راهنمای صفر تا صد وبلاگ نویسی | چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟ سئو

راهنمای صفر تا صد وبلاگ نویسی | چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟

هنگامی که یک وب سایت ایجاد می کنید، قبل از شروع کسب درآمد از آن باید بخش وبلاگ آن را سر و سامان بدهید. به این صورت که تخصص خود را برجسته کنید و جامعه ای از خوانندگان علاقه مند به کار خود ایجاد کنید تا به مرور آن مشتری برند یا کسب و کار شما شوند. وبلاگ نویسی و انتشار محتوا به صورت آنلاین راهی موثر برای به اشتراک گذاشتن دانش و ایده های خود با جهان است. به یاد داشته باشید که وب سایت بدون وبلاگ (وبلاگِ بهینه برای سئو) گویا وجود خارجی ندارد.

این مقاله شما را در نوشتن مطلب وبلاگ اصولی و صحیح یاری خواهد کرد.

آموزش قدم به قدم وبلاگ نویسی

ایجاد یک محتوای پربازده نیاز به تمرین دارد. در این چند مرحله، یاد خواهید گرفت که چگونه یک پست وبلاگ کامل بنویسید. از انتخاب موضوعات وبلاگ مناسب، نوشتن متن و سئو گرفته تا تصاویر استراتژیک که باعث ایجاد علاقه و تعامل می شوند. قول میدهیم زمانی که خواندن این مطلب را به پایان رساندید، ایده روشنی در مورد چگونگی ایجاد محتوای وبلاگ قوی خواهید داشت که از سایر مقالات در حوزه وبلاگ متمایز می شود.

1- انتخاب موضوع

هنگام نوشتن یک پست وبلاگ، چه برای شخص دیگری محتوانویسی می کنید چه برای وبلاگ خود می نویسید، می خواهید موضوعاتی را پوشش دهید که برای خوانندگان شما ارزش دارد و با علایق آنها و همچنین علایق شما مطابقت دارد. به جای تلاش برای یافتن موضوع مناسب فوراً، با یادداشت ایده های مختلفی که به ذهنتان می رسد شروع کنید.

برای یافتن این ایده های جدید به چند مرجع میتوانید سر بزنید:

 • وبلاگ های دیگر را در جایگاه خود مرور کنید. برای مثال، اگر در حال راه‌اندازی یک وبلاگ سفر هستید، به سادگی «وبلاگ سفر» را در گوگل جستجو کنید تا ببینید رقبای شما درباره چه چیزی می‌نویسند.
 • از Google Trends استفاده کنید تا متوجه شوید کدام موضوعات پرطرفدار هستند.
 • به دنبال رویدادهای جاری و اخبار اخیر مرتبط با رشته خود باشید.
راهنمای صفر تا صد وبلاگ نویسی | چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟

به جنبه های جدید موضوع بپردازید

هنگامی که ایده های جالب آنلاین پیدا کردید، به روش های منحصر به فردی که می توانید به آن موضوعات نزدیک شوید فکر کنید. راه‌های مختلفی را در نظر بگیرید که می‌توانید با ایده‌های موضوعی بازی کنید تا به چیزی برسید که نه تنها مد روز و مرتبط است، بلکه بدیع و تازه است.

به عنوان مثال، فرض کنید که می خواهید در مورد کوکی های شکلاتی بنویسید. چند زوایای مختلف وجود دارد که می توانید در اینجا در نظر بگیرید:

