رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

پیشتر در بحث نکات مهم در طراحی لوگو | چگونه لوگوی خوبی طراحی کنیم؟ به اهمیت رنگ لوگو اشاره کردیم. قرار شد در مقاله ای جداگانه به روانشاسی رنگ ها و تاثیر روانی آنها در بازاریابی بپردازیم. در ادامه خواهید آموخت چگونه میتوانید رنگ مناسب برای لوگو انتخاب کنید و قدم اول در جهت موفقیت برند خود را بردارید.

انتخاب درست و آگاهانه ی رنگ حین طراحی لوگو می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری بسیار کمک کند. همانطور که حدس می زنید ، ترکیب اشتباه می تواند اثر معکوس داشته باشد و باعث شکست شما شود. همه در مورد روانشناسی رنگ ها چیزهایی شنیده اند. رنگها بر احساسات و بر رفتار ما تأثیر می گذارند. زرد شاد است (زیرا آفتاب روشن و زرد است!) و سبز آرامش می بخشد (مانند خوابیدن در چمن و نگاه کردن به دسته برگها که آرامش بخش است). اما آیا این “قوانین” رنگها در بازاریابی معنایی واقعی دارند؟

آیا رنگ‌ها در بازاریابی مؤثر اند؟

دو محقق به نامهای لورن لابرك و جورج میلن، طی بررسیهایی دریافتند که برخی رنگها تاثیر قابل توجهی بر مصرف کنندگان یا مشتریان دارد و البته برخی دیگر تاثیر چندانی نداشتند. بنابراین بله ، رنگ زرد باعث می شود تا برند شما جوان و قابل دسترس به نظر برسد، قرمز اشتها آور است، آبی احساس امنیت میدهد… اما یک لوگوی سبز ذاتاً باعث نمی شود مشتریان فکر کنند نام تجاری شما صلح آمیز است. به طور کلی تحقیقات نشان داده است که هنگام خرید یک محصول ، 93٪ از خریداران بر روی ظاهر بصری آن محصول تمرکز می کنند. 84.7٪ از خریداران ادعا می کنند که از ظاهر، رنگ اولین چیزیست که آنهارا متوجه خود میکند. ما از تحقیقات آنها (و دیگران) استفاده کرده ایم تا تاثیر رنگها را بر مشتریان به شما نشان دهیم.

هر رنگ در لوگو، به چه معناست؟

لوگوی قرمز

رنگ قرمز نشانه جهانی هیجان ، شور و عصبانیت است. این باعث جلب توجه می شود و باعث می شود در میان جمعیت متمایز شوید. آیا برند شما پر شر و شور، بازیگوش ، جوان پسند است یا مدرن؟ پس به انتخاب رنگ قرمز فکر کنید. برند سر و سنگین ، کلاسیک یا جدی تری هستید؟ قرمز ممکن است برای شما مناسب نباشد.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

قرمز اولین رنگی است که نوزادان می توانند ببینند (علاوه بر سیاه و سفید). دانشمندان این نظریه را مطرح می كنند كه انسان توانایی دیدن قرمز را بهتر از سایر رنگها دارد؛ زیرا این امر به ما اجازه می دهد میوه های روی درختان را با سهولت بیشتری شناسایی كنیم. این یک مفهوم تکاملی دیگری هم دارد: هنگامی که آنها احساسی باشند (یا با عصبانیت یا اشتیاق) ، چهره های انسان قرمز می شود. بنابراین امروز ما این رنگ را با احساسات شدید ، از جمله عشق ، رابطه جنسی ، عصبانیت و اشتیاق مرتبط می کنیم. و گرچه دقیقاً یک احساس نیست ، اما نشان داده شده است که رنگ قرمز باعث تحریک اشتها می شود (به همین دلیل است که آن را در بسیاری از لوگو های غذا و رستوران مشاهده می کنید).

لوگوی زرد

لوگوهای زرد نشانگر دوستی است. رنگ زرد باعث تشویق شما می شود ، و نام تجاری شما انرژی مضاعفی را منتشر می کند. از طرف دیگر ، اکثر مصرف کنندگان رنگ زرد را با برندهای لوکس مرتبط نمی دانند، بنابراین اگر می خواهید تجارت شما اینگونه باشد ، خوب فکر کنید چون زرد رنگ مناسب برای لوگو ی شما نیست.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

زرد در سیستم های رنگی یک رنگ اصلی است و یکی از اولین رنگ هایی است که بشر قادر به مخلوط کردن آن بوده است. این رنگ تداعی گر معانی بسیاری است، مثل :طلا ، مزارع گندم و ذرت ، نور خورشید و … . زرد یکی از آن رنگ های بسیار متنوع است و کمی رنگ روشن تری داشته باشد، تازگی را میرساند.

