رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

پیشتر در بحث نکات مهم در طراحی لوگو | چگونه لوگوی خوبی طراحی کنیم؟ به اهمیت رنگ لوگو اشاره کردیم. قرار شد در مقاله ای جداگانه به روانشاسی رنگ ها و تاثیر روانی آنها در بازاریابی بپردازیم. در ادامه خواهید آموخت چگونه میتوانید رنگ مناسب برای لوگو انتخاب کنید و قدم اول در جهت موفقیت برند خود را بردارید.

انتخاب درست و آگاهانه ی رنگ حین طراحی لوگو می تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری بسیار کمک کند. همانطور که حدس می زنید ، ترکیب اشتباه می تواند اثر معکوس داشته باشد و باعث شکست شما شود. همه در مورد روانشناسی رنگ ها چیزهایی شنیده اند. رنگها بر احساسات و بر رفتار ما تأثیر می گذارند. زرد شاد است (زیرا آفتاب روشن و زرد است!) و سبز آرامش می بخشد (مانند خوابیدن در چمن و نگاه کردن به دسته برگها که آرامش بخش است). اما آیا این “قوانین” رنگها در بازاریابی معنایی واقعی دارند؟

آیا رنگ‌ها در بازاریابی مؤثر اند؟

دو محقق به نامهای لورن لابرك و جورج میلن، طی بررسیهایی دریافتند که برخی رنگها تاثیر قابل توجهی بر مصرف کنندگان یا مشتریان دارد و البته برخی دیگر تاثیر چندانی نداشتند. بنابراین بله ، رنگ زرد باعث می شود تا برند شما جوان و قابل دسترس به نظر برسد، قرمز اشتها آور است، آبی احساس امنیت میدهد… اما یک لوگوی سبز ذاتاً باعث نمی شود مشتریان فکر کنند نام تجاری شما صلح آمیز است. به طور کلی تحقیقات نشان داده است که هنگام خرید یک محصول ، 93٪ از خریداران بر روی ظاهر بصری آن محصول تمرکز می کنند. 84.7٪ از خریداران ادعا می کنند که از ظاهر، رنگ اولین چیزیست که آنهارا متوجه خود میکند. ما از تحقیقات آنها (و دیگران) استفاده کرده ایم تا تاثیر رنگها را بر مشتریان به شما نشان دهیم.

هر رنگ در لوگو، به چه معناست؟

لوگوی قرمز

رنگ قرمز نشانه جهانی هیجان ، شور و عصبانیت است. این باعث جلب توجه می شود و باعث می شود در میان جمعیت متمایز شوید. آیا برند شما پر شر و شور، بازیگوش ، جوان پسند است یا مدرن؟ پس به انتخاب رنگ قرمز فکر کنید. برند سر و سنگین ، کلاسیک یا جدی تری هستید؟ قرمز ممکن است برای شما مناسب نباشد.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

قرمز اولین رنگی است که نوزادان می توانند ببینند (علاوه بر سیاه و سفید). دانشمندان این نظریه را مطرح می كنند كه انسان توانایی دیدن قرمز را بهتر از سایر رنگها دارد؛ زیرا این امر به ما اجازه می دهد میوه های روی درختان را با سهولت بیشتری شناسایی كنیم. این یک مفهوم تکاملی دیگری هم دارد: هنگامی که آنها احساسی باشند (یا با عصبانیت یا اشتیاق) ، چهره های انسان قرمز می شود. بنابراین امروز ما این رنگ را با احساسات شدید ، از جمله عشق ، رابطه جنسی ، عصبانیت و اشتیاق مرتبط می کنیم. و گرچه دقیقاً یک احساس نیست ، اما نشان داده شده است که رنگ قرمز باعث تحریک اشتها می شود (به همین دلیل است که آن را در بسیاری از لوگو های غذا و رستوران مشاهده می کنید).

لوگوی زرد

لوگوهای زرد نشانگر دوستی است. رنگ زرد باعث تشویق شما می شود ، و نام تجاری شما انرژی مضاعفی را منتشر می کند. از طرف دیگر ، اکثر مصرف کنندگان رنگ زرد را با برندهای لوکس مرتبط نمی دانند، بنابراین اگر می خواهید تجارت شما اینگونه باشد ، خوب فکر کنید چون زرد رنگ مناسب برای لوگو ی شما نیست.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

زرد در سیستم های رنگی یک رنگ اصلی است و یکی از اولین رنگ هایی است که بشر قادر به مخلوط کردن آن بوده است. این رنگ تداعی گر معانی بسیاری است، مثل :طلا ، مزارع گندم و ذرت ، نور خورشید و … . زرد یکی از آن رنگ های بسیار متنوع است و کمی رنگ روشن تری داشته باشد، تازگی را میرساند.