 • یک پست چگونه به خوانندگان آموزش می دهد که چگونه کاری را با مراحل مشخص و مرتب انجام دهند (به عنوان مثال، “چگونه کوکی های چیپسی شکلاتی بپزیم”)
 • فهرستی تنظیم‌شده که مجموعه‌ای از توصیه‌ها را برای خوانندگان شما ارائه می‌کند (به‌عنوان مثال، «برترین دستور العمل‌های کوکی چیپس شکلاتی»)
 • یک پست راهنمایی و مشاوره که راهنمایی و منابع متخصص را ارائه می دهد. (به عنوان مثال، «نکاتی برای درست کردن کوکی‌های شکلاتی خانگی بسیار لطیف»)
 • یک پست وبلاگ مبتنی بر تعریف که به توضیح معنای یک اصطلاح یا موضوع کمک می‌کند (به عنوان مثال، «کوکی‌های چیپ شکلاتی بدون پخت چیست؟»)
 • یک مقاله ترند برتر که آنچه را که در حال حاضر محبوب است برجسته می کند (به عنوان مثال، “بهترین دستور العمل های شیرینی با چیپس شکلاتی 2023”)
 • یک به‌روزرسانی شخصی یا تجاری که به شما امکان می‌دهد از چیزهای تازه یا اخیراً ناشناخته پرده برداری کنید (مثلاً «راز پخت کوکی چیپ شکلاتی جدید»)

2- موضوع خود را با تحقیق کلمات کلیدی اصلاح کنید

بخشی از وبلاگ نویسی شامل تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. این عمل بسیار مهمِ سئو برای این است که بفهمیم کدام عبارات در موتورهای جستجو می تواند رتبه بالایی داشته باشد.

هنگامی که مسیری را برای پست وبلاگ خود انتخاب کردید، باید شانس موفقیت آن را در صفحات نتایج موتور جستجو کشف کنید – که در نهایت به معنای جلب توجه بیشتر به محتوای خود است. برای موفقیت، تحقیق در مورد کلمات کلیدی را انجام دهید تا مرتبط ترین پرس و جوها را برای موضوع خود بیابید.

در حین انجام تحقیقات کلمات کلیدی، به خاطر داشته باشید که هرچه عبارت خاص تر باشد، بیشتر با هدف مخاطبان شما مطابقت دارد. از سوی دیگر، کلمات کلیدی گسترده‌تر تمایل به حجم جستجوی بالاتری دارند – به این معنی که افراد بیشتری هر ماه آن‌ها را جستجو می‌کنند.

هنگامی که کلمات کلیدی خود را انتخاب کردید، می توانید از آنها برای شکل دادن به ساختار محتوای خود استفاده کنید. این عبارات را در گوگل جستجو کنید تا بفهمید کدام مقاله با موفقیت همان کلمات کلیدی را هدف قرار داده است و مدتی را صرف مرور محتوای آنها کنید. این به شما الهام بخش مقاله خود را از نظر اینکه چه چیزی باید اضافه کنید و چگونه آن را ساختار دهید، می دهد.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

با استفاده از ابزارهای مختلف تحقیق کلمات کلیدی می توانید کلمات کلیدی مقالات خود را پیدا کنید. اگر در وبلاگ نویسی تازه کار هستید، احتمالاً می خواهید با ابزارهای رایگانی مانند Answer the Public، Ubersuggest و Google Keyword Planner شروع کنید. پس از آن، ممکن است بخواهید به ابزارهای پیشرفته تری مانند SEMrush یا Ahrefs ارتقا دهید.

3- مخاطب خود را مشخص کنید

اکنون که می دانید در مورد چه چیزی می نویسید، باید بفهمید که برای چه کسی می نویسید. پیش‌بینی افرادی که پست‌های شما را می‌خوانند به شما کمک می‌کند محتوای جالب، جذاب و قابل اشتراک‌گذاری ایجاد کنید.

راهنمای صفر تا صد وبلاگ نویسی | چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟

البته مخاطب شما تا حد زیادی به نوع وبلاگ شما بستگی دارد. اگر یک وبلاگ شیرینی پزی راه اندازی می کنید، احتمالاً برای مخاطبانی از افرادی که عاشق شیرینی پزی هستند و به دنبال الهام گرفتن از دستور پخت هستند، می نویسید. حتی به طور خاص تر، اگر یک وبلاگ شیرینی پزی سالم دارید، برای افرادی می نویسید که به طور مشابه عاشق پخت هستند اما می خواهند خلاقیت های آشپزی خود را سالم تر کنند. مهم است که این نکات ظریف را هنگام تولید محتوای خود در نظر داشته باشید، زیرا هدف شما نوشتن مقالاتی است که به شدت با خوانندگان طنین انداز شود.

