی لوگو تقلید کرده است؟

یاهو در سال 2019 لوگو خود را تغییر داد. این بازطراحی توسط  Pentagram  صورت گرفته است. شرکتی که طراحی لوگوی برندهای مطرحی را به عهده داشته است، مثل مستر کارت. اگر دقت کنید میبینید که تایپ فیس این لوگو بسیار شبیه اسنپ است. یک لوگوتایپ و یک علامت تعجب کج در کنارش. اما آیا چنین شرکت بزرگی از اسنپ تقلید کرده باشد؟

چرا که نه! درست است که این علامت تعجب همیشه با یاهو همراه بوده است، اما این حد از تشابه به لوگوتایپ اسنپ، شاید حاکی از یک سری کپی برداریهایی باشد. نظر شا چیست؟ آیا ممکن یاهو از شرکتی ایرانی در طراحی لوگو تقلید کند؟

به این مقاله امتیاز دهید!
برچسب‌ها: , , , ,
نظر شما

آخرین مقالات و ویدئو ها
لوگو امازون | از شیر مرغ تا جون آدمیزاد

آمازون، غول تجارت خرده فروشی، یکی از جالب ترین تاریخچه ها را بین هر برند دیگری در پشت خود دارد. داستان لوگو امازون نیز جذاب و شنیدنی است. آمازون شرکت فناوری چند ملیتی آمریکایی است که بر تجارت الکترونیکی، رایانش ابری، جریان دیجیتال و هوش مصنوعی تمرکز دارد. همچنین یکی از 5شرکت بزرگ در صنعت […]

تفاوت لوگوتایپ و لوگومارک | مزایا و معایب استفاده از لوگو تایپ و لوگو مارک

“لوگوتایپ میخواهید یا لوگومارک؟” این اولین سوالی ست که ممکن است یک طراح قبل از شروع کار طراحی واجرای لوگو از شما بپرسد. اما شاید شما به عنوان صاحب کسب و کار هیچ اطلاعاتی در مورد تفاوت لوگوتایپ و لوگومارک نداشته باشید. پس این مقاله را مطالعه کنید تا در انتخاب لوگو برند خود بتوانید […]

لوگو تپسی | تپسی هم از اتهام کپی‌برداری در امان نبود

شما به عنوان یک ایرانی حتما با نام تپسی آشنا هستید و یک بار هم که شده از خدمات آن استفاده کرده اید. اکنون ما در این مقاله تصمیم داریم به بررسی لوگو تپسی بپردازیم. البته طبق روال تمام بررسی های لوگو، در ابتدا تاریخچه ای از خودِ برند و فعالیت آن به شما ارائه […]

تاریخچه سئو : از شروع تا امروز | پنالتی شدن bmw و دستگیری متخلفان توسط امریکا

زندگی بدون موتور جستجو بسیار سخت است. شما فکر کنید برای پیدا کردن محصول خود از موتور جستجو استفاده می کنید و حتی برای یافتن عکس دلخواه، مکان دلخواه، فروشنده دلخواه و… . این به این معنی است که موتور های جستجو بسیار پر اهمیت هستند و پیشرفت کسب و کار ها یا پسرفت ان […]

تیزر تبلیغاتی Domino برای دلیوری پیتزا با ربات

دامینو یا Domino رستوران های زنجیره برای سفارش پیتزا است. دامینو در این تبلیغ ، به معرفی خدمت جدید این رستوران برای دلیوری پیتزا می پردازد. دامینو در این سرویس جدید خود با همکاری Nuro اقدام به تبلیغ دلیوری پیتزا با ماشین های رباتیک کرده است. همانطور که در تیزر تبلیغاتی این شرکت مشاهده کردید، […]

با ما تماس بگیرید!
021-91078422
آدرس
تهران- بلوار سردار جنگل- بالاتر از تقاطع مخبری - خیابان رجایی - پلاک 36 - واحد 6