جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی | کدام پیروز میدان است؟

جنگ تبلیغاتی بین برندها از دیرباز وجود داشته است. امروزه با ظهور دیجیتال مارکتینگ این نبرد هیجان و رنگ و بوی دیگر به خود گرفته است. در این مقاله قرار است به جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی از ابتدا بپردازیم.

کوکاکولا بیش از یک قرن است که با رقبا در جنگ است. اما درگیری تبلیغاتی این برند با پپسی از همه بحث برانگیز تر است. به عنوان مثال ، در آغاز قرن 20 ، هر دو برند بر سر فواید دارویی خود جنگ داشتند. در دهه 40 بحث سرِ وطن پرستی بود. درگیری دهه 70 شان، مربوط به جوانی بود. در دهه 80 بر سر سلبریتی ها و اینکه چه کسی با حالتر است جنگیدند. در آخر قرن 20، که دیگر جوامع به دنبال محصولات غذایی سالمتر بودند، رقابت پپسی و کوکا بین این بود کدام سالمتر و طبیعی تر است! شاید اگر بخواهیم به طور مفصل در این باره بنویسیم، یک مقاله ی چندین صفحه ای شود. با ما همراه باشید تا به مرور درباره ی شکل گیری این دو برند و نهایتا جنگ بینشان برایتان بگوییم.

شروع کار کوکاکولا و پپسی

تاریخ شروع کوکاکولا به سال 1886 برمی گردد ، زمانی که یک داروساز در کلمبوس ، جورجیا این نوشیدنی را اختراع کرد و فروش آن را به فواره های سودا آغاز کرد. شش سال بعد ، شرکت کوکاکولا توسط یک داروساز آتلانتا تاسیس شد که دستور تهیه آن را تأمین می کرد (که تا سال 1929 حاوی مقدار کمی کوکائین بود). در کارولینای شمالی ، یک داروساز دیگر در سال 1893 نوشیدنی قندی خود را اختراع کرد. پس از دیدن موفقیت کوکاکولا ، نام نوشابه خود را از “Brad’s Drink” به “Pepsi-Cola” در سال 1898 تغییر داد و شرکت پپسی کولا را رسماً در سال 1902 تأسیس کرد.

آغاز جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی

چند دهه بعد ، کک (cock) به عنوان محبوب ترین نوشابه بین مردم انتخاب شد. از سال 1931 ، تبلیغات معروف بابانوئل آن را به عنوان یک نوشیدنی تازه کننده در طول سال به بازار معرفی کرد. در همین حال ، شرکت پپسی-کولا از نظر مالی با مشکل روبرو شد (در سال 1965 ، با Frito-Lay ، Inc ادغام شد و به PepsiCo تبدیل شد.) اما در سال 1975 ، پپسی یک کمپین بازاریابی را شروع کرد: “چالش پپسی” ، یک تست طعم مخفیانه که دو لیوان نوشابه به مردم میدادند. مردم بدون اینکه برند نوشابه را ببینند، پپسی را انتخاب میکردند. (این ویدئوها بسیار قدیمی هستند و کیفیت مطلوبی ندارند. لینک یوتیوب برای شما قرار داده میشود تا در صورت تمایل ویدئو را مشاهده نمایید.)

جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی | کدام پیروز میدان است؟

بزرگترین اشتباه کوکا کولا

در پاسخ ، کوکاکولا دست به سینه ننشست. در سال 1982 ، اولین نوشیدنی خود را برای گسترش نام Coke منتشر کرد: Diet Coke. سال بعد نمونه های بدون کافئین Coke و Diet Coke را منتشر کرد. مدیر عامل شرکت، Roberto Goizueta تصمیم گرفت تا برای کاهش هزینه ها از عصاره ی ذرت به جای شکر استفاده کند.

بیشتر بخوانید
چگونه بیلبورد مؤثر بسازیم؟ | بیلبورد تبلیغاتی تاثیر‌گذار

این جایگزینی، مقدمه ای برای تغییرات بیشتر در دستور العمل اصلی Coke شد. در 23 آوریل 1985 ، کوکاکولا اعلام کرد که فرمول مخفی نوشیدنی اش را تغییر می دهد. “کک جدید” طعم شیرین تری دارد و بیشتر شبیه به پپسی است. حالا دیگر مصرف کنندگان در تست های طعم مخفی از آن استقبال می کنند.

پپسی از اشتباه کوکا به نفع خودش استفاده میکند

به جای اینکه مردم از این تغییر هیجان زده شوند، خشمگین شدند؛ چرا که نمونه ی جدید به شدت شیرین بود و محصول قدیمی با فرمول اورجینال هم که دیگر در دسترس نبود . پپسی با خوشحالی از این موقعیت استفاده کرد. در یکی از تبلیغات پپسی ، یک دختر جوان ناراحت از New Coke نارضایتی خود را ار این تبلیغ اعلام میکند و در همان حین برای اولین بار پپسی را امتحان میکند. شعار آخر ویدئو هم این است: پپسی انتخاب نیل جوان. (به علت کیفیت پایین و قدیمی بودن این ویدئو، صرفاً لینک یوتیوب برای شما قرار داده میشود. در صورت تمایل میتوانید بر روی این لینک کلیک کنید.)