چگونه مخاطب خود را در وهله اول کشف کنیم؟

بنابراین، چگونه مخاطب خود را در وهله اول کشف می کنید؟ با نگاهی دوباره به وبلاگ های دیگر در زمینه خود شروع کنید. در نظر بگیرید که به نظر می رسد آنها برای چه کسی می نویسند، و انواع فرضیاتی که در مورد علایق و سبک زندگی خوانندگان خود دارند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که اکثر وبلاگ ها به یک جنسیت یا گروه سنی خاص می پردازند.

همچنین می‌توانید از انجمن‌های آنلاین برای یافتن سؤالات اصلی مخاطبان خود استفاده کنید، یا از گروه‌های فیس‌بوک دیدن کنید تا بتوانید موضوعاتی را که دوست دارند یا درباره آنها صحبت می‌کنند، مطالعه کنید. این به شما کمک می کند محتوایی ایجاد کنید که علاقه آنها را برانگیزد، کنجکاوی آنها را تحریک کند و به سؤالات آنها پاسخ دهد.

چه در حال راه‌اندازی یک وبلاگ کتاب، یک وبلاگ مد، وبلاگ مسافرتی یا چیز دیگری هستید، تعریف مخاطبان شما باید در اولویت باشد.

4- یک طرح کلی سازماندهی شده ایجاد کنید

کلید یادگیری نحوه وبلاگ نویسی، انجام تحقیقات و برنامه ریزی کامل قبل از ایجاد خود مقاله است. پس از تصمیم گیری در مورد موضوع و قالب وبلاگ، باید قالبی را برای محتوای خود بسازید. ایجاد یک طرح کلی بسیار مهم است، زیرا تضمین می کند که مقاله شما دارای یک پایه قوی است که می توانید هنگام نوشتن پست وبلاگ خود بر روی آن بنا کنید.

با ایجاد زیرعنوان ها شروع کنید، که ستون فقرات یک طرح کلی سازمان یافته هستند. این قطعات کوچک اما قدرتمند به شما کمک می کند مقاله خود را به بخش های کوچک تقسیم کنید و نوشتن را برای شما آسان تر و خواندن را برای مردم قابل هضم تر می کند.

اگر این یک راهنمای گام به گام یا فهرستی از نکات است، با فهرست کردن همه نکات اصلی به وضوح شروع کنید، مانند مثال زیر:

طرح کلی: نحوه پخت شیرینی های شکلاتی از ابتدا

 1. مواد خود را جمع آوری کنید
 2. خمیر را مخلوط کرده و ورز دهید
 3. یک ورقه پخت را با کاغذ روغنی بپوشانید
 4. گلوله های خمیر را روی ورقه پخت بریزید
 5. در دمای 170 درجه بپزید

در مقدمه و زیر هر یک از زیرعنوان های خود بولِت نوتهایی اضافه کنید. این به شما کمک می کند تا نکات اصلی خود را فرموله کنید.

5- شروع به نوشتن کنید

اکنون که بدنه اصلی پست وبلاگ را ترسیم کردید، می توانید شروع به تایپ کردن کنید. به خاطر داشته باشید که پست های وبلاگ، مانند بسیاری از انواع دیگر نوشتار، معمولاً شامل سه عنصر اصلی است: مقدمه، متن اصلی و نتیجه.

بیایید با مقدمه شروع کنیم. در چند جمله اول مقاله خود، باید توجه خوانندگان خود را جلب کنید. با یک نقل قول یا آمار مرتبط شروع کنید، یک داستان کوتاه بگویید یا یک واقعیت جالب را به اشتراک بگذارید. سپس، با به اشتراک گذاشتن خلاصه‌ای از آنچه می‌خواهید در متن اصلی درباره آن صحبت کنید، لحن را برای مقاله تنظیم کنید. این به خوانندگان شما دلیلی برای ادامه دادن می دهد.

سپس متن اصلی را پر کنید. در طرح کلی شما، اینها بولت نوتهای زیر هر عنوان فرعی هستند. این همان پست وبلاگ شماست، بنابراین باید واضح و قانع کننده باشد. از جملات طولانی و خسته کننده و تکرار پرهیز کنید و در عوض با به اشتراک گذاشتن دانش، تحقیق و بینش خود ارزش عمیقی ارائه دهید.

