تایپوگرافی و تاریخچه آن | تایپ فیس ها در دوران تاریخی مختلف

شاید تا به حال بارها و بارها واژه ی “تایپوگرافی” به گوشتان خورده است. اما چقدر با معنا و حقیقت آن آشنا هستید؟ چقدر تاریخجه و پیدایشش را میشناسید؟! این مقاله به همین منظور نگاشته شده است. برای شناخت بهتر دیزاین حروف که کم بی ربط با طراحی لوگو نیست، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید.

تایپوگرافی چیست؟

واژه «تایپوگرافی» به طور کلی در ارجاع به دیزاین تایپ فیس و چیدمان متن و دیگر عناصر یک صفحه به کار می رود. این صفحه می تواند صفحه نمایش کامپیوتر یا دیوار یک ساختمان باشد. تا زمان ابداع حروفچینی ماشینی، تایپوگرافرها در واقع همان حروفچین ها بودند و، بنابراین، مسئولیت دیزاین صفحات نیز با آنها بود. تاریخ تایپوگرافی هم تاریخ فناوری است و هم فرهنگ، همه تحولات فناورانه تأثیراتی بر تایپوگرافی و صفحه آرایی بر جای نهاده اند. در طبقه بندی تاریخی انواع تایپ فیس ها، معمولا همان اصطلاحاتی به کار می روند که در توصیف دوره های سبکی معماری به کار می روند.

تاریخچه تایپوگرافی

اولین بار، یوهانس گوتنبرگ زرگر (حدود ۱۳۹۸-۱۴۶۸) بود که ایده بریدن حروف تکی به شکل پانچهای فولادی به ذهنش رسید. این پانچها بر یک ورق فلزی کوبیده میشد تا قالبی از آن بسازد، و سپس این قالب با یک فلز نرم پر میشد. گوتنبرگ، که حوالی سال ۱۴۵۰ در ماینز کار می کرد، ابزارهایی هم برای ریخته گری حروف ابداع کرد، که تا میانه سده نوزدهم تقریبا به همان شکل اولیه مورد استفاده بود.

اولین نمونه دستگاه های چاپ فشاری، شامل یک اهرم فشار پیچی، مثل نمونه هایی بود که برای له کردن و آب گرفتن انگور از آنها استفاده میشود. مرکب مایع رقیقی که قبلا در چاپ باسمه های چوبی از آن استفاده می شد برای چاپ با حروف سربی مناسب نبود.

گوتنبرگ امولسیونی از روغن بذر کتان و دوده درست کرد، که به اندازه کافی غلیظ بود و به سرعت خشک میشد. هر ورق کاغذ را باید با دست در ماشین می گذاشتند و در می آوردند. پس از آن، اولین بار در سال ۱۸۱۴، روزنامه تایمزاولین روزنامه در دنیا بود که با دستگاهی چاپ شد که با نیروی بخار کار می کرد. این دستگاه در شرکت آلمانی «کینیگ و باوئر» ساخته شد، و امکان چاپ ۱۱۰۰ نسخه در ساعت داشت. بیست سال بعد، تولید صنعتی حروف به مدد ماشین های قالبگیری نیز جنبه واقعیت عملی یافت.

منشا حروف “ایتالیک”

پانچ سازهای ایتالیایی اواخر سده پانزدهم – نظیر نیکلاس جنسِن (1420-1480) یا آلدوس مانوتیوس (1449-1515) – دیزاین حروف خط پیوسته ی “حروف انسان گرایانه” انجام می دادند. این حروف به واسطه منشا جغرافیایی و تاریخی شان حروفِ” آنتیک رنسانسیِ ونیزی” مینامند. حروف بزرگ نیز منحصرا براساس سبک «کاپیتال رومی” به همان شکلی در ستون تراژن در رم قابل مشاهده است، ساخته می شده. حتی امروزه نیز به همین شکل به کار برده میشود.

حروف مشهور به “بمبو” – برگرفته از نام کاردینالی (پیترو) بمبو- که در حدود سال 1495 به دست آلدوس مانوتیوس و پانچ سازش فرانچسکو گریفو دیزاین شد، آخرین سری این مچموعه ی حروف بود. حروف بمبو الگوی حروف “آنتیک رنسانسی” محسوب میشود.

