بررسی لوگو بنز و مفهوم آن | لوگو بنز 100سال پیش چه بود و چه شد!

امروزه ستاره ی سه پَر به عنوان لوگو بنز، نماینده‌ی درخشان و پرصلابت این خودرو است. خودرویی آلمانی که فقط صاحبانش میتوانند درک کنند چه گوهر گرانبهایی دارند. جالب است بدانید این لوگو راه پر پیچ و خمی را از 100 سال پیش طی کرده است. غول خودروسازی آلمانی، هفت بار لوگویش را تغییر داد و به این شکل شیک و باکلاس امروزی رسید. در این مقاله با نگاهی اجمالی به رشد این شرکت، میخواهیم روند تغییر لوگو و به طورکلی پروسه ی طراحی لوگو این برند را بررسی کنیم.

1888: تولد اولین خودرو مرسدس بنز

در سال 1885، کارل بنز اولین خودروی بنزینی دنیا را اختراع کرد. اما به دلیل وجود مخالفان پیشرفت و تکنولوژی(Luddites)، به ویژه مخالفان بنز رغبت چندانی برای رونمایی از این اختراع بزرگ خود نداشت.

اما همسر او (برتا بنز) در سال 1888 باعث رونمایی این محصول شد. او یک با یک سفر نمادین به عموم مردم ثابت کرد که یک اتومبیل می تواند مسافت های طولانی را طی کند. همین حرکت، انقلابی در تفکر مردم درباره سفر با ماشین ایجاد کرد.

این سفر به عنوان رویدادی که باعث ایجاد نام تجاری مرسدس بنز شد، در دنیای ماشینها شناخته میشود. امروزه مرسدس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اتومبیل در سطح جهان است. همچنین اولین انتخاب میلیون ها نفر است که می خواهند با یک ماشین لوکس رانددگی یا سفر کنند.

داستان لوگو بنز

لوگوی بنز یکی از شناخته شده‌ترین لوگوهای دنیاست. این طراحی لوگو معروف نشان دهنده‌ی اخلاق حرفه ای ، صداقت و میراث غنی این شرکت خودروسازی است. در ادامه نگاهی خواهیم انداخت به تاریخچه لوگو بنز، مشهورترین هویت بصری برند در جهان و چگونگی ترکیب اِلمانهای طراحی با یکدیگر.

نگاهی به لوگو بنز و مفهوم آن | لوگو بنز 100سال پیش چه بود و چه شد!

1902: اولین لوگو بنز

در سال 1902 ، مرسدس برای ثبت برند تجاری خود ، نام “مرسدس” را انتخاب کرد و اولین هویت تجاری خود را ایجاد کرد. این لوگو در آن زمان فقط عنوانِ مرسدس را نشان می داد ، تصاویر ستاره ی سه خطی بعداً به مرور وارد لوگوی بنز شد . طراحی فونت همزمان زیبا و ظریف به نظر می رسید. این لوگوتایپ درون یک بیضی افقی گنجانده شده بود. با ترکیب رنگهای سیاه و سفید!

1909: دومین لوگو، ستاره‌ی سه پَر معروف بنز

پس از هفت سال ، مرسدس تصمیم گرفت ستاره سه پر را به لوگو اضافه کند. پس در سال 1909 لوگو مشهوری ایجاد شد که از آن روز تا به حال در خدمت این شرکت بوده است.

گوتلیب دایملر (Gottlieb Daimler) هنگامی که برای همسرش کارت پستال مینوشت طرح خام این لوگو را ترسیم کرد. او پیش بینی میکرد که این لوگو موفقیت بزرگی را در آینده برای شرکت به ارمغان بیاورد و سکوی پرشی برای شرکت باشد. او اشتباه نمیکرد، همین هم شد.

بیشتر بخوانید
دلیل تفاوت قیمت لوگوها چیست؟ لوگوهای 100 هزار تومانی تا چند میلیونی!

اما در همان سال مجدداً لوگو بنز ا تغییر دادند. اسم بنز در وسط نوشته شده بود و در دو طرفش خوشه های طلایی گندم قرار داشت.

1916: چهارمین لوگو بنز

در سال 1916 مجددا لوگوی بنز بازطراحی شد. ستاره ی سه پر دوباره به این لوگوی دایره ای شکل بازگشت. در حاشیه این دایره 4ستاره ی دیگر هم قرار داشتند. در پایین دایره هم اسم “مرسدس” نوشته شده بود. رنگ لوگو نیز ترکیبی از 4رنگِ قهوه ای، سفید، قرمز و زرد بود. ین لوگو برای یک دهه بدون تغییر باقی ماند.

1926: پنجمین لوگو بنز

در این سال لوگوی بنز ازحالت چند رنگی خارج شد و از دو رنگ آبی ملایم و سفید استفاده شد. همچنان دایره ای شکل و در دو طرف دایره همان خوشه ها اضافه شد. در انحنای بالای دایره نوشته شده بود:”مرسدس” در پایین هم “بنز”. و اما ستاه ی سه پر، در وسط دایره خودنمایی میکرد. طراحی این ستاره این بار حرفه ای تر و زیباتر بود و حالتی برجسته داشت.

نگاهی به لوگو بنز و مفهوم آن | لوگو بنز 100سال پیش چه بود و چه شد!

خوشه های گندم یکی متعلق به Benz و دیگر برای Cie motors بود. وقتی این دو با هم ادغام شدند، تصمیم بر این گرفته شد که لوگو به این شکل باشد.

لوگوی بنز از 2008 تا کنون

از سل 2008 تا کنون شکت بنز سه لوگو متفاوت داشته است. اما نه تفاوتی اساسی! این تغییرات فقط شامل رنگ لوگو میشد. نهایتاً عاقبت این لوگو به رنگ نقره ای رسید. که خب عاقبت به خیر هم شد. دیگر نمیتوان خودروی بنز را با لوگویی غیر از این تصور کرد. ستاره ی سه پَر برجسته به رنگ نقره ای! اما همین ستاره سه پر چه مفهومی دارد؟

چه رازی در لوگو ستاره‌ای بنز نهفته است؟

شکل

ستاره سه پر بارزترین نکته در شکل لوگوی مرسدس بنز است. مثلث سه شاخه نشان دهنده قدرتِ سه نیروی اساسی در زمین است: زمین ، هوا و دریا.

تصاویر درخشان و براق خیره کننده به نظر می رسند. این ذات واقعی شخصیت تجاری مرسدس را منتقل می کند. همچنین نگاه آینده نگرانه ی شرکت را برای داشتن یک آینده ای درخشان و پر رونق نشان می دهد.

رنگ

مرسدس به درستی از نقره ای متالیک در هویت برند خود استفاده می کند. گفته می شود که نقره ای، رنگ مورد علاقه نخبگان در سلطنت آلمان است. به همین دلیل از این رنگ برای لوگو مرسدس بنز استفاده شده است، که نشان دهنده ذهنیت بزرگ این شرکت است.

چه اولین لوگو بنز در سال 1909، چه لوگو ستاره سه پر با خوشه های گل در دو طرف، و چه لوگوی نقره ی امروزی، مرسدس با طراحی لوگوی عالی خود یک شخصیت منحصر به فرد در صنعت خودرو حک کرده است. از ایالات متحده تا اروپا به صحرای آفریقا تا شبه قاره هند ، هویت برند مرسدس در میان شناخته شده ترین ها در دنیا باقی مانده است. این نتیجه ی یک لوگو موفق و مؤثر است!

موضوعات مرتبط: ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4