ویژگیهای لوگو خوب : ایا لوگو من استاندارد است ؟

لوگو برند به عنوان اولین هویت بصری برند شما، بسیار مهم و حیاتی است. پیشتر به نکات مهم در طراحی لوگو اشاره کرده ایم، که قبل و حین طراحی لوگو باید به آنها توجه کنید. اما یک لوگو خوب باید پس از طراحی هم از لحاظ فنی و تخصصی مورد بررسی قرار بگیرد. پس شما چه طراح لوگو باشید و چه کارفرما، باید بررسی کیفیت لوگو خوب و استاندارد هم در دستور کار شما قرار گیرد.

چگونه میتوان لوگو خوب و استاندارد را بررسی کرد؟

برای برسی کیفیت لوگو لازم است تا فایل طراحی شده ی لوگو را به صورت SVG یا PNG خروجی بگیریم. سپس فایل مورد نظر را در سایت https://logolab.app/home آپلود میکنیم. این سایت لوگو طراحی شده را از چند نظر مورد برسی قرار میدهد:

  • توازن
  • سیاه و سفید شدن لوگو
  • رنگ لوگو برای افراد با بینایی مختلف
  • مقیاس پذیری
  • قرارگیری در اشکال مختلف
  • لوگو در رزولوشن پایین
  • گویا بودن لوگو در حالت محو (blur)
  • گویا بودن تکه ای از لوگو
  • لوگو در جایگاه ایکون اپلیکیشن
  • جلب توجه کردن

در ادامه با مثال لوگو سایت ایران وبر، تمام موارد گفته شده را توضیح میدهیم.

توازن

برای اینکه توجه مخاطب به تمام قسمتهای لوگو شما یکسان باشد لازم است تا لوگو عادل و توازن بصری داشته باشد. این سایت لوگو شما را در صفحه ای بین خطوط عمودی و افقی قرار میدهد تا نشان دهد لوگو شما درست و متوارن طراحی شده است یا نه.

سیاه و سفید شدن لوگو

یک لوگو خوب باید نه تنها در حالت رنگی، بلکه در انواع حالتهای سیاه و سفید نیز گویا باشد و تصویری مناسبی داشته باشد. مثلاً خیلی اوقات بر روی کاغذهای پرینتی، لوگو شما سیاه و سفید چاپ میشود! این سایت به شما نشان میدهد لوگو شما در رنگ سیاه و سفید هم به اندازه کافی زیبا و خوب است یا نه.

مثلاً در تصویر زیر میبینید که لوگو ایران وبر در حالت سیاه سفید هم به خوبی اجرا میشود و تصویری واضح دارد.

رنگ لوگو برای افراد با بینایی مختلف

باید توجه داشته باشید که همه ی افراد لوگو شما را به یک رنگ نمیبینند. خیلی ها کوررنگ(Color blindness) هستند و باید بدانید که لوگو شما به چشم آنها به چه رنگ خواهد بود.

مقیاس پذیری

یک لوگو خوب و استاندارد باید قابلیت تنظیم در همه ی سایزها از خیلی بزرگ تا خیلی کوچک داشته باشد و در هر سایزی کیفیت مطلوی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بررسی لوگو استارباکس | راز نهفته در لوگو استارباکس چیست؟

گاهی لازم دارید لوگو خود را بر روی بنرهای بزرگ کنار جاده ها قرار دهید. یا گاهی به قدری کوچک میشود تا مناسب چاپ بر روی محصول کوچک، تراکت یا بروشورها باشد. در فضای دیجیتال هم حتی لازم میشود لوگو خود را گوشه ی عکسی درج کنید! پس لوگو شما باید باید قابلیت مقیاس پذیری داشته باشد تا در این سایزها هم زیبا و قابل فهم باشد.

قرارگیری در اشکال مختلف

یک لوگو خوب باید قابلیت قرارگیری در اشکال با نسبت های مختلف داشته باشد. در اینجا نحوه قرار گرفتن لوگو ایران وبر در دو شکل رایج آورده شده است.

لوگو در رزولوشن پایین

یکی از مهمترین ویژگیهایی که یک لوگو خوب باید داشته باشد، این است که در رزولوشن کم هم قابل دیدن و تشخیص باشد. در وضوح کم(رزولوشن کم) ، لوگوها جزئیات خود را از دست می دهند. اما یک لوگو خوب بخش زیادی از فرم خود را در رزولوشن های پایین حفظ می کند.

در تصویر زیر میبینید که لوگو ایرن وبر بازهم در رزولوشن خیلی کم، قابل تخیص است و شکل کلی منهدم نشده است.

گویا بودن لوگو در حالت محو (blur)

این سایت همچنین لوگو شما را در حالت محو(blur) به شما نشان میدهد. این به شما کمک میکند تا اشکال اصلی را در لوگو خود مشاهده کنید. در واقع نشان می دهد چه چیزی از لوگو در نگاه اول توجه مخاطب را جلب میکند یا اینکه آیا او از لوگوی شما سرسری میگذرد یا نه!

گویا بودن تکه ای از لوگو

لوگو مک دونالد را به یاد دارید؟ طراحی آن به قدری منحصر بفرد و گویا بود که حتی وقتی در تبلیغاتش از قسمتی از لوگو خود استفاده میکرد، همه آن را میشناختند. پس یک لوگو خوب، لوگویی است که حتی اگر فقط قسمت کوچکی از آن را ببینید، قابل تشخیص است! این یک مزیت محسوب میشود.

لوگو در جایگاه ایکون اپلیکیشن

قبل از اینکه لوگو خود را قطعی کنید، یا قبل از اینکه لوگوی کارفرما را تحویل دهید، ایکون آن را در فضای اپلیکیشن های موبایل قرار دهید و بررسی کنید که تم های مختلف گوشی های مختلف چگونه به نظر میرسد!

جلب توجه کردن

لوگوها همیشه برای جلب توجه مخاطب با یگدیگر رقابت دارند. لوگو طراحی شده را در میان لوگوهای آشنا و معروف دیگر قرار دهید و ببینید آیا به قدر کافی جذاب است و به چشم می آید یا نه!

موضوعات مرتبط: , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4