پیترو بمبو

پس از آن، طی چندین سده، از انواع این حروف شکسته خانواده های کامی ار حروف ساخته شد. این حروف تا امروز در زبان انگلیسی به حروف “ایتالیک” مشهور بوده اند، که نشانه ای است بر منشا ایتالیایی آن!

تایپ فیس در دوران باروک

در آغاز سده هفدهم، هلند به یکی از مراکز مهم دیزاین حروف مبدل شد. حروفی که در اوج دوران باروک دیزاین شدند از حروف رنسانسی غیررسمی تره زمخت تر و در نتیجه کاربردی ترند.

ویلیام کَسلن (۱۶۹۲-۱۷۶۶)، حروف ساز انگلیسی مجموعه حروفی دیزاین کرد که نمود اوج دیزاین حروف این دوران است. طرحهای ” او چندان مبدعانه یا اصیل نبودند، اما با توجه به پیشینه انگلیسی شان بسیار کاربردی بودند، و چندی نگذشت که در همه جا رواج یافتند؛ و یکی از عوامل رواج گسترده آنها توسعه بریتانیا به عنوان قدرتی استعماری بود. به طور مثال، استفاده از حروف کسلن در امریکا نیز عمومیت یافت، تا آنجا که ” اعلامیه استقلال ایالات متحد امریکا” نیز با این حروف چیده شده.

تایپوگرافی [نئو]کلاسیک

سبک [نئو]کلاسیک در دیزاین حروف، درست مثل معماری، سبکی بود که اساسا گرایشی به تزئینات تجملی نداشت. [مکتوب کردن] آرمان های عصر روشنگری به حروفی نیاز داشت که تجسم وضوح و سادگی باشد. [در عصر نئوکلاسیک] مهم ترین اصول دیزاین حروف تقارن و ساده سازی بود.

از آنجا که می شد فرم های بزرگ تر [کاغذ] را با دقت بیشتری چاپ کرد، قطع کتابها بزرگ تر شد. اولین دستگاه چاپ تمام آهنی «استن هوپ» در سال ۱۸۰۰ ساخته شد. پیشرفت فناوری امکان داد “سریفها” با ظرافت بیشتری دیزاین شوند و جزئیات فراوانی در حروف به کار برده شود. ساخت حروف با این دقت خطکش و پرگاری در این دوره این امکان را به وجود آورده بود که حروف سازان بتوانند هر شکل ایدئال مطلوبی را بسازند. اما از طرفی هم در عمل سبب شده بود که حالا خواندن این حروف از مدلهای رنسانسی و باروک آنها هم دشوارتر شود.

دیزاینر ها گزینه های زیادی در اختیار دارند؛ تا کنون تا این حد ابزار مفید برای خلق تایپوگرافی خوب وجود نداشته است. این یعنی دیگر بهانه ای برای تایپوگرافی بد چه در حوزه لوگوتایپ و چه در بخش دیزاین هویت بصری کلی برند وجود ندارد.

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
ثبت لوگو رایگان | آموزش کامل ثبت لوگو در ایران و جهان

ثبت لوگو یکی از اقدامات مهم و ضروری در روند تاسیس شرکت و برند شماست. اگر میخواهید تمام حقوق معنوی لوگو اختصاصی شما برای خودتان به ثبت برسد و مالکیت آن را به دست داشته باشید، ثبت لوگو را به تعویق نیندازید. لوگو در بازاریابی و برندینگ نقش اساسی دارد. ممکن است شما سالها برای شناساندن برند خود با نمادتان تلاش و هزینه گزافی صرف کنید اما برندی دیگر با استفاده از لوگو شما سهم شما را در بازار در دست بگیرد. در این صورت شما هیچ کاری از دستتان بر نمی اید! چرا که هیچگونه مالکیت رسمی از این نماد یا علامت تجاری ندارید. پس در این مقاه برای آشنایی بیشتر با روند ثبت نماد تجاری همراه باشید و […]