بخش نتیجه گیری همیشه ضروری نیست – در واقع، وبلاگ خود ما به ندرت از آن استفاده می کند – اما می تواند در مورد داستان سرایی یا هنگام جمع کردن یک مقاله بسیار گسترده مفید باشد. شما می توانید با استفاده از یک لیست نکته وار کوتاه، یا با به اشتراک گذاشتن برخی از افکار پایانی در چند جمله، نکات اصلی خود را به هم گره بزنید.

6- یک عنوان جذاب و قوی بسازید

هنگام نوشتن یک پست وبلاگ، فقط به محتوای قوی نیاز ندارید. شما همچنین یک تیتر قدرتمند می خواهید. یک عنوان عالی خوانندگان را مجذوب می کند و طراحی وبلاگ شما را بهبود می بخشد و تضمین می کند که در وهله اول روی مقاله شما کلیک می کنند.

یادگیری نحوه نوشتن یک عنوان وبلاگ جذاب نباید سخت باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نکات زیر را در نظر داشته باشید: وضوح، مشخص بودن و ارائه پاسخ یا راه حل.

نوشتن یک تیتر خوب به این بستگی دارد که چقدر خود را به جای مخاطبان خود قرار دهید. از عنوان استفاده کنید تا به خوانندگان قول بدهید که پست وبلاگ شما بینش ارزشمندی را ارائه می دهد که به نحوی به آنها سود می رساند، خواه از طریق ارضای کنجکاوی فکری آنها، آموزش چیزهای جدید به آنها یا کمک به آنها در حل یک مشکل. این است که شانس کلیک روی مقاله شما را افزایش می دهد.

7- تصاویر مرتبط انتخاب کنید

شما همچنین باید پست وبلاگ خود را با چند تصویر عالی که نکات اصلی شما را نشان می دهد، تقویت کنید. مهم است که تصاویر شما به جای اینکه تزئینی باشد، به موضوع ارزش اضافه کنند. به تصویر اصلی خود توجه بیشتری داشته باشید – این تصویر اصلی زیر عنوان وبلاگ شما خواهد بود، و این چیزی است که خوانندگان وقتی مقالات شما را از صفحه اصلی وبلاگ شما مرور می کنند، می بینند.

تصاویری که انتخاب میکنید بهتر است کمی شخصی سازی شده باشند و مستقیماً همان عکس وبلاگ های دیگر نباشد. میتوانید از Shutterstock و یا سایت های این چنینی عکس های مرتبط با مقاله خود پیدا کنید.

8- call-to-action را فراموش نکنید

همانطور که یک وبلاگ به منظور اطلاع رسانی به مردم در مورد موضوعات خاص است، همچنین می تواند به عنوان ابزار مهمی استفاده شود که خوانندگان را برای انجام یک اقدام خاص ترغیب می کند. این شامل همه چیز از اشتراک در وبلاگ شما تا خرید است.

راهنمای صفر تا صد وبلاگ نویسی | چگونه برای وبلاگ مطلب بنویسیم؟

این عنصر به عنوان CTA یا call-to-action نامیده می شود و به عنوان یک پیوند یا دکمه تعبیه شده ارائه می شود که هدف شما را به شیوه ای جذاب بیان می کند. برخی از رایج‌ترین نمونه‌های فراخوان برای اقدام برای وبلاگ‌ها عبارتند از: «اشتراک»، «دانلود کتاب الکترونیکی ما» یا «ثبت‌نام».

استفاده از CTA می تواند به شما کمک کند ترافیک وب سایت خود را به تعامل و در نهایت سود تبدیل کنید. در حالی که هدف فوری شما جذب خوانندگان بیشتر است، ممکن است در نهایت بخواهید از وبلاگ خود بیشتر درآمد کسب کنید.

