تفاوت RGB و CMYK | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

دانستن تفاوت بین دو چیز که بسیار شبیه به هم هستند می تواند بی اهمیت باشد. در دنیای طراحی گرافیک تفاوت بین فونت و تایپ فیس تفاوتی است که تأثیر کمی بر درک ما از مفهوم کلی امروزی دارد. برعکس، تفاوت RGB و CMYK (حالت‌های رنگی) بیش از یک واقعیت سرگرم‌کننده است، در حالی که ندانستن این تفاوت می‌تواند پروژه طراحی گرافیکی شما را پیروز کند یا به فنا دهد. پس بسیار مهم است که چه در طراحی لوگو چه در بحث کلی طراحی هویت بصری برند، طراح از تفاوت RGB و CMYK به طور کامل مطلع باشد. اگر زمان زیادی برای خواندن در مورد چیزهای کوچکی که تفاوت ایجاد می کنند ندارید، حداقل یک لحظه وقت بگذارید تصویر زیر را ببینید و بدانید چه زمانی از هر حالت استفاده کنید:

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

تفاوت RGB و CMYK

به طور کلی، حالت رنگ RGB برای طراحی ارتباطات دیجیتال مانند وب سایت ها، و تلویزیون و هر آنچه که از طریق مونیتور مشاهده مکنیم، استفاده می شود. حالت رنگی CMYK برای طراحی ارتباطات چاپی مانند کارت ویزیت و پوستر و … استفاده می شود.

RGB چیست؟

RGB همه چیز در مورد دیدن نور است. صفحه نمایش کامپیوتر رنگ را در تصاویر، متن و طرح ها با ترکیب های مختلف نور قرمز، سبز و آبی نشان می دهد. RGB از اینجا می آید.

بنابراین، هر چیزی که برای یک صفحه نمایش طراحی شده است – از ساعت هوشمند گرفته تا یک جامبوترون – باید در حالت رنگی RGB طراحی شود. صفحه نمایش تصاویر را با صدها پیکسل نمایش می دهد. هر کدام از این پیکسل ها دارای سه پیکسل فرعی هستند: نور قرمز، نور سبز و نور آبی. این پیکسل‌های فرعی بر اساس رنگی که پیکسل در نهایت نمایش می‌دهد با شدت‌های مختلف روشن می‌شوند تا نتیجه‌ای را روی یک نمایشگر مشکی ایجاد کنند. جالب نیست؟

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

صفحه‌ای که در حال خواندن این مقاله هستید از صدها پیکسل تشکیل شده است. این پیکسل ها برای نمایش کلمات و تصاویری که می بینید کنار هم قرار می گیرند.

مقادیر RGB در محدوده ای بین 0 تا 255 نمایش داده می شوند، به این معنی که 256 سطح از هر یک از سه رنگ (قرمز، سبز و آبی) وجود دارد که می توانند با هم ترکیب شوند تا رنگی در طیف بین سیاه و سفید ایجاد کنند. این بدان معنی است که بیش از شانزده میلیون رنگ ممکن در حالت رنگ RGB وجود دارد. خیلی زیاده! مگه نه؟

به عنوان مثال، مقدار RGB برای رنگ سیاه:

R: 0
G: 0
B: 0

این بدان معنی است که 0٪ نور قرمز، 0٪ نور سبز و 0٪ نور آبی وجود دارد. به عبارت دیگر، فقدان کامل نور و در نتیجه سیاهی وجود دارد.

برای ایجاد رنگ سفید، طراح باید موارد زیر را وارد کند:

R: 255
G: 255
B: 255

این بالاترین مقدار ممکن برای هر رنگ است، به این معنی که نورهای قرمز، سبز و آبی 100٪ روشن هستند و در نتیجه حداکثر حضور نور: سفید است.

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

راه دیگری برای فکر کردن در مورد حالت رنگ RGB استفاده از رنگ های قرمز، سبز و آبی به عنوان رنگ های افزودنی است. این بدان معناست که RGB با اضافه کردن مقادیری از قرمز، سبز و آبی با هم رنگ های دیگری ایجاد می کند.

در اینجا مقادیر RGB برای برخی از رنگ های سنتی و محبوب آورده شده است.

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

CMYK چیست؟

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

هر چیزی که طراحی می کنیم را نمی توان در مقابل نورهای روشن قرار داد. بنابراین طرح هایی که برای چاپ در نظر گرفته شده اند باید در حالت CMYK طراحی شوند.

نام CMYK از چهار رنگ تشکیل شده است: فیروزه ای(cyan)، سرخابی(magenta)، زرد(yellow) و سیاه (black). از آنجایی که “B” در مدل RGB “آبی” است، از آخرین حرف “بلک” به جای حرف اول استفاده می شود تا با blue اشتباه گرفته نشود.

بیشتر بخوانید
طراحی لوگو کلینیک کاشت مو | هزینه طراحی لوگو مرکز کاشت مو به همراه نمونه کار

در این حالت رنگی، رنگ مشکی استفاده می‌شود، زیرا حتی خالص‌ترین ترکیب فیروزه‌ای، سرخابی و زرد (همه رنگ‌های روشن‌تر) نمی‌تواند یک رنگ کاملاً سیاه ایجاد کند.