لوگوی نارنجی

نارنجی رنگی نشاط آوری است. نارنجی استفاده کنید تا از جمع متمایز شوید. کمتر از قرمز استفاده می شود، اما هنوز هم انرژی دارد. اگر مارک شما سعی دارد لوکس ، زنانه یا جدی به نظر برسد ، هنگام استفاده از نارنجی احتیاط کنید ، زیرا نارنجی این صفات را به مصرف کنندگان نمی رساند. نارنجی که ترکیب زرد و قرمز است، در ویژگی های روانشناسی نیز ترکیبی از همین دو رنگ است.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

نارنجی یکی از جدیدترین واژه های مربوط به رنگها بود که به زبان انگلیسی اضافه شد (در واقع در انگلیسی قدیمی به “قرمز-زرد” معروف بود. کلمه نارنجی از زبان فرانسوی، با ورود میوه ی نارنج از مدیترانه وارد زبان انگلیسی شد.) نارنجی با تغییر همراه است (برگهای پاییز یا آسمان نارنجی هنگام طلوع یا غروب آفتاب را تصور کنید.) این رنگ اغلب توسط برندهایی استفاده می شود که دوست دارند کمی متفاوت جلوه کنند.

لوگوی سبز

تحقیقات نشان می دهد که سبز با بسیاری از ویژگی های شخصیتی برند ارتباط ندارد ، اما دارای ارتباطات فرهنگی قوی است. این بدان معناست که شما می توانید برای هر نوع مشاغل از رنگ سبز استفاده کنید.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

از آنجا که گیاهان سبز هستند (و بعد از یک زمستان طولانی دوباره زنده می شوند) ، بسیاری از مردم می گویند سبز رنگ نماد رشد یا زندگی جدید است. در قرون وسطی زنان باردار تقریبا همیشه لباسهای سبز رنگ میپوشیدند. اما از نظر تاریخی و در فرهنگ های مختلف ، رنگ سبز، رنگ مرگ بوده است. (در حقیقت ، در قرن هجدهم یک رنگ سبزی درست کرده بودند که حاوی آرسنیک بود و به معنای واقعی کلمه باعث کشته شدن افراد می شد. برخی اظهار داشتند که ممکن است تا حدی علت مرگ ناپلئون بناپارت کاغذ دیواریهای سبزش بودند). در ایالات متحده ، سبز را با پول مرتبط می دانند زیرا دلار سبز است ، اما به یاد داشته باشید که این در فرهنگ های دیگر ممکن است صدق نکند. همه اینها یعنی چه؟ یعنی رنگ سبز می تواند تقریباً برای هر برندی جواب بدهد. از طریق سایه ، شکل لوگو و فونتی خاص، خود معنی ایجاد کنید.

لوگوی آبی

رنگ آبی نماد قابل اعتماد بودن و بلوغ است. اگر می خواهید جدی گرفته شوید باید از آبی برای برند خود استفاده کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که به عنوان سلطان رنگهای کلاسیک، آبی در بیش از نیمی از لوگوها دیده می شود. اگر از رنگ آبی برای نام تجاری خود استفاده می کنید باید راهی برای برجسته سازی و تمایز پیدا کنید!

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

با توجه به محبوبیت امروزی و رنگ اصلی بودن آبی ، یکی از جدیدترین رنگهایی است که توسط انسان نامگذاری شده است: انسانِ باستان (یونانی ، چینی ، ژاپنی و عبری) نامی برای رنگ آبی نداشتند. این یکی از آخرین اسم رنگها است که تقریباً در هر زبان وجود دارد. در حقیقت امروزه هنوز قبیله ای در نامیبیا وجود دارد که زبان آنها کلمه ای برای رنگ آبی ندارد.

با تمام آنچه گفته شد ، اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را بیرون بیاورید یا اعتماد به نام تجاری خود را تضمین کنید ، رنگ آبی را به عنوان رنگ مناسب برای لوگو خود انتخاب کنید. (خوب ، مگر اینکه در نامیبیا باشید!) اگر برند غذایی هستید از آبی اجتناب کنید (ظاهرا اشتها را فرو می نشاند). اگر عاشق رنگ آبی هستید و می خواهید بازیگوشی بیشتری داشته باشید ، فقط مطمئن شوید که رنگ آبی روشن تری را انتخاب کرده اید.

لوگوی بنفش

بنفش جایی است که رنگین کمان مجلل می شود و میدرخشد. از رنگ بنفش استفاده کنید تا هوشمندانه به نظر برسید. در این رنگ نیز نشانه ای از زنانگی وجود دارد.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

بنفش احتمالاً با خود تجلل می آورد زیرا رنگ بنفش از نظر تاریخی بسیار گران بود. بنابراین این رنگ، فقط رنگِ افراد ثروتمند بود. اگرچه یک نکته جالب در مورد رنگ بنفش این است که گرچه با تجمل و ثروت همراه است ، اما به عنوان یک رنگ بیش از حد جدی دیده نمی شود. پروژه ای گران قیمت و بازیگوش دارید؟ بنفش رنگ مناسب برای لوگو ی شماست.

