تاریخچه لوگو | سیر تکامل لوگوها

همه ما می دانیم که یک لوگو پتانسیل این را دارد که دارایی بسیار قدرتمندی برای یک برند باشد. در واقع، بسیاری از شرکت‌ها با لوگوی خود سریع‌تر از نامشان شناسایی می‌شوند. لوگوها همه جا در اطراف ما هستند و لوگوهای شناخته شده تقریباً توسط هر مصرف کننده ای به راحتی قابل تشخیص هستند. اما این لوگو از کجا شروع شد؟ و چگونه در طول زمان تکامل یافته است؟ در این مقاله قصد داریم به تاریخچه لوگو بپردازیم.

منشا پیدایش لوگو از کجا بود؟

مصریان باستان از اولین کسانی بودند که در حوالی 3200 سال قبل از میلاد به استفاده از نمادها پرداختند. پس منشاء لوگو را می توان به مصریان باستان بازگرداند. آن‌ها ابتدا از هیروگلیف برای علامت‌گذاری و شناسایی دارایی‌های خود استفاده می‌کردند، تا زمانی که در قرون وسطی از تصاویر گرافیکی مانند نشان‌ها برای تمایز بین وضعیت اشراف مختلف استفاده می‌شد.

حدود 1000 سال بعد، یونانیان باستان نیز شکل خطی خود را توسعه داده بودند که به خط B معروف بود، که شامل حدود 87 علامت هجایی و بیش از 100 علامت ایدئوگرافیک بود که نماد اشیاء یا کالاهای مختلف بود.

در واقع، کلمه “لوگو” که مخفف “لوگوتایپ” است، از یونان باستان -lógos به معنای “کلمه، گفتار” و túpos به معنای “علامت، نقش” آمده است.

تاریخچه لوگو

در قرون وسطی، در میان طبقه اشراف، خانواده‌های نجیب زادگان مشتاق بودند تا خود را با آرم‌های خاص خود که به عنوان تاج‌های هرالدیک یا نشان شناخته می‌شد، شناسایی و از دیگران متمایز کنند.

در اواسط قرن دوازدهم در میدان نبرد به عنوان یک راه مفید برای شناسایی افراد سلطنتی قرون وسطایی که در غیر این صورت زیر زره خود غیرقابل تشخیص بودند، شروع شد.

لوگو، نشانی برای بی سوادهای قرون وسطی

در تاریخچه لوگو میبینیم که در قرون وسطی مغازه ها به استفاده از لوگو روی آورده بودند. به گفته T Signs، جدای از اشرافیت، بیشتر اروپای قرون وسطی بی سواد بودند، بنابراین فروشگاه ها تابلوهایی را برای شناسایی کالاها یا خدماتی که ارائه می دهند آویزان می کردند.

در سال 1389، ریچارد دوم، پادشاه انگلستان قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن کارخانه‌های آبجوسازی باید تابلویی را در بیرون نصب کنند. این به عنوان یک اقدام ایمنی تلقی می‌شد، زیرا در این دوره، آب همیشه برای نوشیدن مناسب نبود، و الکل جایگزین معمولی بود، بنابراین تابلوها برای کمک به بازرسان عبوری در نظر گرفته شده بود.

برای متمایز کردن خود از رقابت محلی، میخانه‌ها ترجیح دادند از تصاویر هرالدیک مانند اژدهای سبز یا شیر قرمز استفاده کنند – و اینها به نام‌هایی تبدیل می‌شوند که به مشتریان اجازه می‌دهد وفاداری به برند را به آبجوساز مورد علاقه‌شان توسعه دهند.

در واقع، به نظر می رسید که آبجوسازان در مورد لوگوها پیشتاز بودند. به گزارش 1000 Logos، آبجوسازی بلژیکی Stella Artois یکی از اولین شرکت هایی است که در سال 1366 از لوگو استفاده کرد. اشاره به آن تاریخ تا به امروز بر روی لوگوی آن باقی مانده است.

