بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

امروز مک دونالد، به عنوان بزرگترین فست فود رستوران زنجیره ای در جهان، لوگوی مینیمال و جذابی دارد. آنچنان که در هر کجای دنیا، رنگ قرمز و کمان طلایی را ببینید میفهمد که این لوگو مک دونالد است. اما همین لوگوی ساده و محبوب امروزی که میبینید، بارها و بارها دستخوش تغییراتی شده است. ما در این مقاله به بررسی طراحی لوگو مک دونالد میپردازیم.

تاریخچه‌ی لوگو مک دونالدز

اولین لوگوی مک دونالد : Speedee Service

اولین بار، در سال 1940 برادران مک دونالدز(موریس و ریچارد) اولین شعبه فست فود خود را در سن برناردبنای کالیفرنیا افتتاح کردند. آن زمان مک دونالد فقط همبرگر و باربکبو داشت و حتی خبری از سیب زمینی سرخ کرده هایش هم در منو نبود. در سال 1948، موریس و ریچارد برای ارائه ی سریع خدمات خود سیستم Speedee Service System را پیش گرفتند. به همین منظور کباب از منو حذف شد و لوگوی این برند انتخاب شد. سرآشپز چشمک زن به نام Speedee نماد سرعت خدمات رسانی، به عنوان لوگو طراحی شد.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

دومین لوگوی مک دونالدز : ورود کمانهای طلایی به لوگو

در سال 1952، برادران مک دونالدز معماری نمای فروشگاه خود را به استنلی مستون سپردند. طرح اولیه را ریچارد به صورت دو کمان طلایی طراحی کرد. این دو کمان از زاویه ی خاصی شبیه به حرف “M” دیده میشد. یک خط مورب هم این حرف M را قطع میکرد که نماد سقف رستوران بود. در اینجا رنگ قرمز به بوردر تمام قسمت های لوگو و همچنین نام برند اضافه شد. که این انتخاب رنگ بسیار هوشمندانه و به جایی بود. پیشتر در بخش رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی به تاثیر روانی رنگ قرمز، برای لوگوی برندهای غذایی اشاره کرده بودیم. توصیه میکنیم حتما این بخش را مطالعه فرمایید.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

البته تا قبل از اینکه ری کروک امتیاز مک دونالدز را بخرد(1961)، این نماد به عنوان لوگوی این برند قرار نگرفته بود.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

سومین لوگوی مک دونالد : بهبود کمانهای طلایی

اینجا بود که دیگر کمانهای طلایی در همه جا برای همه شناخته شده بود:دهه ی 70 میلادی! همین لوگو کمک شایانی در محبوبیت این برند در آمریکا داشت. از تاریخ 1975تا 2006 هم تغییرات لوگو مک دونالد خیلی شدید و بولد نبود. عضو ثابت هم همیشه همان کمان های M مانند بوده و هست. در این بازه ی تاریخی که گفتیم، یک ذوزنقه قرمز پشت لوگو اضافه شد. که بر روی آن هم اسم برند نوشته شده بود. یک سری طراحی هایی هم روی کمانها موجب شده بود تا سه بعدی به نظر برسد.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

چهارمین لوگو : افزودن شعار به لوگو

در دوم سپتامبر2003، موفق ترین کمپین تبلیغاتی تاریخ مک دونالد در کشور آلمان ایجاد شد. شعار این کمپین ها هم این بود: (‘Ich liebe es’) به انگلیسی i’m lovin’ it به معنی “من عاشقشم”. خیلی سریع این کمپین به کشورهای انگلستان، استرالیا و ایالات متحده آمریکا معرفی شد. کمپین نامبرده که خیلی هم موفق بود، باعث شد تا سالها این شعار جزئی از لوگو شود.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

بعدتر بک گراند قرمز هم به کمانهای طلایی اضافه شد.اسم برند هم با رنگ سفید در میان این لوگو قرار داشت. اما امروزه بیشتر لوگو مک دونالد را با همان کمانهای طلایی(به تنهایی) میبینیم.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

تاثیر لوگو در مارکتینگ

آنچه که مهم است تاثیر و نفوذ لوگوی یک برند است. کاری که لوگو مک دونالد واقعاً در آن موفق بوده است. آنقدر که حتی وقتی گوشه ای از کمان طلایی را نشان دهند، همه متوجه برند مک دونالدز میشوند. تیم تبلیغاتی مک دونالدز هم مدتی ست از همین ترفند در تبلیغاتش استفاده میکند. این قدرت، اقتدار و اعتماد به نفس برند را در مقابل رقیبانش نشان میدهد. بیلبوردهای جالب زیر را نگاه کنید! از هر گوشه ی کمانهای لوگو، برای آدرس دادن نزدیک ترین شعبه، استفاده شده است.

