قیف بازاریابی (فروش) یا مارکتینگ فانل چیست؟ تفاوت قیف بازاریابی B2B و B2Cچیست؟

قیف بازاریابی چیست؟ این ممکن است اولین سوال شما باشد. اما اگر با قبلا مفهوم ان را شنیده باشید یا این که در تیم بازاریابی کار کرده باشد، حتما از جدل بین تیم بازاریابی و تیم فروش در مورد قیف بازاریابی مطلع هستید. این که قیف بازاریابی به کدام تیم تعلق دارد و یا این که ایا هنوز برای مصرف کننده امروزی، این قیف مناسب است یا قدیمی شده است.

در ادامه به قیف بازاریابی را به صورت کلی توضیح خواهیم داد. همچنین بخش های مختلف ان را بررسی می کنیم. همچنین در مورد جدال بین تیم فروش و تیم بازاریابی سخن خواهیم گفت و بخش هر کدام را برای شما مشخص خواهیم کرد.

در کنار این موضوع تفاوت قیف بازاریابی برای کسب کار های B2B(شرکت با شرکت یا بیزینس با بیزنیس) و کسب و کار های B2C بررسی خواهیم کرد. با دپارتمان دیجیتال مارکتینگ ایران وبر همراه باشید.

قیف بازاریابی چیست؟

قیف بازاریابی تجسمی برای درک فرآیند تبدیل سرنخ ها به مشتریان است، همانطور که از دیدگاه بازاریابی (و فروش) درک می شود. ایده این است که، مانند یک قیف، بازاریابان شبکه گسترده‌ای را برای جذب هرچه بیشتر سرنخ‌ها ایجاد می‌کنند و سپس به آرامی مشتریان بالقوه را از طریق تصمیم خرید پرورش می‌دهند.

مهم است که توجه داشته باشید که یک نسخه مورد توافق از قیف وجود ندارد. برخی دارای “مراحل” زیادی هستند در حالی که برخی دیگر دارای تعداد کمی هستند، با نام ها و اقدامات متفاوتی که توسط کسب و کار و مصرف کننده برای هر یک انجام می شود. در نمودار زیر، ما تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم تا متداول‌ترین و مرتبط‌ترین مراحل، اصطلاحات و اقدامات قیف را استخراج کنیم تا این اطلاعات تا حد ممکن برای بسیاری از بازاریابان مفید باشد.

شاید برای شما هم مفید باشد: آمیخته بازاریابی یا p های مارکتینگ چیست؟ 7T را هم شنیده اید؟

مراحل قیف بازاریابی و تبدیل

من شما را مرحله به مرحله از طریق قیف می گذرانم تا درک کاملی از نحوه کار آن داشته باشید.

قیف فروش بازاریابی یا مارکتینگ (برای مشاهده تصویر به صورت بزرگ بر روی عکس کلیک کنید)

آگاهی یا Awarness

آگاهی بالاترین مرحله قیف بازاریابی است. مشتریان بالقوه از طریق کمپین های بازاریابی و تحقیق و کشف مصرف کننده به این مرحله کشیده می شوند. اعتماد و آشنایی با کسب و کار ما با رویدادها، تبلیغات، نمایشگاه‌های تجاری، محتوا (پست‌های وبلاگ، اینفوگرافیک‌ها، و غیره)، وبینارها، پست مستقیم، کمپین‌های ویروسی، رسانه‌های اجتماعی، جستجو، ذکر رسانه‌ها و موارد دیگر ایجاد می‌شود. در اینجا، تولید سرنخ اتفاق می‌افتد، زیرا اطلاعات جمع‌آوری می‌شود و سرنخ‌ها به سیستم مدیریت سرنخ برای پرورش بیشتر در قیف کشیده می‌شوند.

علاقه یا Interest

هنگامی که سرنخ ها تولید می شوند، به مرحله علاقه می روند، جایی که در مورد شرکت، محصولات آن و هر گونه اطلاعات مفید و تحقیقاتی که ارائه می دهد اطلاعات بیشتری کسب می کنند. در اینجا فرصتی برای برندها فراهم شده است تا با افراد موجود در پایگاه داده اصلی خود ارتباط برقرار کرده و موقعیت خود را معرفی کنند. بازاریابان می‌توانند از طریق ایمیل‌ها، محتوایی که بیشتر در مورد صنایع و برندها، کلاس‌ها آموزشی ، خبرنامه‌ها و موارد دیگر هدف قرار می‌گیرند، سرنخ‌ها را پرورش دهند.

توجه (در نظر گرفتن) یا Consideration

در مرحله Consideration ، سرنخ ها به سرنخ های واجد شرایط بازاریابی تبدیل شده و به عنوان مشتریان بالقوه دیده می شوند. بازاریابان می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره محصولات و پیشنهادات از طریق کمپین‌های ایمیل خودکار به مشتریان بالقوه ارسال کنند، در حالی که به پرورش آنها با محتوای هدفمند، مطالعات موردی،دوره آزمایشی استفاده از محصول یا خدمات و موارد دیگر ادامه می‌دهند.

