تایپوگرافی و تاریخچه آن | تایپ فیس ها در دوران تاریخی مختلف

شاید تا به حال بارها و بارها واژه ی “تایپوگرافی” به گوشتان خورده است. اما چقدر با معنا و حقیقت آن آشنا هستید؟ چقدر تاریخجه و پیدایشش را میشناسید؟! این مقاله به همین منظور نگاشته شده است. برای شناخت بهتر دیزاین حروف که کم بی ربط با طراحی لوگو نیست، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

تایپوگرافی چیست؟

واژه «تایپوگرافی» به طور کلی در ارجاع به دیزاین تایپ فیس و چیدمان متن و دیگر عناصر یک صفحه به کار می رود. این صفحه می تواند صفحه نمایش کامپیوتر یا دیوار یک ساختمان باشد. تا زمان ابداع حروفچیني ماشینی، تایپوگرافرها در واقع همان حروفچین ها بودند و، بنابراین، مسئولیت دیزاین صفحات نیز با آنها بود. تاریخ تایپوگرافی هم تاریخ فناوری است و هم فرهنگ، همه تحولات فناورانه تأثیراتی بر تایپوگرافی و صفحه آرایی بر جای نهاده اند. در طبقه بندی تاریخی انواع تایپ فیس ها، معمولا همان اصطلاحاتی به کار می روند که در توصیف دوره های سبکی معماری به کار می روند.

تاریخچه تایپوگرافی

اولین بار، يوهانس گوتنبرگ زرگر (حدود ۱۳۹۸-۱۴۶۸) بود که ایده بریدن حروف تکی به شکل پانچهای فولادی به ذهنش رسید. این پانچها بر یک ورق فلزی کوبیده میشد تا قالبی از آن بسازد، و سپس این قالب با یک فلز نرم پر میشد. گوتنبرگ، که حوالي سال ۱۴۵۰ در ماینز کار می کرد، ابزارهایی هم برای ریخته گری حروف ابداع کرد، که تا میانه سده نوزدهم تقریبا به همان شکل اولیه مورد استفاده بود.

اولین نمونه دستگاه های چاپ فشاری، شامل یک اهرم فشار پیچی، مثل نمونه هایی بود که برای له کردن و آب گرفتن انگور از آنها استفاده میشود. مرکب مایع رقیقی که قبلا در چاپ باسمه های چوبی از آن استفاده می شد برای چاپ با حروف سربی مناسب نبود.

گوتنبرگ امولسیونی از روغن بذر کتان و دوده درست کرد، که به اندازه کافی غلیظ بود و به سرعت خشک میشد. هر ورق کاغذ را باید با دست در ماشین می گذاشتند و در می آوردند. پس از آن، اولین بار در سال ۱۸۱۴، روزنامه تایمزاولين روزنامه در دنیا بود که با دستگاهی چاپ شد که با نیروی بخار کار می کرد. این دستگاه در شرکت آلمانی «کینیگ و باوئر» ساخته شد، و امکان چاپ ۱۱۰۰ نسخه در ساعت داشت. بيست سال بعد، تولید صنعتی حروف به مدد ماشین های قالبگیری نیز جنبه واقعيت عملی یافت.

منشا حروف “ایتالیک”

پانچ سازهای ایتالیایي اواخر سده پانزدهم – نظير نیکلاس جنسِن (1420-1480) یا آلدوس مانوتيوس (1449-1515) – دیزاین حروف خط پیوسته ی “حروف انسان گرایانه” انجام می دادند. این حروف به واسطه منشا جغرافیایی و تاریخی شان حروفِ” آنتیک رنسانسیِ ونیزی” مینامند. حروف بزرگ نیز منحصرا براساس سبک «کاپیتال رومی” به همان شکلی در ستون تراژن در رم قابل مشاهده است، ساخته می شده. حتی امروزه نیز به همین شکل به کار برده میشود.

بیشتر بخوانید
تاریخچه طراحی لوگو فورد | امضای هنری فورد، لوگوی فورد

حروف مشهور به “بمبو” – برگرفته از نام کاردینالی (پیترو) بمبو- که در حدود سال 1495 به دست آلدوس مانوتیوس و پانچ سازش فرانچسکو گریفو دیزاین شد، آخرین سری این مچموعه ی حروف بود. حروف بمبو الگوی حروف “آنتیک رنسانسی” محسوب میشود.

پیترو بمبو

پس از آن، طی چندین سده، از انواع این حروف شکسته خانواده های کامی ار حروف ساخته شد. این حروف تا امروز در زبان انگلیسی به حروف “ایتالیک” مشهور بوده اند، که نشانه ای است بر منشا ایتالیایی آن!

تایپ فیس در دوران باروک

در آغاز سده هفدهم، هلند به یکی از مراکز مهم دیزاین حروف مبدل شد. حروفی که در اوج دوران باروک دیزاین شدند از حروف رنسانسی غیررسمی تره زمخت تر و در نتیجه کاربردی ترند.

ویلیام کَسلن (۱۶۹۲-۱۷۶۶)، حروف ساز انگلیسی مجموعه حروفی دیزاین کرد که نمود اوج دیزاین حروف این دوران است. طرحهای ” او چندان مبدعانه يا اصيل نبودند، اما با توجه به پیشینه انگلیسی شان بسیار کاربردی بودند، و چندی نگذشت که در همه جا رواج يافتند؛ و یکی از عوامل رواج گسترده آنها توسعه بریتانیا به عنوان قدرتی استعماری بود. به طور مثال، استفاده از حروف کسلن در امریکا نیز عمومیت یافت، تا آنجا که ” اعلاميه استقلال ایالات متحد امریکا” نیز با این حروف چیده شده.

تایپوگرافی [نئو]کلاسیک

سبک [نئو]کلاسیک در دیزاین حروف، درست مثل معماری، سبکی بود که اساسا گرایشی به تزئینات تجملی نداشت. [مکتوب کردن] آرمان های عصر روشنگری به حروفی نیاز داشت که تجسم وضوح و سادگی باشد. [در عصر نئوکلاسیک] مهم ترین اصول دیزاین حروف تقارن و ساده سازی بود.

از آنجا که می شد فرم های بزرگ تر [کاغذ] را با دقت بیشتری چاپ کرد، قطع کتابها بزرگ تر شد. اولین دستگاه چاپ تمام آهني «استن هوپ» در سال ۱۸۰۰ ساخته شد. پیشرفت فناوری امکان داد “سريفها” با ظرافت بیشتری دیزاین شوند و جزئیات فراوانی در حروف به کار برده شود. ساخت حروف با این دقت خطکش و پرگاری در این دوره این امکان را به وجود آورده بود که حروف سازان بتوانند هر شکل ایدئال مطلوبی را بسازند. اما از طرفی هم در عمل سبب شده بود که حالا خواندن این حروف از مدلهای رنسانسی و باروک آنها هم دشوارتر شود.

دیزاینر ها گزینه های زیادی در اختیار دارند؛ تا کنون تا این حد ابزار مفید برای خلق تایپوگرافی خوب وجود نداشته است. این یعنی دیگر بهانه ای برای تایپوگرافی بد چه در حوزه لوگوتایپ و چه در بخش دیزاین هویت بصری کلی برند وجود ندارد.

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4