9- مقاله را برای سئو بهینه سازی کنید

وقتی صحبت از سئو برای وبلاگ نویسان می شود، یک برنامه سئو قوی شامل بهینه سازی محتوای شما قبل و بعد از نوشتن پست وبلاگ است. این نه تنها شامل انجام تحقیقات کلیدواژه قبل از مرحله طرح کلی (که در مرحله 3 ذکر شد) می شود، بلکه شامل استفاده از آن کلمات کلیدی برای صیقل دادن قطعه نهایی شما نیز می شود.

این با پاشیدن کلمات کلیدی مرتبط در سراسر مقاله شما شروع می شود. فرض کنید کلمه کلیدی “استراتژی های کسب و کار” را انتخاب کرده اید. از این عبارت دقیق در تیتر خود، در سراسر متن و یک تا دو عنوان فرعی اگر مناسب است استفاده کنید.

در مرحله بعد، این کلمه کلیدی را در ابرداده خود قرار دهید. این متن پیش نمایشی است که برای هر مقاله در گوگل خواهید دید و شامل یک عنوان (معروف به عنوان متا) و توضیحات کوتاه (توضیحات متا) است. همچنین می خواهید کلمات کلیدی را به URL مقاله خود و همچنین در متن جایگزین تصاویر پست وبلاگ خود اضافه کنید. از این ویژگی های سئو برای بهبود عملکرد کلی وبلاگ خود استفاده کنید. در نهایت، و مطمئن شوید که دقیقاً می دانید که یک پست وبلاگ چند کلمه باید باشد تا بهترین رتبه بندی را کسب کند.

10- پست وبلاگ خود را ویرایش و منتشر کنید

با وجود بسیاری از اشتباهات رایج وبلاگ نویسی، شما باید مقاله خود را به طور کامل برای اشتباهات گرامری، تکرار و هر محتوای غیرحرفه ای دیگر بررسی کنید. علاوه بر این، مطمئن شوید که ایده های شما به طور منسجم در هر بخش جریان می یابد و پیامی واضح و هدفمند را به خوانندگان نشان می دهد.

توصیه می کنیم از یک دوست یا همکار بخواهید که مقاله وبلاگ شما را یک بار قبل از انتشار آن بخوانند. از آنها بخواهید که به دنبال هر گونه اختلاف یا ابهام باشند. همچنین مهم است که بر کیفیت بر کمیت تأکید کنید تا خوانندگان خود را علاقه مند نگه دارید. سپس، هنگامی که از کار نوشتاری خود راضی بودید، نوبت به انتشار می رسد.

11- مقاله نهایی را پروموت کنید

هنگامی که پست وبلاگ را نوشتید و منتشر کردید، اقدامات لازم را برای اطمینان از خوانده شدن آن انجام دهید. دو تا از موثرترین راه ها برای promote پست وبلاگ و جذب خوانندگان، بازاریابی ایمیلی و بازاریابی رسانه های اجتماعی است.

ایمیل یکی از قابل اعتمادترین پلتفرم ها برای بازاریابی باقی می ماند، زیرا امکان ایجاد کانال ارتباطی مستقیم بین شما و مخاطبان را فراهم می کند. این استراتژی بازاریابی دیجیتال بسیار موثر شامل ارسال ایمیل های سفارشی شده برای کاربران بالقوه با هدف تبدیل آنها به طرفداران وفادار است. اگر علاقه مند به شروع کار هستید، این سرویس بازاریابی ایمیل قدرتمند می تواند به شما کمک کند تا خبرنامه های سفارشی را برای وبلاگ خود ارسال کنید.

12- مقاله خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فراتر از ایمیل، به اشتراک گذاری مقاله شما در رسانه های اجتماعی نیز می تواند راه مؤثری باشد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید مخاطبان زیادی را جذب کنید، وبلاگ خود را در فیس‌بوک یا اینستاگرام که یکی از بزرگترین و متنوع‌ترین پایگاه‌های کاربری را دارند، تبلیغ کنید.

هر کدام از کانال‌هایی را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که به طور روزانه با دنبال‌کنندگان درگیر هستید. این نه تنها در وبلاگ نویسی به شما کمک میکند، بلکه باعث می شود مردم مقاله شما را نیز بخوانند.

نویسنده مهسا سلیمیان
مقالات مرتبط

دیدگاه ها

توجه : ادرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.