لوگوی نارنجی

نارنجی رنگی نشاط آوری است. نارنجی استفاده کنید تا از جمع متمایز شوید. کمتر از قرمز استفاده می شود، اما هنوز هم انرژی دارد. اگر مارک شما سعی دارد لوکس ، زنانه یا جدی به نظر برسد ، هنگام استفاده از نارنجی احتیاط کنید ، زیرا نارنجی این صفات را به مصرف کنندگان نمی رساند. نارنجی که ترکیب زرد و قرمز است، در ویژگی های روانشناسی نیز ترکیبی از همین دو رنگ است.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

نارنجی یکی از جدیدترین واژه های مربوط به رنگها بود که به زبان انگلیسی اضافه شد (در واقع در انگلیسی قدیمی به “قرمز-زرد” معروف بود. کلمه نارنجی از زبان فرانسوی، با ورود میوه ی نارنج از مدیترانه وارد زبان انگلیسی شد.) نارنجی با تغییر همراه است (برگهای پاییز یا آسمان نارنجی هنگام طلوع یا غروب آفتاب را تصور کنید.) این رنگ اغلب توسط برندهایی استفاده می شود که دوست دارند کمی متفاوت جلوه کنند.

بیشتر بخوانید
تاریخچه طراحی لوگو فورد | امضای هنری فورد، لوگوی فورد

لوگوی سبز

تحقیقات نشان می دهد که سبز با بسیاری از ویژگی های شخصیتی برند ارتباط ندارد ، اما دارای ارتباطات فرهنگی قوی است. این بدان معناست که شما می توانید برای هر نوع مشاغل از رنگ سبز استفاده کنید.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

از آنجا که گیاهان سبز هستند (و بعد از یک زمستان طولانی دوباره زنده می شوند) ، بسیاری از مردم می گویند سبز رنگ نماد رشد یا زندگی جدید است. در قرون وسطی زنان باردار تقریبا همیشه لباسهای سبز رنگ میپوشیدند. اما از نظر تاریخی و در فرهنگ های مختلف ، رنگ سبز، رنگ مرگ بوده است. (در حقیقت ، در قرن هجدهم یک رنگ سبزی درست کرده بودند که حاوی آرسنیک بود و به معنای واقعی کلمه باعث کشته شدن افراد می شد. برخی اظهار داشتند که ممکن است تا حدی علت مرگ ناپلئون بناپارت کاغذ دیواریهای سبزش بودند). در ایالات متحده ، سبز را با پول مرتبط می دانند زیرا دلار سبز است ، اما به یاد داشته باشید که این در فرهنگ های دیگر ممکن است صدق نکند. همه اینها یعنی چه؟ یعنی رنگ سبز می تواند تقریباً برای هر برندی جواب بدهد. از طریق سایه ، شکل لوگو و فونتی خاص، خود معنی ایجاد کنید.

لوگوی آبی

رنگ آبی نماد قابل اعتماد بودن و بلوغ است. اگر می خواهید جدی گرفته شوید باید از آبی برای برند خود استفاده کنید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که به عنوان سلطان رنگهای کلاسیک، آبی در بیش از نیمی از لوگوها دیده می شود. اگر از رنگ آبی برای نام تجاری خود استفاده می کنید باید راهی برای برجسته سازی و تمایز پیدا کنید!

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

با توجه به محبوبیت امروزی و رنگ اصلی بودن آبی ، یکی از جدیدترین رنگهایی است که توسط انسان نامگذاری شده است: انسانِ باستان (یونانی ، چینی ، ژاپنی و عبری) نامی برای رنگ آبی نداشتند. این یکی از آخرین اسم رنگها است که تقریباً در هر زبان وجود دارد. در حقیقت امروزه هنوز قبیله ای در نامیبیا وجود دارد که زبان آنها کلمه ای برای رنگ آبی ندارد.

با تمام آنچه گفته شد ، اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را بیرون بیاورید یا اعتماد به نام تجاری خود را تضمین کنید ، رنگ آبی را به عنوان رنگ مناسب برای لوگو خود انتخاب کنید. (خوب ، مگر اینکه در نامیبیا باشید!) اگر برند غذایی هستید از آبی اجتناب کنید (ظاهرا اشتها را فرو می نشاند). اگر عاشق رنگ آبی هستید و می خواهید بازیگوشی بیشتری داشته باشید ، فقط مطمئن شوید که رنگ آبی روشن تری را انتخاب کرده اید.

لوگوی بنفش

بنفش جایی است که رنگین کمان مجلل می شود و میدرخشد. از رنگ بنفش استفاده کنید تا هوشمندانه به نظر برسید. در این رنگ نیز نشانه ای از زنانگی وجود دارد.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی

بنفش احتمالاً با خود تجلل می آورد زیرا رنگ بنفش از نظر تاریخی بسیار گران بود. بنابراین این رنگ، فقط رنگِ افراد ثروتمند بود. اگرچه یک نکته جالب در مورد رنگ بنفش این است که گرچه با تجمل و ثروت همراه است ، اما به عنوان یک رنگ بیش از حد جدی دیده نمی شود. پروژه ای گران قیمت و بازیگوش دارید؟ بنفش رنگ مناسب برای لوگو ی شماست.

برای مشاهده بهترین ترکیب رنگها برای لوگو به مقاله پالت رنگی لوگو مراجعه کنید.

رنگ مناسب برای لوگو | بررسی روانشناسی رنگ‌ها و تاثیرشان در بازاریابی
موضوعات مرتبط: , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4