قصد یا Intent

برای رسیدن به مرحله قصد، مشتریان بالقوه باید نشان دهند که علاقه مند به خرید محصول یک برند هستند. این می تواند در یک نظرسنجی، پس از نمایش یک محصول، یا زمانی که یک محصول در سبد خرید در یک وب سایت تجارت الکترونیک قرار می گیرد، اتفاق بیفتد. این فرصتی برای بازاریابان است تا دلیل محکمی برای اینکه چرا محصولشان بهترین انتخاب برای خریدار است، ارائه دهند.

ارزیابی یا Evaluation

در مرحله ارزیابی، خریداران در حال تصمیم گیری نهایی در مورد خرید یا عدم خرید محصول یا خدمات یک برند هستند. به طور معمول، بازاریابی و فروش با هم همکاری نزدیکی دارند تا فرآیند تصمیم گیری را تقویت کنند و خریدار را متقاعد کنند که محصول برندشان بهترین انتخاب است.

خرید یا Purchase

این آخرین مرحله در قیف بازاریابی است که در آن مشتری بالقوه تصمیم به خرید گرفته و به مشتری تبدیل می شود. اینجاست که بخش فروش، معامله فروش کالا یا خدمات را انجام می دهد. یک تجربه مثبت از سوی خریدار می‌تواند منجر به بازگشت خریدار با بالاقی قیف شد و مجدد از دیگر خدمات و محصولات شما نیز استفاده کند.

قیف بازاریابی (فروش) برای کسب و کار های B2C و B2B چه تفاوتی دارد؟

 تفاوت قیف بازاریابی در کسب کار های B2B و B2C
تفاوت قیف بازاریابی در کسب کار های B2B و B2C -برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ می توانید بر روی تصویر کلیک کنید.

تفاوت های کلیدی بین قیف های بازاریابی B2C و B2B

  • اکثر مصرف کنندگان B2C به تنهایی یا با گروه کوچکی از مشاوران مورد اعتماد (معمولاً دوستان و خانواده) در قیف حرکت می کنند، در حالی که مصرف کنندگان B2B معمولاً یک گروه خرید بزرگتر و بین بخشی دارند. میانگین گروه خرید در کسب و کار های B2B تقریبا 5.5 نفر است.
  • مصرف کنندگان B2C ممکن است هرگز مستقیماً با یک نماینده شرکت ارتباط برقرار نکنند، به خصوص در وب سایت های تجارت الکترونیک، در حالی که مصرف کنندگان B2B معمولاً با یک نماینده فروش در انتهای پایین قیف تعامل دارند.

قیف بازاریابی برای فروش است یا بازاریابی یا هر دو؟

شاید یکی از سوالات شما نیز این باشد که قیف بازاریابی برای کدامیک از بخش های یک شرکت است. یا این که کلا قیف بازاریابی برای فروش است یا به کل برای بخش بازاریابی؟

بحث داغی در دنیای بازاریابی و فروش در حال وقوع است که دقیقاً کدام بخش مالک این قیف است.

در یک استدلال، از آنجایی که مصرف کنندگان برای اطلاع از تصمیمات خرید خود به محتوای دیجیتال وابسته شده اند، بازاریابان مسئولیت بیشتری را در قبال این قیف بر عهده گرفته اند، زیرا آنها همچنان به پرورش مشتریان بالقوه از طریق فرآیند خرید ادامه می دهند. برای مشاهده چگونگی تغییر مالکیت بازاریابی و فروش قیف، به نمودار زیر نگاه کنید.

با این حال، حتی برخی هستند که قیف را به صورت عمودی تقسیم می‌کنند، که هم فروش و هم بازاریابی مالک قیف کامل هستند. آنها استدلال می‌کنند که فروشندگان به طور فزاینده‌ای به رهبران فکری تبدیل می‌شوند تا با انجام فعالیت‌های برون‌گرا، آگاهی را افزایش دهند. در این سناریو، هم بازاریابی و هم فروش برای پرورش سرنخ‌ها و چشم‌اندازها از Awarness تا خرید کار می‌کنند.

