بررسی لوگو استارباکس | راز نهفته در لوگو استارباکس چیست؟

شاید جذاب‌ترین و پر رمز و رازترین لوگو، لوگو استارباکس باشد. در چشمان این پری دریایی اعتماد به نفس موج میزند. موهایش تداعی گر امواج دریاست. اسمش سایرن(Siren) است و از ابتدای تولد استارباکس با او بوده است . سایرن که بارها دستخوش تغییر شده، شما را به لحظه ای آرامش و نوشیدن لته ای دلچسب دعوت میکند. اما ایده سایرن از کجا آمده است؟ خود استارباکس چطور؟ در ادامه جواب این سوالات را خواهید گرفت.

تاریخچه‌ی استارباکس

استارباکس در سال 1971 توسط گوردون بووکر ، جری بالدوین و زو سیگل تاسیس شد. هر سه نفر از علاقه مندان قهوه و هم اتاقی بودند. آنها با هم کار خرده فروشی قهوه خود را آغاز کردند که در ابتدا قهوه سرو نمی کردند! بلکه دانه های قهوه ، ادویه ها ، چای ، دستگاه های قهوه و لوازم جانبی آن را میفروختند. در اولین لوگو استارباکس هم میبینید که نوشته شده قهوه، چای، ادویه.

تاریخچه‌ی استارباکس

آلفرد پیت مؤسس یک شرکت coffee-roastingبود. او انگیزه اصلی آن سه نفر برای ایجاد استارباکس امروزی شد. پیت یک هلندی تبار بود که در دهه 1950 قهوه های عربیکا را به ایالات متحده معرفی کرد. در سال 1966 او مغازه کوچکی به نام Peet’s Coffee and Tea در کالیفرنیا افتتاح کرد که معروف بود قهوه و چای درجه یک وارد می کند. موفقیت Peet باعث شد تا بنیانگذاران استارباکس دامنه فروش دانه های قهوه و تجهیزات با کیفیت بالا را درک کنند. Peet به تأمین کننده اصلی قهوه Starbuck تبدیل شد. سپس شرکا یک رستر فرسوده خریداری کردند. روش های Peet را آزمایش کردند تا ترکیبات و طعم های خاص خود را ایجاد کنند.

نامگذاری استارباکس

شاید برایتان جالب باشد که استارباکس اولین انتخاب به عنوان نام تجاری نبود. بنیان گذاران به شدت از دریا و ماجراجویی الهام گرفته اند. آنها پس از تحقیق کامل ، با رمانی افسانه ای به نام Moby Dick روبرو شدند که توسط Herman Melville نوشته شده است. در آن کتاب ، استارباکس عنوان اولین همسر Pequod بود. از طرفی تیم تبلیغاتی آنها هم بر این اسم اصرار داشتند. آنها معتقد بود کلماتی که با “st” شروع می شوند معنی دار و قدرتمند هستند.

ایده لوگو استارباکس از کجا آمد؟

از آنجا که بنیانگذاران به شدت عاشق دریانوردی بودند، می خواستند که این علاقه در لوگوشان نیز نمود پیدا کند. آنها Terry Heckler ، را استخدام کردند و این لوگو استارباکس را طراحی کرد. تری با الهام از دریا و اسم افاسنه ای برند، تصویری افسانه به نام Siren سایرن خلق کرد. این چهره لوگوی اصلی استارباکس شد. سایرنِ تاج به سر با دو دُم و موهای بازی که دورش نشسته است. رنگ اولین لوگو استارابکس هم قهوه ای بود. سبک این لوگو، امبلم است.

اولین لوگو استارباکس

طراح، سایرن را فریب دهنده ی ملوانان میدانست. و آنها را به سمت خود میکشاند. این همان چیزی ست که صاحبان استارباکس میخواستند. جذب کردن دوستداران قهوه!

تغییرات لوگو استارباکس

سال 1980 سیگل، شرکایش را ترک کرد. تغییرات لوگو استارباکس هم با فروش آن به Howard Schultz شروع شد. حالا دیگر استارباکس یک برند بزرگ بود و لازم بود تصاویر لوگویش بر روی کامیونها ها نقاشی شود. بنابراین اولین تغییر در سال 1987 صورت گرفت. تغییراتی از جمله تغییر رنگ از قهوه ای به سبز(پیشتر در مقاله رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی گفتیم سبز نماد شکوفایی، طراوت و رشد است). پوشانده شدن سینه های سایرن توسط موهایش. از حلقه ی دور لوگو هم چای و ادویه حذف شد. بر روی دُم های سایرن به جای پولک، امواج دریا ایجاد شد. همچنین تاجش که دستخوش تغییراتی شده است.

تغییرات لوگو استارباکس

تغییر بعدی(1992) همانطور که در تصویر میبینید، در تصویر سایرن صورت گرفته است. بر روی چهره اش بزرگنمایی شده است و آن نمادهای دریایی دیگر حذف شد و فقط انتهای دم های سایرن دیده میشود.