بررسی لوگو مک دونالد : از ابتدا تا امروز

با بررسی لوگوی برندهای بزرگ و کوچک میتوان نقاط قوت و ضعف آنها را دریافت. و از آنها در جهت طراحی بهترین لوگو برای برند خود استفاده کنید. طراحی لوگو ممکن است کار ساده ای به نظر برسد و صاحبان کسب و کار ارزشی برای آن قائل نشوند، ولی با همین بررسی کوتاه لوگو مک دونالد میشود به جایگاه و اهمیت این مورد پی برد. پس با طراحی لوگوی اصولی و مناسب، اولین قدم را بردارید و جای پای برند خود را محکم کنید.

بیشتر بخوانید
بررسی لوگو سامسونگ | از توزیع مواد غذایی تا غول تکنولوژی
موضوعات مرتبط: , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
5 ابزار طراحی اپلیکیشن | کدام ابزارها برای طراحی UI/UX مناسب هستند؟

طراحان اپلیکیشن موبایل همیشه به دنبال ابزار مناسبی هستند که طراحی هایشان را برای تجربه کاربر نهایی ارزشمند کند. توسعه یک اپلیکیشن موبایل ارزشمند به مهارت، خلاقیت و البته ابزار مناسب نیاز دارد. چه یک حرفه ای طراحی اپلیکیشن باشید و چه یک مبتدی در دنیای طراحی اپلیکیشن موبایل، این مقاله عالی میتواند تاثیر زیادی بر مهارت های شما بگذارد. قرار است در این مقاله با معرفی 5 ابزار برتر طراحی اپلیکیشن به بررسی آنها بپردازیم. طراحی اپلیکیشن چیست؟ طراحی اپلیکیشن ظاهر و احساس یک اپلیکیشن موبایل است. این شامل تمام عناصر بصری و عناصر تعاملی است که بر عملکرد برنامه تأثیر می گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل دو مفهوم UI و UX را ترکیب می کند. رابط کاربری (UI) ظاهر […]

لوگو نوکیا تغییر کرد! | نگاهی به لوگو جدید نوکیا و انگیزه ی این تغییر

عکسی که در بالا مشاهده میکنید، لوگوی جدید نوکیا است! این لوگو نه تنها از یک برند نمادین، بلکه استراتژی جدید شرکت را نیز میرساند. درست یک روز قبل از MWC2023، نوکیا با تغییر لوگوی نمادین و شناخته شده خود، جهان را شوکه کرد. لوگوی نوکیا با گذشت زمان تغییر کرده است، که طبیعی است زیرا تغییر تنها ثابت در این جهان است. با این حال، لوگوی جدید از لوگوی کلاسیک، اثبات شده و شناخته شده نوکیا فاصله می گیرد و صفحه جدیدی در تاریخ نوکیا باز می شود. لوگوی جدید، که ما را به یاد برخی از لوگوهای مدرن می اندازد، نشان دهنده تمام انرژی است که نوکیا برای تغییری که بیش از 10 سال پیش آغاز شد، به […]

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران […]

تاریخچه لوگو ورساچه | تصویر لوگو ورساچه چه مفهومی دارد؟

لوگو ورساچه و تصویر مدویا در آن شاید یکی از معروف ترین لوگوهای دنیای مد باشد. در چهل و پنج سال گذشته، خود برند ورساچه یکی از شناخته شده ترین برندها در دنیای مد لوکس بوده است. برندی که لباس هایش اغلب به فرش قرمز می رسد و توسط بسیاری از افراد مشهور پوشیده می شود. همه می دانیم که این شرکت مد لباس های شگفت انگیز طراحی و عرضه می کند، اما چقدر درباره لوگوی ورساچه می دانیم؟ برند در سال 1978 تأسیس شد، بنابراین سال‌های زیادی از فعالیت آن می‌گذرد. نکته جالب این است که لوگو آن توانسته مد روز باقی بماند و هنوز هم مرتبط با برند باشد. لوگو واقعاً با اولین مجموعه ای که توسط این […]

چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4