پشیمانی و بازگشتِ کوکا کلاسیک

طرفداران سابق و پرا قرصِ Coke ، مانند آن دختر در تبلیغ پپسی، نوشیدنی محبوبشان را رها نکردند. در عوض ، آنها کارزاری به راه انداختند. کارزارِ “Old Cola Drinkers of America” در سراسر کشور ایجاد شد تا از این شرکت درخواست کند تا دستور العمل Coke را دوباره تغییر دهد. در 11 جولای 1985کمتر از سه ماه پس از اعلام تغییر فرمول توسط کوکاکولا – این شرکت اعلام کرد فرمول قدیمی و اورجینال خود را با نام تجاری “Coca-Cola Classic” بازگرداند.

جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی | کدام پیروز میدان است؟

اول سقوط، بعد پیشرفت

به طور کلی ، نتیجه‌ی شکست New Coke یک موفقیت مالی چشمگیر برای کوکاکولا به همراه داشت. گریسینگ می گوید: “مردم می خواستند نوشیدنی را دوباره بچشند و همین باعث فروش بالای آن شد.” کوکاکولا همچنان در بالای فروش سالانه پپسی قرار دارد. در سال 2010 ، برای اولین بار ، هر دو Coke و Diet Coke از فروش پپسی هم پیشی گرفتند. این باعث شد روزنامه وال استریت ژورنال Diet Coke به عنوان برنده‌ی جنگ کوکا‌کولا و پپسی اعلام کند. اما همچنین می توان استدلال کرد که جنگ ها هرگز پایان نیافته اند.

گریسینگ می گوید: “این یک دشمنی خونین بین دو برند است که موارد مشابهش را در تاریخ تجارت به ندرت دیده ایم.” “نقطه اوج جنگ های کولا از بعضی جهات دهه 1980 بود ، اما جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی امروزه نیز در حال رخ دادن است.”

با ما همراه باشید تا به ادامه‌ی این جنگ دیرینه‌ی کوکا‌کولا و پپسی بپردازیم.

موضوعات مرتبط: , , , , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
5 ابزار طراحی اپلیکیشن | کدام ابزارها برای طراحی UI/UX مناسب هستند؟

طراحان اپلیکیشن موبایل همیشه به دنبال ابزار مناسبی هستند که طراحی هایشان را برای تجربه کاربر نهایی ارزشمند کند. توسعه یک اپلیکیشن موبایل ارزشمند به مهارت، خلاقیت و البته ابزار مناسب نیاز دارد. چه یک حرفه ای طراحی اپلیکیشن باشید و چه یک مبتدی در دنیای طراحی اپلیکیشن موبایل، این مقاله عالی میتواند تاثیر زیادی بر مهارت های شما بگذارد. قرار است در این مقاله با معرفی 5 ابزار برتر طراحی اپلیکیشن به بررسی آنها بپردازیم. طراحی اپلیکیشن چیست؟ طراحی اپلیکیشن ظاهر و احساس یک اپلیکیشن موبایل است. این شامل تمام عناصر بصری و عناصر تعاملی است که بر عملکرد برنامه تأثیر می گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل دو مفهوم UI و UX را ترکیب می کند. رابط کاربری (UI) ظاهر […]

لوگو نوکیا تغییر کرد! | نگاهی به لوگو جدید نوکیا و انگیزه ی این تغییر

عکسی که در بالا مشاهده میکنید، لوگوی جدید نوکیا است! این لوگو نه تنها از یک برند نمادین، بلکه استراتژی جدید شرکت را نیز میرساند. درست یک روز قبل از MWC2023، نوکیا با تغییر لوگوی نمادین و شناخته شده خود، جهان را شوکه کرد. لوگوی نوکیا با گذشت زمان تغییر کرده است، که طبیعی است زیرا تغییر تنها ثابت در این جهان است. با این حال، لوگوی جدید از لوگوی کلاسیک، اثبات شده و شناخته شده نوکیا فاصله می گیرد و صفحه جدیدی در تاریخ نوکیا باز می شود. لوگوی جدید، که ما را به یاد برخی از لوگوهای مدرن می اندازد، نشان دهنده تمام انرژی است که نوکیا برای تغییری که بیش از 10 سال پیش آغاز شد، به […]

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران […]

تاریخچه لوگو ورساچه | تصویر لوگو ورساچه چه مفهومی دارد؟

لوگو ورساچه و تصویر مدویا در آن شاید یکی از معروف ترین لوگوهای دنیای مد باشد. در چهل و پنج سال گذشته، خود برند ورساچه یکی از شناخته شده ترین برندها در دنیای مد لوکس بوده است. برندی که لباس هایش اغلب به فرش قرمز می رسد و توسط بسیاری از افراد مشهور پوشیده می شود. همه می دانیم که این شرکت مد لباس های شگفت انگیز طراحی و عرضه می کند، اما چقدر درباره لوگوی ورساچه می دانیم؟ برند در سال 1978 تأسیس شد، بنابراین سال‌های زیادی از فعالیت آن می‌گذرد. نکته جالب این است که لوگو آن توانسته مد روز باقی بماند و هنوز هم مرتبط با برند باشد. لوگو واقعاً با اولین مجموعه ای که توسط این […]

چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4