نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

حتما تا به حال برندهای بسیاری دیده اید که از نماد حیوانات در لوگو خود استفاده کرده باشند! مردم حیوانات را دوست دارند، بنابراین طبیعتاً بسیاری از شرکت ها می خواهند آنها را در لوگوی خود بگنجانند. حیوانات نشان دهنده بهترین ویژگیهای ما هستند. شیرها نماد شجاعت، جغدها نماد خرد و غیره – بنابراین به جای استفاده از مثلاً یک “انسان باهوش” به عنوان لوگو مسکات خود، هویت برند خود را سریعتر و مستقیمتر با یک “روباه” در میان خواهید گذاشت.

از پوشاک گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، خودروهای اسپورت گرفته تا جواهرات، لوگویی با نماد حیوانی می‌توانند تقریباً برای هر صنعت یا سبک برندی مناسب باشند… به شرطی که بدانید چگونه از آنها استفاده کنید. مانند شکل ها و رنگ ها، برای هر سبک برندسازی یک حیوان وجود دارد. فقط باید بدانید کدام نماد به برند شما می آید.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

در این مقاله، ما در مورد نحوه استفاده موثر از آرم حیوانات برای هر شرکتی صحبت می کنیم. بیایید با بررسی 10 لوگو از بهترین لوگوهای حیوانات از برخی از شرکت‌های بزرگ شروع کنیم و سپس توصیه‌هایی در مورد نحوه استفاده از حیوانات در لوگوهای خود ارائه خواهیم داد.

ما به طور جداگانه در مورد مسکات حیوانات در لوگوهای ورزشی صحبت میکنیم، بنابراین آنها را در این لیست حذف کردیم. اگر می‌خواهید در مورد نحوه استفاده از حیوانات برای لوگوها و مسکاتهای تیم‌های ورزشی بیاموزید، می‌توانید مفاله 10 لوگو برتر ورزشی را بخوانید.

تصویر پرنده در لوگو توییتر

بیایید با یکی از محبوب ترین لوگوهای دارای نماد حیوانات، یعنی پرنده توییتر شروع کنیم. این طراحی رسالت یک لوگو خوب به خوبی نشان میدهد و بسیار حرف برای گفتن دارد. البته در مقاله جداگانه به بررسی دقیق برند و لوگو توییتر پرداخته ایم.

این یک تصویر کاملاً مینیمال است.هیچ جزئیاتی مانند چشم یا پر وجود ندارد، بیشتر فقط یک شکل است. این امر بر رنگ، برجسته ترین عنصر طراحی تأکید بیشتری می کند. در این مورد، آبی-آبی توییتر یک انتخاب قوی برای برندسازی است: این آبی احساس اعتماد و فراگیر بودن را القا می کند، یک انتخاب هوشمندانه برای رسانه های اجتماعی. از آنجایی که رنگ بسیار مناسب برای برند است، بقیه عناصر موجود در لوگو یک قدم به عقب برمی‌دارند تا رنگ آبی در مرکز قرار گیرد.

اما شکل پرنده بی توجه نمی ماند. لبه های عمدتاً منحنی به برند توییتر حس بازیگوشی می بخشد، در حالی که زوایای تیز پرها، منقار و دم، نکات ظریفی را نشان می دهد که توییتر چندان شیرین یا بی گناه نیست.

در نهایت، انتخاب یک پرنده متناسب با نام تجاری است. این نام برند را با پرنده‌ای «توئیتر» منعکس می‌کند و در عین حال آزادی یک پلتفرم رسانه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

پاندا در لوگو WWF

طبیعی است که یک شرکت مرتبط با حیوانات مثل WWF، صندوق جهانی حیات وحش(World Wildlife Fund) از یک حیوان در لوگو خود استفاده کند! اما آنها واقعاً با سبک هنری و رنگی که استفاده کرده اند کولاک به پا کردند.

اول از همه بگوییم که ، پاندا انتخاب هوشمندانه ای بود. زیرا یکی از معروف ترین حیوانات در معرض خطر انقراض است، نه اینکه بگوییم یکی از محبوب ترین ها. خود پاندا نمادی از خطر انقراض حیوانات است که WWF به شدت با آن مبارزه می کند.

اما همچنین به دلیل طرح رنگ سیاه و سفید، یک انتخاب بصری عالی است. استفاده از رنگ های متضاد و کنتراست برای جلب توجه ایده آل است و در این مورد خاص، رنگ سفید به آنها اجازه می دهد تا با فضای منفی بازی کنند. روشی که به نظر می رسد چشم ها و گوش ها با بررسی دقیق تر، پویایی جالبی را ایجاد می کند که شناخت و آگاهی برند را بهبود می بخشد.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

نماد فیل در لوگو اپلیکیشن Evernote

دو نکته در مورد نماد فیل در لوگو Evernote وجود دارد. اولین مورد استفاده عالی از برخی تکنیک‌های طراحی سنتی است؛ منحنی‌ها و لبه‌های گرد باعث می‌شود لوگو دوستانه‌تر به نظر برسد. بخش گوش حیوان «گوش سگی» کانسپت لوازم التحریر و یادداشت‌برداری را نشان می‌دهد. همچنین سادگی تصویر توجه بیشتری را به آن جلب می‌کند. رنگ، درست مانند لوگوی توییتر.