CMYK از سیستم کم کردن رنگ ها استفاده می کند نه افزودن. افزودن رنگ ها به هم در حالت CMYK اثر معکوس بر نتیجه دارد همانطور که RGB می کند. هرچه رنگ بیشتری اضافه شود، نتایج تیره تر می شود. بنابراین، رنگ ها حذف یا کم می شوند تا نتیجه ای روشن ایجاد شود.

این به این دلیل است که رنگ‌های CMYK نور را جذب می‌کنند، به این معنی که جوهر بیشتر باعث نور کمتر می‌شود. ترکیب رنگ فیروزه ای، سرخابی و زرد رنگ قهوه ای تیره ایجاد می کند. تا زمانی که کلید (سیاه) اضافه نشده است که رنگ به طور کامل حذف می شود.

مقادیر CMYK بر حسب درصد اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، برای رنگ سفید مقادیر CMYK، باید به صورت زیر وارد نرم افزار طراحی شوند:

C: 100%
M: 100%
Y: 100%
K: 100%

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

رنگ سیاه واقعی در سیستم رنگی CMYK

جالب است بدانید ، تنظیم CMY روی 0٪ و K روی 100٪، سیاه ترین سیاهی ممکن را ایجاد نمی کند. برای ایجاد یک سیاه “واقعی”، مقادیر زیر باید وارد شوند:


C: 75٪
M: 68٪
Y: 67٪
K: 90٪

این رنگ سیاه غنی (rich black) یا سیاه فتوشاپ (Photoshop black) نامیده می شود و رنگ مشکی خالص تر است زیرا بیشترین نور را جذب می کند. این رنگ اغلب استفاده نمی شود زیرا مقدار فیزیکی جوهری که برای تولید آن لازم است می تواند کاغذ کیفیت پایین را پاره کند. این رنگ خیلی شدید است. پس از آن استفاده نکنید!

علاوه بر این، استفاده بیش از حد از جوهر باعث ایجاد لکه‌ می‌شود که خواندن متن را بسیار دشوارتر می‌کند. هنگام استفاده از رنگ مشکی، چند نسخه مختلف وجود دارد که توسط طراحان مورد استفاده قرار می گیرد که پروژه شما را سوراخ نمی کند.

Cool Black: 60 . 0 . 0 . 100

Warm Black: 0 . 60 . 30 . 100

Designer Black: 70 . 50 . 30 . 100

Rich Black: 75 . 68 . 67 . 90

تفاوت RGB و CMYK  | اهمیت حالتهای رنگی در طراحی گرافیک

تفاوت CMYK و RGB چیست؟

به زبان ساده، CMYK حالت رنگی است که برای چاپ با جوهر در نظر گرفته شده است، مانند طرح های کارت ویزیت. RGB حالت رنگی است که برای صفحه های نمایشگر در نظر گرفته شده است.

هر چه رنگ بیشتری در حالت CMYK اضافه شود، نتیجه تیره تر می شود. هرچه رنگ بیشتری به RGB اضافه شود، نتیجه روشن تر است.

CMYK دارای محدوده عددی 4×100 است. RGB دارای محدوده عددی 3×256 است. بنابراین، رنگ‌های پرانرژی که RGB می‌تواند تولید کند در CMYK دشوار است.

هنگام طراحی، بزرگترین اشتباهی که می توانید مرتکب شوید این است که فراموش کنید حالت رنگ مناسب برای پروژه خود را انتخاب کنید. اگر این کار را فراموش کنید، رنگ ها ممکن است شسته شده یا خیلی زنده به نظر برسند.

به عنوان یک طراح، واقعاً مایه شرمساری خواهد بود که رنگ هایی که با دقت برای پروژه خود انتخاب کرده اید، آنطور که در نظر داشتید ظاهر نشوند. همانطور که باید مراقب فونت ها، اندازه عناصر و فاصله در طرح هایمان باشیم، رنگ نیز جنبه دیگری است که باید توجه شما را به آن جلب کنید. داشتن درک بهتر از نحوه عملکرد این حالت ها نمی تواند ضرری داشته باشد. شما قرار نیست به اندازه ی یک ناظر چاپ اطلاعات داشته باشید!

روانشناسی رنگها

رنگها اثرات و انرژی های متفاوتی دارند. افراد با دیدن هر رنگ واکنش هایی دارند که این امر در انتخاب رنگ در طراحی باید مد نظر قرار گرفته شود. مثلا رنگ قرمز هیجان انگیز است و میتواند اشتهای مخاطب را برانگیزد. آبی رنگ اعتماد و اطمینان است… و همینطوز هر رنگ اثر متفاوتی خواهد داشت.

بحث روانشناسی رنگها نه تنها در طراحی های گرافیکی مخصوصا لوگو باید در نظر گرفته شود، بلکه باید در کل هویت بصری برند آن را هوشمندانه انتخاب کرد تا در بازاریابی نیز بتوان موفق بود.