تقسیم بندی محدوده کار تیم بازاریابی و فروش در قیف بازاریابی یا فروش
تقسیم بندی محدوده کار تیم بازاریابی و فروش در قیف بازاریابی یا فروش (برای مشاهده با سایز بزرگ بر روی تصویر کلیک کنید.)
موضوعات مرتبط: , , ,
به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
CPC چیست ؟ | چگونه هزینه تبلیغات کلیکی را کاهش دهیم؟

CPC مخفف Cost Per Click است. در واقع در تبلیغات کلیکی (PPC) هزینه ای که بابت هر کلیک باید بپردازید را CPC مینامند. در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اصطلاحات و اختصارات بسیاری وجود دارد. برای فعالیت در عرصه ی بازاریابی، لازم است با این اصطلاحات آشنایی کافی را داشته باشید. در این مقاله شما را با تعریف دقیق تری از این اصطلاح آشنا خواهیم کرد. همچنین راههای تخفیف گرفتن از گوگل ادز را هم به شما معرفی میکنیم. تعریف دقیق‌تری از CPC هر کلیک، بر روی تبلیغات کلیکی شما، یک بازید یا تعامل مشتری را به دنبال دارد. هر کلیک بر کمپین تبلیغاتی PPC شما نشان دهنده ی توجه گوگل کنندگان، به تبلیغ یا پیشنهاد و خدمات شماست. […]

چگونه یک کرون جاب اتوماتیک در لینوکس اوبونتو ایجاد کنیم؟

اگر کاربر اوبوتو باشید حتما برای شما هم پیش امده که برای یک سری کار ها نیاز به کرون جاب دارید. در طراحی سایت و یا پیاده سازی سایت بر روی سرور نیز این مورد مشهود است. در صورتی که از سیستم های مدیریت سرور همچون whm استفاده کنید به راحتی می توانید کرون جاب خودتان را ایجاد کنید. اما در صورتی که سرور خود را با nginx و بدون این سیستم های مدیریت سرور ایجاد کنید، چگونه باید یک کرون جاب ایجاد کنید. ما اینجاییم که به راحتی این مورد را برای شما بر روی Ubuntu 18.04 اجرا کنیم. با ایران وبر همراه باشید. پیش نیاز های نصب کرون جاب شما برای این کار باید یک سیستم عامل Ubuntu […]

تفاوت RGB و CMYK | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

دانستن تفاوت بین دو چیز که بسیار شبیه به هم هستند می تواند بی اهمیت باشد. در دنیای طراحی گرافیک تفاوت بین فونت و تایپ فیس تفاوتی است که تأثیر کمی بر درک ما از مفهوم کلی امروزی دارد. برعکس، تفاوت RGB و CMYK (حالت‌های رنگی) بیش از یک واقعیت سرگرم‌کننده است، در حالی که ندانستن این تفاوت می‌تواند پروژه طراحی گرافیکی شما را پیروز کند یا به فنا دهد. پس بسیار مهم است که چه در طراحی لوگو چه در بحث کلی طراحی هویت بصری برند، طراح از تفاوت RGB و CMYK به طور کامل مطلع باشد. اگر زمان زیادی برای خواندن در مورد چیزهای کوچکی که تفاوت ایجاد می کنند ندارید، حداقل یک لحظه وقت بگذارید تصویر زیر […]

طراحی کارت ویزیت | روش طراحی کارت ویزیت استاندارد

احتمالا اولین قدم شما برای بازاریابی و آشنایی با برندتان در بخش هویت بصری بعد از طراحی لوگو سفارش کارت ویزیت است. کارت ویزیتی که قطعا شامل لوگو و اطلاعات مختصری در مورد ارتباط با شما است. اما آیا میدانید به عنوان کارفرما یا طراح، این کارت ویزیت چه استاندارهایی در طراحی و از نظر بازاریابی باید داشته باشد؟ ما در این مقاله علاوه بر راهنمایی شما در سفارش/ طراحی کارت ویزیت، قالب آماده ی کارت ویزیت را هم برای شما قرار داده ایم. ست اداری: کارت ویزیت یکی از بخش های مهم هویت برند مربوط به طراحی ست اداری میشود. ست اداری با توجه نوع کسب و کار و البته درخواست کارفرما میتواند شامل موارد بسیاری باشد، اما کارت […]

اصطلاحات مهم دیجیتال مارکتینگ

سلام من شهاب و اینجا استدیو ایران وبر. در این قسمت قراره اصطلاحات مهم دیجیتال مارکتینگ رو  مرور کنیم تا در حین دوره به راحتی آموزش رو متوجه بشید. در این قسمت فقط اصطلاحات مهم و اصلی رو بررسی می کنیم. هر زمان اصطلاحی رو متوجه نشدید به راحتی می تونید از کتاب اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ ایران وبر استفاده کنید. لینک دانلود این کتاب در پایین این مقاله و صفحه اصلی دوره هست. با من همراه باشید. این اصطلاحات را حتما شنیدید: اینباند مارکتینگ اوتباند مارکتینگ کانتنت مارکتینگ ایمیل مارکتینگ گوگل ادوردز حالا قراره این موارد رو کوتاه بررسی کنیم. اینباند مارکتینگ و اوتباند مارکتینگ اولین اصطلاحی که بررسی می کنیم اینباند مارکتینگ و اوت باند مارکتینگ  هست. اینباند مارکتینگ و اوت […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4