نکته ی دوم، انتخاب فیل است. در محاوره، فیل‌ها به «هرگز فراموش نمی‌کنند» شهرت دارند، که آنها را به نمادی عالی برای یک اپلیکیشن یادداشت‌برداری تبدیل می‌کند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

شیر در لوگو MGM

یکی از قدیمی ترین و بادوام ترین نماد حیوانات در لوگو ، شیر Metro Goldwyn Mayer (MGM) امروز به همان اندازه قدرتمند است که در سال 1916 معرفی شد. شیرها یکی از رایج ترین حیوانات برای لوگو هستند زیرا مترادف با قدرت و نیرو هستند. به خصوص وقتی غرش می کنند، که شیر MGM به آن مشهور است.

زیبایی لوگوی MGM این است که یکی از اولین لوگوهای متحرک است. برخلاف لوگوهایی که در تبلیغات چاپی یا حتی آنلاین ظاهر می شدند، آرم MGM بیشتر در طول فیلم ها نشان داده می شد. این نشان دهنده اهمیت طراحی یک لوگو به طور خاص برای جایی است که قرار است از آن استفاده شود.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

نماد برند Lacoste

یکی دیگر از نماد حیوانات در لوگو، برندLacoste است. تمساح Lacoste به ما نشان می دهد که سبک طراحی مهمتر از حیوان واقعی است که انتخاب می کنید. وقتی مردم به لباس‌های معمولی لوکس فکر می‌کنند، یک خزنده خطرناک اولین چیزی نیست که به ذهن می‌رسد، اما به دلیل نحوه طراحی آن، تمساح لاکوست به نماد پیراهن‌های چوگان و تنیس تبدیل شده است.

در نظر بگیرید که اگر این لوگو برای یک تیم ورزشی یا یک شرکت امنیتی تهاجمی بود چقدر متفاوت طراحی می شد. اما Lacoste از انتخاب‌های طراحی هوشمندانه‌ای مانند سادگی و فضای خالی استفاده می‌کند تا یک شکارچی ترس‌آور را به نماد راحتی تطبیق دهد.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

لوگو ماشین جگوار Jaguar

درست مانند شیر MGM، خودروی اسپرت جگوار لوگو خود را با اهداف عملی در ذهن طراحی کرد؛ در این مورد، یک تزئین کاپوت. به نوعی، لوگوی دو بعدی جگوار که روی کاغذ و صفحه نمایش می بینیم، فقط یک لوگوی ثانویه است، در حالی که لوگوی اصلی همان تزئینات نمادین کاپوت است.

پس از همه، این وضعیت پویا را توضیح می دهد، یک جگوار در میانه قدرت. این ژست اکشن، حس بصری جالب تری مانند عکسی که در لحظه مناسب گرفته شده است، ایجاد می کند و به تصویر حس زندگی می بخشد. این اثر در تزئینات کاپوت به حداکثر می رسد، جایی که مسکات جگوار در واقع با سرعت یک ماشین مسابقه به جلو حرکت می کند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

لوگو انتشارات Penguin

حیوانات سیاه و سفید به لطف تضاد رنگ ذاتی خود، استعداد بصری داخلی دارند. ما آن را در بالا با پاندای WWF دیده‌ایم، و دوباره آن را در اینجا با همنام انتشارات پنگوئن می‌بینیم.

اما انتشارات پنگوئن یک بعد کاملاً جدید با پس زمینه نارنجی اضافه می کند. استفاده از یک رنگ سوم، و یکی خارج از مقیاس خاکستری، همه چیز را تغییر می دهد. سیاه و سفید پنگوئن به رنگ های مکمل تبدیل می شود و ناگهان رنگ نارنجی تاثیر قوی تری پیدا می کند. و از آنجایی که رنگ نارنجی باعث ایجاد احساسات دوستانه، بازیگوشی و سرگرمی می شود، این احساسات با برند مرتبط می شوند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

خفاش در لوگو Bacardi

برند دیگری که از نماد حیوانات در لوگو استفاده کرده است Bacardi است. خفاش باکاردی تطبیق پذیری آرم حیوانات را نشان می دهد. خفاش به طور کلی با رام یا الکل مرتبط نیست، اما طراحی لوگو مانند یک دستکش با هویت برند مطابقت دارد. رنگ مشکی غالب پیچیدگی و قدرت را به تصویر می‌کشد که هر دو مضامین رایج در برندسازی الکل هستند، بنابراین از این نظر مناسب است.