به این مقاله امتیاز دهید!
نظر شما

اشتراک در شبکه های اجتماعی
آخرین مقالات و ویدئو ها
چرا لوگو شیائومی تغییر کرد؟ | حقایق لوگو 300 هزار دلاری شیائومی

شرکتها و برندها بر اساس ایده های بازاریابیِ تیم مارکتینگ خود تصمیم به ریدیزاین لوگو میگیرند. این تغییر یا تغییرات ممکن گاهی چشمگیر و اساسی باشد، گاهی هم ریز و به دور از چشم. در هر صورت هدف و انگیزه ای در پس آن نهفته است و هیچ برندی از سر بیکاری دست به این حرکت کمابیش ریسکی نمیزند. در سال 2021 خبری جنجالی از تغییر لوگو شیائومی منتشر شد. همه به سراغ موتورهای جستجو رفتند تا ببینند این تغییری که حرفش را میزنند چگونه و به چه دلیل بوده است! این همان چیزی است که ما در این مقاله به آن میپردازیم. برند شیائومی شیائومی در آوریل 2010 به عنوان یک شرکت سفت‌افزار سفارشی برای دستگاه‌های اندرویدی توسط لی […]

نگهداری وب سایت چیست و چه هزینه هایی دارد؟

ایجاد وب سایتی که ظاهری عالی داشته باشد و عملکرد خوبی داشته باشد برای هر صنعتی مهم است، اما این تنها نیمی از نبرد است – نگهداری به همان اندازه حیاتی است. نگهداری وب سایت شما تضمین می کند که کسب و کار، وبلاگ یا حضور آنلاین شما در طول زمان به تکامل و موفقیت ادامه می دهد. این همچنین نشان می دهد که هر کسی که با سایت شما تعامل داشته باشد همیشه بهترین تجربه کاربری را خواهد داشت. در حالی که چندین کار وجود دارد که باید در هنگام نگهداری وب سایت خود در نظر بگیرید، سازماندهی هر کدام بر اساس هفته، ماه، سه ماهه و سال می تواند به شما در ایجاد یک برنامه اشتباه کمک کند […]

یک وبسایت خوب چگونه است وساختار آن چه ویژگی هایی دارد؟

نحوه ظاهر آنلاین برند یا کسب و کار شما مهمتر از همیشه است. و در حالی که وب سایت شما باید ظاهر خود را با محتوای بصری با کیفیت حفظ کند، 31 درصد از مصرف کنندگان نیز معتقدند که یک تجربه کاربری جذاب باید در اولویت باشد. هنگامی که به تنهایی یک وب سایت ایجاد می کنید، ایجاد یک تجربه کاربری تأثیرگذار اغلب به توجه به جزئیات ناشناخته مانند ساختار وب سایت شما بستگی دارد. در این مقاله، ساختار وب‌سایت را تعریف می‌کنیم، نحوه ساخت آن را از طریق دید UX یا تجربه کاربری توضیح می‌دهیم و در مورد محبوب‌ترین مدل‌هایی که امروزه در طراحی وب‌سایت و قالب‌های وب‌سایت استفاده می‌شوند، صحبت می‌کنیم. ساختار وب سایت چیست؟ ساختار وب سایت […]

لوگو اچ پی | آیا لوگو hp خلاقانه است؟

HP نام جدید هیولت پاکارد (Hewlett-Packard)، شرکت فناوری اطلاعات آمریکا است که در سال 1939 تأسیس شد. این شرکت بیشتر به دلیل تولید رایانه و لوازم جانبی شناخته شده است، اما در همان ابتدای تاریخ خود، روی نرم افزار و خدمات محاسباتی برای تجارت و خدمات متمرکز بود. شما حتما یا لپتاپ اچ پی را داشته اید یا پرینتر این برند را در خانه یا محل کارتان! داستان لوگو این برند و تغییراتش را در این مقاله بخوانید. تاریخچه لوگو hp مونوگرام نمادین “HP” روی یک دایره، از زمان معرفی اولین لوگو در سال 1939، همیشه بخشی از هویت بصری شرکت بوده است. اگرچه در طول سال ها رنگ، خطوط و همه چیز این نماد کمال یافت. اولین نماد شرکت […]

نرخ پرش چیست (Bounce Rate) و چرا اهمیت دارد؟

نرخ پرش یکی از مهم ترین معیارها در طراحی وب است – بنابراین مطمئن شوید که می دانید چگونه آن را اندازه گیری کرده و بر آن تأثیر بگذارید. هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، یک فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید یا در یک تیم بازاریابی حضور دارید، جذب بازدیدکننده به سایت شما اغلب اولین قدم است. مدت زمانی که یک بازدیدکننده به آن نزدیک می شود می تواند به شما بگوید که محتوای شما چقدر جذاب است – یا نیست. نرخ پرش معیاری است که این مورد را مشخص می کند. در ادامه به بررسی بخش های مختلف تاثیر گذار بر روی نرخ پرش خواهیم پرداخت. معنی نرخ پرش یا بونس ریت چیست؟ نرخ پرش یا […]

با ما تماس بگیرید!
021-91018852
آدرس
تهران- بلوار ایت الله کاشانی - خیابان کیهان - کیهان دوم - پلاک 23 - واحد 4