در سال 2011 در چهلمین سالگرد ، لوگو استارباکس بار دیگر تغییر کرد. این بار نوشته ی دور سایرن و ستاره ها حذف شدند. فقط یک تصویر از سایرن، از نزدیک با رنگ سبز باقی مانده است. صورت سایرن صاف و بدون نقص و در تقارن کامل ایجاد شده است. با این حال ، بعداً ، طراح تصمیم گرفت کمی نامتقارن باشد تا زیبایی جهانی با اندکی نقص به آن ببخشد. حذف نوشته ی استارباکس به این دلیل بود که آنها تصمیم داشتند علاوه بر قهوه نوشیدنیهای دیگری نیز سرو کنند.

موضوعات مرتبط: , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
آیا UX شما تاثیرگذار است؟ چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟

این روزها، افزایش وفاداری به برند و وفادار ماندن کاربران به تجربه کاربری (UX) وب‌سایت یا اپلیکیشن شما بستگی دارد. دیگر از اوایل دوران استارت آپی گذشته ایم که کاربران برای خدمات از شرکت یا استارت آپ شما استفاده کنند. راحتی استفاده از برنامه و UX تاثیر به سزایی در انتخاب شما دارد. اما چگونه تاثیر UX را افزایش دهیم؟ همانطور که از نام UX پیداست، تجربه کاربر – یعنی قرار دادن انسان در مرکز. طراحی تجربه‌های دیجیتالی لذت‌بخش و بدون دردسر، با این شعار انجام می شود که «همیشه حق با مشتری است». آیا UX شما بر روی محصول دیجیتالی شما تمرکز دارد؟ یک نسل قبل، شما نمی‌دانستید که UX یک حرفه است، اما در عصر دیجیتال امروز، متخصصان […]

راهنمای پیدا کردن کلمات کلیدی برای تبلیغ PPC گوگل

یکی از موثرترین روشهای تبلیغ دیجیتال، گوگل ادز است. تبلیغات کلیکی گوگل که به پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته میشود. این نوع تبلیغ با تحقیقات کلیدواژه با کیفیت همراه است. هدف اصلی انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای پیشنهاد هزینه پایینتر هر کلیک و نرخ تبدیل بالاتر است. دست یافتن به این امر زمان، تمرین و تخصص کافی نیاز دارد زیرا باید مشتریان خود را درک کنید و عبارات جستجویی را که برای یافتن محصولات یا خدماتی مانند شما استفاده می‌کنند، کشف کنید. این مقاله راهنمای کاملی برای پیدا کردن کلمات کلیدی در تبلیغ گوگل PPC شما است. به کمک این راهنما میتوانید کلمات کلیدی PPC خود را به دست آورید، اصلاح کنید و سازماندهی کنید. انتخاب درست کلمات کلیدی […]

راهنمای مبتدیان: چگونه طراحی سایت را در خانه یاد بگیریم؟

در دنیای امروز، دانستن نحوه انجام طراحی سایت روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و اکنون یک مهارت ضروری برای طراحان است. طراحی وب می تواند بسیار پیچیده و دلهره آور باشد، اما با توسعه اینترنت و فناوری، امروزه طراحی وب می تواند آسان تر از همیشه باشد. منابع زیادی در اینترنت وجود دارد و هرکسی می تواند به تنهایی یاد بگیرد که یک طراح وب عالی باشد. در این مقاله به طور خلاصه شما را در مورد نحوه یادگیری طراحی وب در خانه راهنمایی می کنم. طراحی وب چیست؟ بسیاری از طراحان جوان یا جدید اغلب مفهوم طراحی وب را اشتباه می دانند. طراحی وب به طراحی وب سایت هایی گفته می شود که در اینترنت نمایش داده […]

طراحی لوگو شرکت تبلیغاتی در 10 قدم

در تبلیغات همه چیز برای جلب توجه است، نه؟ پس باید هدف طراحی لوگو شرکت تبلیغاتی در همین سمت و سو باشد. یک شرکت تبلیغاتی قرار است مخاطب را وادار به توجه و تشویق به خرید کند. قرار است برند را به یاد ماندنی، قابل تشخیص و منحصر بفرد جلوه دهد. اگر یک متخصص تبلیغات هستید، یا با یک شرکت تبلیغاتی کار می کنید تا برندسازی آنها را مدیریت کنید، پس می دانید که همه اینها چقدر مهم است. در عین حال تبلیغات خوب از خود شرکت تبلیغاتی شروع می شود. به هر حال، اگر نتوانید یک برند جالب توجه، به یاد ماندنی، قابل تشخیص و منحصر به فرد برای خود ایجاد کنید، چگونه می توانید مشتریان خود را متقاعد […]

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

حتما تا به حال برندهای بسیاری دیده اید که از نماد حیوانات در لوگو خود استفاده کرده باشند! مردم حیوانات را دوست دارند، بنابراین طبیعتاً بسیاری از شرکت ها می خواهند آنها را در لوگوی خود بگنجانند. حیوانات نشان دهنده بهترین ویژگیهای ما هستند. شیرها نماد شجاعت، جغدها نماد خرد و غیره – بنابراین به جای استفاده از مثلاً یک “انسان باهوش” به عنوان لوگو مسکات خود، هویت برند خود را سریعتر و مستقیمتر با یک “روباه” در میان خواهید گذاشت. از پوشاک گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، خودروهای اسپورت گرفته تا جواهرات، لوگویی با نماد حیوانی می‌توانند تقریباً برای هر صنعت یا سبک برندی مناسب باشند… به شرطی که بدانید چگونه از آنها استفاده کنید. مانند شکل ها و رنگ […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4