http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1 دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

    موضوعات: طراحی سایت 

پس از چندین سال که http 1.1 بدون تغییر مانده بود و هیچ آپدیتی برای ان عرضه نشد. این زمان 18 سال طول کشید و در نهایت http2 منتشر شد.

پیشینه پروتکل http

http مخفف Hypertext Transfer Protocol می باشد که به فارسی می توان پروتکل انتقال ابر متن یاد کرد. این پروتکل از سال 1989منتشر شده است. این پروتکل از سال 1997 ورژن 1.1 خود را دریافت کرد و در سال 2015 ورژن جدید ان یعنی http/2 آپدیت جدید بود که به استاندارد تبدیل شد. http توسط Timothy Berners-Lee به وجود امد و می توان او را پدر http دانست.

پروتکل http/1.1 چگونه کار می کرد؟

در پروتکل http 1.1 کاربر یک درخواسته به صورت متن ارسال می کند و که می تواند به صورت GET یا POST باشد. پس از ارسال درخواست سرور یک پاسخ به صورت فایل برای مثال html برای کاربر ارسال می کند.

برای مثال شما می خواهید وبسایت iranweber.com را مشاهده کنید. در این وضعیت شما ادرس را در مرورگر خود وارد می کنید. مرورگر یک درخواست همانند زیر به سرور ارسال می کند.

GET /index.html HTTP/1.1
Host: www.iranweber.com

در این درخواست، از متد GET استفاده شده است و درخواست به سرور ارسال می شود. سرور نیز صفحات، استایل ها و عکس ها را به مرورگر کاربر ارسال می کند. باید توجه کنید که در این پروتکل در درخواست اول همه موارد دریافت نمی شود. این داد و ستد بین مرورگر و سرور ادامه می یابد تا تمام فایل ها دریافت شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

در تصویر بالا به خوبی می توانید این تبادل بین مروگر، اینترنت و سرور کاربر را مشاهده کنید.

پروتکل http 2 چگونه کار می کند؟

پروتکل http/2 بر بستر پروتکل SPDY گوگل کار می کند. در این ورژن تلاش بر این بوده است که مشکلات http 1.1 برطرف شود. یکی از این مشکلات عدم اهمیت بندی داده ها برای دریافت بود. بنابر این ممکن بود قالب سایت، لود نشود ولی تصویر لود شده باشد و این برای سرعت بارگزاری سایت یک مشکل به حساب می امد.

مورد دیگری که در این پروتکل بر روی ان کار شده است امکان دریافت همزمان چند دیتا می باشد. در پروتکل http/1.1 فقط یک دیتا در زمان می توان دریافت کرد اما در این پروتکل می توان با یک ارتباط همزمان چندین ارتباط را دریافت کرد.

مورد دیگری که در این ورژن بهبود یافته است، داده ها به صورت باینری یا 0 و 1 دریافت می شوند و همانند پروتکل http/1.1 متن دریافت نمی شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

پروتکل http/2 چگونه همزمان داده ها را دریافت می کند؟

در این پروتکل با یک کانکشن و ارتباط، چندین استریم ایجاد می شود. هر استریم دارای چندین پیام هست و هر پیام هم دارای چند فریم می باشد. به زبان ساده این پرتکل دریافت دیتا را به صورت همزمان با استفاده از استریم ها انجام می دهد و این باعث می شود که برای یک سایت شما نیاز به ایجاد چندین ارتباط tcp نباشید. به این پروسه در پروتکل http/2 مولتی پلکسینگ (multiplexing) گفته می شود.

بیشتر بخوانید
طراحی سایت فروش مانتو
http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

پروتکل http/2 چگونه دیتا ها را الویت بندی می کند؟

قابلیت مهم دیگر پروتکل http 2 الویت بندی دیتا هاست. الویت بندی به برنامه نویسان این امکان را می دهد که بتوانند با توجه به اهمیت بخش های مختلف اپلیکیشن خود، انچه مهم تر است را اول برای کاربر ارسال کنند تا اپلیکیشن سریع تر اغاز به کار کند.

روش کار در اولیت بندی دیتا ها به خوبی در دو تصویر زیر نمایش داده شده است:

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

همانطور که در تصویر بالا می بنید برای هر استریم یک PID یا مادر در نظر گرفته شده است. برای مثال اولی استریم هیچ PID ندارد و این استریم مادر بقیه استریم ها می باشد. در ادامه استریم دو ، فرزند استریم یک است. در بخش بعدی استریم های سه و چهارم ، فرزند استریم 2 هستند و به این صورت یک درخت رسم می شود. در بین دو استریم 3 و 4، اهمیت استریم 4 دو برابر استریم 2 است. بنابراین این استریم باید دو برابر سریع تر از استریم سه لود شود.

در ادامه استریم 5 و 6 قرار دارند که فرزند استریم 3 می باشد. با توجه به این که Wt هر دو برابر است، بنابراین همزمان لود می شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

این روشی است که این پروتکل برای الویت بندی دیتا ها استفاده می کند.

تا اینجای کار بسیار دقیق به بررسی این پروتکل پرداختیم. در ادامه به صورت مختصر و لیست وار یک مقایسه انجام می دهیم و همچنین روش تست وبسایت شما برای این که متوجه شوید ایا بر روی http2 قرار دارید یا خیر را خواهیم گفت.

تفاوت مختصر اصلی http/2 و http1.1 چیست

  • http/2 به صورت باینتری یعنی 0 و 1 دیتا ارسال می کند.
  • http/2 امکان ارسال همزمان چندین دیتا را دارد.(مولتی پلکسینگ)
  • header را به صورت فشرده ارسال می کند.

ویدئو تفاوت http/2 و http/1.1 در عمل

در ویدئو زیر می توانید در عمل لود یک تصویر را در http2 و http 1.1 مشاهده کنید:

[pars-player mp4=”https://www.iranweber.com/wp-content/uploads/2021/06/http2vs-http1.1.mp4″ mp4_label=”280″ id=”37888517″]

آیا سایت من از http2 استفاده می کند؟

برای بررسی این موضوع به سایت keycdn مراجعه کنید و ادرس سایت خود را چک کنید:

تست سایت برای http2

امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد. نظرات و سوالات خود را در بخش نظر ها از ما بپرسید.

سوالات متداول

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4