سوال این است که باکاردی چگونه کانسپت “ترسناک” بودنِ خفاش ها را کاهش می دهد؟ حیوانی که با هالووین و خون آشام ها مرتبط است؟ چواب: رنگ‌های مکمل کمک می‌کنند. رنگ بژ جلوه‌های بصری را ملایم می‌کند در حالی که قرمز تمرکز را بیشتر روی تم‌های «قدرتمند» و کمتر روی موضوعات «ترسناک» نگه می‌دارد.

با این حال، خفاش ها نیز مترادف با شب هستند، زمانی که مردم بیشتر باکاردی می نوشند، و برخی از تداعی های ترسناک کمی مزیتِ مورد نیاز را به لوگو می دهند. این همچنین به متمایز کردن آن از سایر مارک های الکلی که از تصاویر مجلل تر – و ملایم تر – استفاده می کنند، کمک می کند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

قو در لوگو جواهرات سواروسکی Swarovski

سواروسکی به ما مزایای چاشنی لوگوی حیوانات را با دیگر استعدادهای بصری، مانند محو شدن شیب در بال‌های قو، نشان می‌دهد. آنها همچنین از رنگ و فضای خالی به خوبی استفاده می کنند، زیرا این فقط یک لوگوی دو رنگ با فضای منفی است که جزئیات را ارائه می دهد.

با این حال، انتخاب یک قو هنوز هم وزن زیادی دارد. قوها به خاطر ظرافت و زیبایی خود شناخته می شوند و بنابراین برای نشان دادن خط جواهرات بسیار مناسب هستند. البته اکنون این برند فقط از لوگوتایپ خود استفاده میکند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

لوگو تلویزیون NBC

در نهایت، به لوگوی تاریخی و بادوام دیگر، طاووس National Broadcast Company (NBC) پایان می دهیم. این لوگو به خودی خود یک استاد کلاس در طراحی لوگو است که از چندین تکنیک پیشرفته طراحی و حتی ابداع تکنیک های جدید استفاده می کند.

در واقع طاووس فقط یک وسیله بصری برای به رخ کشیدن رنگین کمان رنگ هاست، ستاره واقعی این لوگو. شش رنگ مختلف که همگی به ترتیب چیده شده اند، برند را سرگرم کننده و سرگرم کننده جلوه می دهند، لحنی عالی برای یک شرکت رسانه ای تلویزیونی. توجه کنید که همه رنگ‌ها ملایم هستند – اگر NBC سایه‌های تیره یا کم‌رنگ را انتخاب می‌کرد، این لوگو کاملاً متفاوت بود و باعث می‌شد که برند جدی‌تر و شدیدتر به نظر برسد.

با این حال، در مرکز، گردن و سر طاووس قرار دارد که با استفاده از فضای منفی در پس زمینه حک شده است. از آنجایی که رنگین کمان بیشتر به چشم می آید، اغلب بینندگان تنها با نگاه دوم متوجه سر طاووس می شوند. اما این نوع تعجب چیز خوبی است. این باعث می شود بیننده احساس کند که چیزی را به تنهایی کشف کرده است و این حس ارتباط به ارتقای شناخت و آگاهی برند کمک می کند.

نماد حیوانات در لوگو | 10 لوگو جهانی که از نماد حیوان در لوگو استفاده کرده اند

اگر قصد دارید از نماد حیوانات در لوگو خود استفاده کنید باید به سه نکته دقت داشته باشید:

  • سبک طراحی: تنها انتخاب نوع حیوان اهمیت ندارد، بلکه باید به سبک طراحی هم دقت کنید. مثلا استفاده از رنگها، زاویه ها و …
  • محل استفاده لوگو: ببینید که لوگو شما عموما در چه جایی قرار است استفاده شود. گاهی حتی لازم است دو مدل طراحی برای لوگو خود ارائه دهید. لوگوهای MGM و Jaguar نحوه انجام این کار را به خوبی نشان می دهند. MGM، یک شرکت فیلمسازی، از “تصاویر متحرک” استفاده می کند، کاری که فقط شرکت فیلمسازی در طول فیلم میتواند انجام دهند. در همین راستا، لوگوی جگوار به گونه ای طراحی شده است که در فضای سه بعدی روی کاپوت خوب به نظر برسد، اما همچنان برای چاپ با نسخه دو بعدی به خوبی ترجمه می شود.
  • پیشینه های فرهنگی: یکی از بهترین دلایل برای استفاده از لوگو حیوانات این است که آنها ارتباط را تسهیل می کنند. مثلا شیرها نماد شجاعت، جغدها نماد خرد، خفاش نماد شب، فیل ها نماد حافظه و غیره هستند. اگر قرار است از حیوانات به عنوان لوگو برند خود استفاده کنید به دنبال یک ویژگی یا نماد مشترک باشید. به این ترتیب سریعتر پیام برند خود را به مخاطب میرسانید و طبیعتا بهر هم به یاد او خواهید ماند.

اگر این مبحث برایتان جالب است، میتوانید مقاله ما را در مورد جادوی استفاده از نمادها در لوگو نیز بخوانید.

نویسنده مهسا سلیمیان

دیدگاه ها

توجه : ادرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.