http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1 دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

    موضوعات: طراحی سایت 

پس از چندین سال که http 1.1 بدون تغییر مانده بود و هیچ آپدیتی برای ان عرضه نشد. این زمان 18 سال طول کشید و در نهایت http2 منتشر شد.

پیشینه پروتکل http

http مخفف Hypertext Transfer Protocol می باشد که به فارسی می توان پروتکل انتقال ابر متن یاد کرد. این پروتکل از سال 1989منتشر شده است. این پروتکل از سال 1997 ورژن 1.1 خود را دریافت کرد و در سال 2015 ورژن جدید ان یعنی http/2 آپدیت جدید بود که به استاندارد تبدیل شد. http توسط Timothy Berners-Lee به وجود امد و می توان او را پدر http دانست.

پروتکل http/1.1 چگونه کار می کرد؟

در پروتکل http 1.1 کاربر یک درخواسته به صورت متن ارسال می کند و که می تواند به صورت GET یا POST باشد. پس از ارسال درخواست سرور یک پاسخ به صورت فایل برای مثال html برای کاربر ارسال می کند.

برای مثال شما می خواهید وبسایت iranweber.com را مشاهده کنید. در این وضعیت شما ادرس را در مرورگر خود وارد می کنید. مرورگر یک درخواست همانند زیر به سرور ارسال می کند.

GET /index.html HTTP/1.1
Host: www.iranweber.com

در این درخواست، از متد GET استفاده شده است و درخواست به سرور ارسال می شود. سرور نیز صفحات، استایل ها و عکس ها را به مرورگر کاربر ارسال می کند. باید توجه کنید که در این پروتکل در درخواست اول همه موارد دریافت نمی شود. این داد و ستد بین مرورگر و سرور ادامه می یابد تا تمام فایل ها دریافت شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

در تصویر بالا به خوبی می توانید این تبادل بین مروگر، اینترنت و سرور کاربر را مشاهده کنید.

پروتکل http 2 چگونه کار می کند؟

پروتکل http/2 بر بستر پروتکل SPDY گوگل کار می کند. در این ورژن تلاش بر این بوده است که مشکلات http 1.1 برطرف شود. یکی از این مشکلات عدم اهمیت بندی داده ها برای دریافت بود. بنابر این ممکن بود قالب سایت، لود نشود ولی تصویر لود شده باشد و این برای سرعت بارگزاری سایت یک مشکل به حساب می امد.

مورد دیگری که در این پروتکل بر روی ان کار شده است امکان دریافت همزمان چند دیتا می باشد. در پروتکل http/1.1 فقط یک دیتا در زمان می توان دریافت کرد اما در این پروتکل می توان با یک ارتباط همزمان چندین ارتباط را دریافت کرد.

مورد دیگری که در این ورژن بهبود یافته است، داده ها به صورت باینری یا 0 و 1 دریافت می شوند و همانند پروتکل http/1.1 متن دریافت نمی شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

پروتکل http/2 چگونه همزمان داده ها را دریافت می کند؟

در این پروتکل با یک کانکشن و ارتباط، چندین استریم ایجاد می شود. هر استریم دارای چندین پیام هست و هر پیام هم دارای چند فریم می باشد. به زبان ساده این پرتکل دریافت دیتا را به صورت همزمان با استفاده از استریم ها انجام می دهد و این باعث می شود که برای یک سایت شما نیاز به ایجاد چندین ارتباط tcp نباشید. به این پروسه در پروتکل http/2 مولتی پلکسینگ (multiplexing) گفته می شود.

بیشتر بخوانید
طراحي سايت هتل در اجودانیه تهران
http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

پروتکل http/2 چگونه دیتا ها را الویت بندی می کند؟

قابلیت مهم دیگر پروتکل http 2 الویت بندی دیتا هاست. الویت بندی به برنامه نویسان این امکان را می دهد که بتوانند با توجه به اهمیت بخش های مختلف اپلیکیشن خود، انچه مهم تر است را اول برای کاربر ارسال کنند تا اپلیکیشن سریع تر اغاز به کار کند.

روش کار در اولیت بندی دیتا ها به خوبی در دو تصویر زیر نمایش داده شده است:

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

همانطور که در تصویر بالا می بنید برای هر استریم یک PID یا مادر در نظر گرفته شده است. برای مثال اولی استریم هیچ PID ندارد و این استریم مادر بقیه استریم ها می باشد. در ادامه استریم دو ، فرزند استریم یک است. در بخش بعدی استریم های سه و چهارم ، فرزند استریم 2 هستند و به این صورت یک درخت رسم می شود. در بین دو استریم 3 و 4، اهمیت استریم 4 دو برابر استریم 2 است. بنابراین این استریم باید دو برابر سریع تر از استریم سه لود شود.