برای مشاهده بهترین ترکیب رنگها برای لوگو به مقاله پالت رنگی لوگو مراجعه کنید.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی
موضوعات مرتبط: , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
CPC چیست ؟ | چگونه هزینه تبلیغات کلیکی را کاهش دهیم؟

CPC مخفف Cost Per Click است. در واقع در تبلیغات کلیکی (PPC) هزینه ای که بابت هر کلیک باید بپردازید را CPC مینامند. در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اصطلاحات و اختصارات بسیاری وجود دارد. برای فعالیت در عرصه ی بازاریابی، لازم است با این اصطلاحات آشنایی کافی را داشته باشید. در این مقاله شما را با تعریف دقیق تری از این اصطلاح آشنا خواهیم کرد. همچنین راههای تخفیف گرفتن از گوگل ادز را هم به شما معرفی میکنیم. تعریف دقیق‌تری از CPC هر کلیک، بر روی تبلیغات کلیکی شما، یک بازید یا تعامل مشتری را به دنبال دارد. هر کلیک بر کمپین تبلیغاتی PPC شما نشان دهنده ی توجه گوگل کنندگان، به تبلیغ یا پیشنهاد و خدمات شماست. […]

چگونه یک کرون جاب اتوماتیک در لینوکس اوبونتو ایجاد کنیم؟

اگر کاربر اوبوتو باشید حتما برای شما هم پیش امده که برای یک سری کار ها نیاز به کرون جاب دارید. در طراحی سایت و یا پیاده سازی سایت بر روی سرور نیز این مورد مشهود است. در صورتی که از سیستم های مدیریت سرور همچون whm استفاده کنید به راحتی می توانید کرون جاب خودتان را ایجاد کنید. اما در صورتی که سرور خود را با nginx و بدون این سیستم های مدیریت سرور ایجاد کنید، چگونه باید یک کرون جاب ایجاد کنید. ما اینجاییم که به راحتی این مورد را برای شما بر روی Ubuntu 18.04 اجرا کنیم. با ایران وبر همراه باشید. پیش نیاز های نصب کرون جاب شما برای این کار باید یک سیستم عامل Ubuntu […]

تفاوت RGB و CMYK | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

دانستن تفاوت بین دو چیز که بسیار شبیه به هم هستند می تواند بی اهمیت باشد. در دنیای طراحی گرافیک تفاوت بین فونت و تایپ فیس تفاوتی است که تأثیر کمی بر درک ما از مفهوم کلی امروزی دارد. برعکس، تفاوت RGB و CMYK (حالت‌های رنگی) بیش از یک واقعیت سرگرم‌کننده است، در حالی که ندانستن این تفاوت می‌تواند پروژه طراحی گرافیکی شما را پیروز کند یا به فنا دهد. پس بسیار مهم است که چه در طراحی لوگو چه در بحث کلی طراحی هویت بصری برند، طراح از تفاوت RGB و CMYK به طور کامل مطلع باشد. اگر زمان زیادی برای خواندن در مورد چیزهای کوچکی که تفاوت ایجاد می کنند ندارید، حداقل یک لحظه وقت بگذارید تصویر زیر […]

طراحی کارت ویزیت | روش طراحی کارت ویزیت استاندارد

احتمالا اولین قدم شما برای بازاریابی و آشنایی با برندتان در بخش هویت بصری بعد از طراحی لوگو سفارش کارت ویزیت است. کارت ویزیتی که قطعا شامل لوگو و اطلاعات مختصری در مورد ارتباط با شما است. اما آیا میدانید به عنوان کارفرما یا طراح، این کارت ویزیت چه استاندارهایی در طراحی و از نظر بازاریابی باید داشته باشد؟ ما در این مقاله علاوه بر راهنمایی شما در سفارش/ طراحی کارت ویزیت، قالب آماده ی کارت ویزیت را هم برای شما قرار داده ایم. ست اداری: کارت ویزیت یکی از بخش های مهم هویت برند مربوط به طراحی ست اداری میشود. ست اداری با توجه نوع کسب و کار و البته درخواست کارفرما میتواند شامل موارد بسیاری باشد، اما کارت […]

اصطلاحات مهم دیجیتال مارکتینگ

سلام من شهاب و اینجا استدیو ایران وبر. در این قسمت قراره اصطلاحات مهم دیجیتال مارکتینگ رو  مرور کنیم تا در حین دوره به راحتی آموزش رو متوجه بشید. در این قسمت فقط اصطلاحات مهم و اصلی رو بررسی می کنیم. هر زمان اصطلاحی رو متوجه نشدید به راحتی می تونید از کتاب اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ ایران وبر استفاده کنید. لینک دانلود این کتاب در پایین این مقاله و صفحه اصلی دوره هست. با من همراه باشید. این اصطلاحات را حتما شنیدید: اینباند مارکتینگ اوتباند مارکتینگ کانتنت مارکتینگ ایمیل مارکتینگ گوگل ادوردز حالا قراره این موارد رو کوتاه بررسی کنیم. اینباند مارکتینگ و اوتباند مارکتینگ اولین اصطلاحی که بررسی می کنیم اینباند مارکتینگ و اوت باند مارکتینگ  هست. اینباند مارکتینگ و اوت […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4