بررسی لوگو اپل | سیب گاز زده برند اپل از کجا آمد؟

امروزه لوگو اپل ، پرچمدار دنیای تکنولوژی را همه میشناسند. یک سیب گاز زده ی ساده! اما شاید سؤال هر کسی این باشد که در پس این طراحی لوگو چه ایده ها و افکاری بوده است؟ چرا یک سیب گاز زده، که مثلا میتواند نماد سلامتی باشد برای شرکتی در عرصه ی فناوری و تکنولوژی انتخاب شود؟ اصلاً چرا اسم برند “اپل” شد؟ ما قرار است در این مقاله، به تمامی سؤالات کنجکاوانه شما در مورد این برند محبوب پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

دلیل انتخاب اسم “اپل”

همانطور که میدانید بنیان گذاران اولیه ی اپل دو دوست به نامهای استیو وزنیاک (Steve Wozniak) و استیو جابز (Steve Jobs) بودند. آنها در سال 1977 اولین نمونه کامپیوترهای اپل را با امکانات کم در گاراژ خانه ی استیو جابز تولید کردند. در همان سالها هم به دنبال اسمی برای برند خود بودند. Walter Isaacson در کتابی که بیوگرافی استیو جابز را نوشته است در مورد انتخاب اسم این برند میگوید: “استیو واقعاً عاشق سیب بود. سیب به عنوان عضو اصلی در رژیم غذایی او همیشه وجود داشت.” اما ایده قطعی و اصلی انتخاب اسم اپل برای شرکت خیلی ناگهانی به ذهن استیو جابز رسید؛ درست زمانی که در راه فرودگاه بود در حاشیه اتوبان 85، چشمش به مزرعه ی سیبی می افتد و تصمیم میگیرد اپل اسم شرکتشان شود. به عقیده ی او “اپل” اسمی پر انژی و باحالی بود.

لوگو اپل

یک بار وقتی از استیو جابز در یک کنفرانس مطبوعاتی(1981) در این باره سؤال شد، در جواب گفت: “من عاشق سیب هستم! سیب خوردن را خیلی دوست دارم! اما ایده اصلی پشت انتخاب این اسم، آوردن سادگی برای مردم با پیچیده ترین و ماهرانه ترین راه ممکن است. و دلیل انتخاب نام اپل همین است و بس! سیب میوه‌ی آفرینش بود. ساده اما قوی و تأثیرگذار!

داستان لوگو اپل

خب برویم ببینیم لوگو اپل چرا یک سیب گاز زده است و چرا یک سیب گاز زده باید لوگو شرکتی باشد که امروزه بر دنیای فناوری پادشاهی میکند؟ با اینکه اسم برند، اپل انتخاب شده بود، در لوگوهای اولیه خبری از تصویر فیزیکی از سیب نبود. برویم روند تغییرات لوگو این برند محبوب را ببینیم.

لوگو اول

اولین لوگو اپل توسط رونالد وین (Ronald Wayne) طراحی شد. تصویری که می خواست قانون گرانش را الهام گرفته از یک سیب ارائه دهد.
اولین تصویری که نماینده شرکت کامپیوتر اپل بود ، تصویر ایزاک نیوتن بود. مردی که با کشفیات خود در زمینه گرانش انقلابی در علم ایجاد کرد. چگونه نیوتن به ین کشف بزگ رسید؟ سیبی روی سرش افتاد! اولین لوگو اپل هم تصویری از این واقعه بود. نیوتن که زیر درخت سیب نشسته است.این لوگو شامل نقل قولی از ویلیام وردزورث (William Wordsworth) ، شاعر انگلیسی بود. “نیوتن … ذهنی برای همیشه در دریاهای تفکر عجیب و غریب.” این خط شعر، روی قاب لوگو نوشته شده بود.

اولین لوگو اپل

به هر حال اپل زمان زیادی از این لوگو استفاده نکرد. تصمیم گرفته شد تا لوگو تغییر کند و چیز ساده تر، کوچکتر و متفاوتی طراحی شود. طرحی که با نسل جدید کامپیوترهای اپل و قد و قواره‌شان هارمونی داشته باشد.

لوگو دوم: شروع سیب گاز زده

استیو جابز میخواست لوگو اپل با اسم شرکت ادغام شود. پس طراحی به نام راب جانوف (Rob Janoff) را استخدام کرد و او هم شکل لوگوی سیب گاز زده را طراحی کرد. لوگوی جدید خیلی سریع (اواخر یک سالگی شرکت) مورد استفاده قرار گرفت. این لوگو، لوگویی بود با طرح سیب گاز زده به رنگ رنگین کمانی.