در ادامه استریم 5 و 6 قرار دارند که فرزند استریم 3 می باشد. با توجه به این که Wt هر دو برابر است، بنابراین همزمان لود می شود.

http 2 چیست و چه تفاوتی با http 1.1  دارد؟ ایا سایت من از http2 پشتیبانی می کند؟

این روشی است که این پروتکل برای الویت بندی دیتا ها استفاده می کند.

تا اینجای کار بسیار دقیق به بررسی این پروتکل پرداختیم. در ادامه به صورت مختصر و لیست وار یک مقایسه انجام می دهیم و همچنین روش تست وبسایت شما برای این که متوجه شوید ایا بر روی http2 قرار دارید یا خیر را خواهیم گفت.

تفاوت مختصر اصلی http/2 و http1.1 چیست

  • http/2 به صورت باینتری یعنی 0 و 1 دیتا ارسال می کند.
  • http/2 امکان ارسال همزمان چندین دیتا را دارد.(مولتی پلکسینگ)
  • header را به صورت فشرده ارسال می کند.

ویدئو تفاوت http/2 و http/1.1 در عمل

در ویدئو زیر می توانید در عمل لود یک تصویر را در http2 و http 1.1 مشاهده کنید:

[pars-player mp4=”https://www.iranweber.com/wp-content/uploads/2021/06/http2vs-http1.1.mp4″ mp4_label=”280″ id=”37888517″]

آیا سایت من از http2 استفاده می کند؟

برای بررسی این موضوع به سایت keycdn مراجعه کنید و ادرس سایت خود را چک کنید:

تست سایت برای http2

امیدواریم این مقاله مفید واقع شده باشد. نظرات و سوالات خود را در بخش نظر ها از ما بپرسید.

سوالات متداول

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
5 ابزار طراحی اپلیکیشن | کدام ابزارها برای طراحی UI/UX مناسب هستند؟

طراحان اپلیکیشن موبایل همیشه به دنبال ابزار مناسبی هستند که طراحی هایشان را برای تجربه کاربر نهایی ارزشمند کند. توسعه یک اپلیکیشن موبایل ارزشمند به مهارت، خلاقیت و البته ابزار مناسب نیاز دارد. چه یک حرفه ای طراحی اپلیکیشن باشید و چه یک مبتدی در دنیای طراحی اپلیکیشن موبایل، این مقاله عالی میتواند تاثیر زیادی بر مهارت های شما بگذارد. قرار است در این مقاله با معرفی 5 ابزار برتر طراحی اپلیکیشن به بررسی آنها بپردازیم. طراحی اپلیکیشن چیست؟ طراحی اپلیکیشن ظاهر و احساس یک اپلیکیشن موبایل است. این شامل تمام عناصر بصری و عناصر تعاملی است که بر عملکرد برنامه تأثیر می گذارد. طراحی اپلیکیشن موبایل دو مفهوم UI و UX را ترکیب می کند. رابط کاربری (UI) ظاهر […]

لوگو نوکیا تغییر کرد! | نگاهی به لوگو جدید نوکیا و انگیزه ی این تغییر

عکسی که در بالا مشاهده میکنید، لوگوی جدید نوکیا است! این لوگو نه تنها از یک برند نمادین، بلکه استراتژی جدید شرکت را نیز میرساند. درست یک روز قبل از MWC2023، نوکیا با تغییر لوگوی نمادین و شناخته شده خود، جهان را شوکه کرد. لوگوی نوکیا با گذشت زمان تغییر کرده است، که طبیعی است زیرا تغییر تنها ثابت در این جهان است. با این حال، لوگوی جدید از لوگوی کلاسیک، اثبات شده و شناخته شده نوکیا فاصله می گیرد و صفحه جدیدی در تاریخ نوکیا باز می شود. لوگوی جدید، که ما را به یاد برخی از لوگوهای مدرن می اندازد، نشان دهنده تمام انرژی است که نوکیا برای تغییری که بیش از 10 سال پیش آغاز شد، به […]

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران […]

تاریخچه لوگو ورساچه | تصویر لوگو ورساچه چه مفهومی دارد؟

لوگو ورساچه و تصویر مدویا در آن شاید یکی از معروف ترین لوگوهای دنیای مد باشد. در چهل و پنج سال گذشته، خود برند ورساچه یکی از شناخته شده ترین برندها در دنیای مد لوکس بوده است. برندی که لباس هایش اغلب به فرش قرمز می رسد و توسط بسیاری از افراد مشهور پوشیده می شود. همه می دانیم که این شرکت مد لباس های شگفت انگیز طراحی و عرضه می کند، اما چقدر درباره لوگوی ورساچه می دانیم؟ برند در سال 1978 تأسیس شد، بنابراین سال‌های زیادی از فعالیت آن می‌گذرد. نکته جالب این است که لوگو آن توانسته مد روز باقی بماند و هنوز هم مرتبط با برند باشد. لوگو واقعاً با اولین مجموعه ای که توسط این […]

چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4