طراحی لوگو رستوران و فست فود | نمونه کار و استعلام قیمت لوگو رستوران

فرقی نمیکند چه کسب و کاری شروع میکنید، مهم برند سازی درست در جهت رسیدن به موفیت است. طراحی لوگو و هویت بصری یک قدم اساسی و مهم در برندینگ است که باید در همان ابتدای کار و قبل شروع به فعالیت به فکر آن باشید. امروز در این مقاله میخواهیم در رابطه با طراحی لوگو رستوران و فست فود، ویژگیهایی که باید این لوگوها داشته باشند و ضرورت آن صحبت کنیم. ضرورت طراحی لوگو رستوران و فست فود لوگو هویت بصری یک برند و جلوه ی ظاهری ان است. در تمامی مشاغل داشتن لوگو یک رکن اساسی است. اگر به یاد داشته باشید گفتیم لوگو برای پیج های اینستاگرامی هم بسیار ضروری است چرا که به برند/پیج اعتبار میدهد […]

طراحی فروشگاه اینترنتی – ساخت فروشگاه آنلاین + هزینه

طراحی سایت حرفه ای و طراحی فروشگاه حرفه ای مهمترین بخش شروع کسب و کار انلاین است. ظاهر و قابلیت های سایت بخش جدایی ناپذیر از تجربه کاربر از کسب و کار شماست.  سرعت سایت، استاندارد بودن کد نویسی و تمامی این موارد باعث می شود که درآمد شما افزایش یا کاهش داشته باشد. برای مثال سرعت در طراحی سایت و یا طراحی فروشگاه یکی از پارامتر های مهم است. زیرا کاربران در فضای مجازی  حوصله کمی دارند و در صورتی که سرعت سایت شما کم باشد، سریعا از سایت شما خارج می شوند.   درخواست مشاوره رایگان طراحی سایت و فروشگاه ویژگی های طراحی سایت ایران وبر درخواست مشاوره نمونه کار ها نظرات کاربران سوالات متداول چرا طراحی سایت […]

تایپوگرافی و تاریخچه آن | تایپ فیس ها در دوران تاریخی مختلف

شاید تا به حال بارها و بارها واژه ی “تایپوگرافی” به گوشتان خورده است. اما چقدر با معنا و حقیقت آن آشنا هستید؟ چقدر تاریخجه و پیدایشش را میشناسید؟! این مقاله به همین منظور نگاشته شده است. برای شناخت بهتر دیزاین حروف که کم بی ربط با طراحی لوگو نیست، پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. تایپوگرافی چیست؟ واژه «تایپوگرافی» به طور کلی در ارجاع به دیزاین تایپ فیس و چیدمان متن و دیگر عناصر یک صفحه به کار می رود. این صفحه می تواند صفحه نمایش کامپیوتر یا دیوار یک ساختمان باشد. تا زمان ابداع حروفچینی ماشینی، تایپوگرافرها در واقع همان حروفچین ها بودند و، بنابراین، مسئولیت دیزاین صفحات نیز با آنها بود. تاریخ تایپوگرافی هم تاریخ فناوری […]

سرچ کنسول گوگل، فیلتر نتایج ترجمه شده را اضافه کرد + تگ جلوگیری از ترجمه صفحه

کنسول جستجوی گوگل امروز «نتایج ترجمه شده» را به فیلتر ظاهر جستجو در گزارش های عملکرد اضافه کرده بود. این فیلتر به شما امکان می‌دهد نحوه تعامل جستجوگرانی که نتایج ترجمه را دریافت می‌کنند با محتوای شما در جستجوی Google بررسی کنید. نحوه دسترسی به این فیلتر با ورود به کنسول جستجوی گوگل، کلیک بر روی گزارش عملکرد خود و سپس کلیک بر روی فیلتر «+جدید» و انتخاب «نتایج ترجمه شده» در “search apearance” می توانید به این فیلتر دسترسی پیدا کنید. در اینجا یک اسکرین شات از نحوه دسترسی به فیلتر وجود دارد: این گزارش نشان می دهد که گوگل به ترجمه بسیاری از صفحات اهمیت داده و ترجمه صفحات را در صورتی که به خوبی نوشته شده باشند […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4