طراحی لوگو اپل

حالا چرا سیبِ گاز زده؟

و اما در مورد مسئله ی مهم سیب گاز زده فرضیه های مختلفی مطرح شده است. مثلاً یکی از این فرضیه ها، احترام به آلن تورینگ، پدر علم کامپیوتر و هوش مصنوعی است. او کسی بود که پایه های کامپیوتر امروزی را بنا نهاد. به دلیل مشلات افسردگی، تورینگ با گاز زدن سیبی که به سیانید سمی کرده بود، خود کشی کرد. برخی میگویند دلیل انتخاب سیب گاز زده همان ادای احترام طرح و بنیان گذاران اپل به تورینگ بوده است.

دومین لوگو اپل

فرضیه یک دیگر مربوط به همان قضیه ی نیوتن میشود که سیب در این داستان نماد دانش است. همچنین فرضیه هایی مربوط به قضیه‌ی آدم و حوا است که سیب را به عنوان نماد آفرینش نمایش میدهد.

بیشتر بخوانید
تفاوت RGB و CMYK | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

اما حقیقت چیز خیلی ساده‌تری است. طراح این لوگو، راب جانوف همه ی این فرضیه ها را رد کرده است. او میگوید در زمان طراحی لوگو اپل به این چیزها فکر نکرده بود. علی رغم اینکه فرضیه تورینگ برایش خیلی جالب بود، اما گفته در آن زمان از این داستان خبری نداشته است. Janoff می گوید که “استیو جابز به او توضیحات زیادی در مورد طراحی لوگو نداد. او فقط لوگویی مطابق اسم شرکت میخواست. دلیل گاز زدگی سیب هم کاملاً واضح است: آن را برای تناسب و قیاس قرار دادم، طوری که یک لوگو کوچک اپل مانند یک سیب به نظر برسد و نه یک گیلاس یا گوجه گیلاسی.

جانف بعدتر هم توسط یکی از همکارانش فهمید که “بایت” سنگ بنای اصلی محاسبات است. یک لوگو این همه مفهوم نهفته پشتش داشت و خود طراح از آن خبر نداشته. جالب نیست؟ میتوان این همه راز از دل یک لوگو ساده بیرون کشید.

دلیل انتخاب رنگ “رنگین کمانی” چه بود؟

این رنگ، در واقع نشانگر Apple II بود که اولین کامپیوترهای جهان با صفحه نمایش رنگی بود. جانف گفته هیچ نظم و رازی نهفته در ترتیب این رنگها وجود ندارد. فقط استیو جابز میخواست که سبز در بالا باشد. آن هم به خاطر برگ سیب. این لوگو به مدت 22 سال مورد استفاده قرار گرفت. البته باید گفت در این مدت موفقیتهای بسیاری را برای اپل به ارمغان آورد.

لوگو اپل

سومین لوگو اپل

سومین لوگو اپل با حفظ شکل اصلی سیب گاز زده دچار تغییر رنگ شد. آبی رنگی بود که برای این لوگو در سال 1995انتخاب شد. البته سایه ی آبی روشنی در بالای این لوگو نیز اضافه شد. اما چرا این رنگ انتخاب شد؟ برای پاسخ به این سؤال پیشنهاد میکنم مقاله‌ی مربوط به روانشناسی رنگهای لوگو را مطالعه کنید.

اما این تغییر رنگ یک استراتژی برای نجات شرکت اپل بود. وقتی اپل در آستانه ی ورشکستگی مالی قرار داشت، استیو جابز به اپل بازگشت. او میدانست که تغییر لوگو میتواند به نفع آنها تمام شود. پس تصمیم گرفت آن را تغییر دهد. هنگامی که اپل اولین iMac خود را با نام Bondi Blue منتشر کرد ، لوگو تغییر کرد و رنگ رنگین کمانی کنار گذاشته شد. لوگو رنگین کمانی در کامپیوتر آبی احمقانه ، کودکانه و نامناسب به نظر می رسید.

سپس این لوگو اپل با نقش برجسته جلوه ای فلزی به خود گرفت که روی بسیاری از محصولات آنها اعمال می شد. لوگو با مضمون “Glass” تکامل بعدی برای اپل بود.

تغییرات لوگو از 1998 تا کنون

امروزه این شرکت از یک آرم تخت مدرن مدرن “Minimal” اپل استفاده می کند. آرم به طور عمده در 3 رنگ ارائه می شود. نقره ای ، سفید و سیاه. لوگو اپل به هدفی که استیو جابز داشت، یعنی متفاوت بودن، رسید. لوگویی که بسیار شیک و مینیمال است و بدون هیچ توضیح و نام بردن از اسم برند، گویا و کامل است.

تغییرات لوگو اپل


موضوعات مرتبط: , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4