بیشتر بخوانید
رنگ سال 2022 در طراحی به همراه کد | رنگ سال چگونه انتخاب میشود؟

تاریخچه لوگو مدرن

عصر کنونی طراحی لوگو در دهه 1870 با اولین لوگوی انتزاعی، مثلث قرمز Bass آغاز شد. به لطف معرفی چاپ رنگی و صنعت تبلیغات، لوگوها برای برندهایی ضروری شدند که می‌خواستند برای مشتریان بالقوه خاطره‌انگیز باشند.

لوگوی Chase (در زیر)، که در سال 1960 توسط Chermayeff & Geismar ساخته شد، راه را برای طراحی لوگوی مدرن هموار کرد.

سیر تکامل لوگوها

لوگوهای امروزی با لوگوهای هزاران سال پیش بسیار متفاوت هستند. با تغییرات تدریجی در فرهنگ‌ها، گرایش‌ها و رفتارهای مصرف‌کننده، لوگوها باید در طول زمان تطبیق داده شوند.

پیشرفت‌های فناوری همچنین باعث می‌شود که نقش لوگوها در فرهنگ ما تکامل یابد. می‌توانیم ببینیم که چگونه طراحی لوگو از پیچیدگی به سادگی تغییر کرده است.

طراحی لوگو موثر

هدف از طراحی یک لوگوی معتبر برای یک برند باید ایجاد یک نشان لوگوی منحصر به فرد و ساده باشد که هم قابل تشخیص باشد و هم به راحتی قابل تشخیص باشد. امروزه، یک لوگوی مناسب هم در طراحی و هم از نظر کاربرد انعطاف پذیر است و به طور ایده آل می تواند به تنهایی بایستد. هرچه لوگو ساده‌تر باشد، در دنیای مدرن راحت‌تر قابل تشخیص است.

لوگوی اپل را به عنوان مثال در نظر بگیرید: این لوگو به عنوان لوگوی ساده و متمایز امروزی شروع نشد. این به این دلیل است که طراحی لوگوی رنگین کمان اپل به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر بود که می‌توانست آن را برای تکمیل هر روند معاصر در هر زمان تغییر دهد. همچنین نیازی به همراه داشتن نام “Apple” ندارد و به آن اجازه می دهد به تنهایی بایستد.

اهیمت لوگوها درعصر بصری

ما در عصر بصری زندگی می کنیم و تصاویر و ویدئو برای مصرف کنندگان اهمیت بیشتری پیدا می کنند. این می تواند به عوامل متعددی برگردد. مانند سبک زندگی پرمشغله یا تغییر در مصرف محتوای رسانه های اجتماعی. اگر “یک تصویر هزاران کلمه را ترسیم کند”، می توانیم ببینیم که یک لوگو چگونه معنای خود را حفظ می کند. یک تصویر از یک لوگو می تواند خیلی بیشتر از کلمات واقعی نام یک برند بگوید، زیرا به سرعت در دنیای مدرن تصاویر بصری در بین مصرف کنندگان طنین انداز می شود.

لوگو و برند

در حالی که هدف یک لوگو برقراری ارتباط است، هدف یک برند شناسایی است. یک لوگو ممکن است فقط نماد چیزی باشد که نشان می دهد، اما همچنین به یک برند معنی می بخشد زیرا نماد ارزش های آن برند است.

لوگوی اپل را دوباره به عنوان مثال در نظر بگیریم: اگر قبل از وجود شرکت آن را ببینیم، هیچ واکنش احساسی نسبت به آن نخواهیم داشت. بنابراین امروزه، در حالی که ممکن است یک لوگو قدرت بیشتری نسبت به نام برندی که نشان می دهد داشته باشد، هنوز هم قبل از هر چیز یک نمایش بصری یا نماد هویت آن برند است.

لوگو در تعیین هویت بصری برند شما اساسی ترین نقش را دارد. پس در انتخاب تیم طراحی دقت لازم را داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4