10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

نیازهای افراد با گذشت زمان تغییر می کند. پس از مدتی استفاده از یک اپلیکیشن، اغلب ارزش بیشتری از آن می خواهند. اگر اپلیکیشن شما نیاز داشته باشد که با نشان دادن تفاوت آن با سایرین، از رقبا متمایز شود، کل زیرساخت فناوری شما رشد خواهد کرد. در نهایت درآمد شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در ادامه به بررسی موارد اصلی یک اپلیکیشن تجاری خواهیم پرداخت که باعث تمایز شما از سایر کاربران خواهد شد.

فرآیند طراحی اپلیکیشن تجاری

همه قبول دارند که تعامل کاربر بیشتر است، تعاملات موفقیت آمیزتر است، و تجربه کاربری (UX) با رابط کاربری عالی اپلیکیشن موبایل (UI) بهتر است. به این فکر کنید که چگونه ویژگی‌های برنامه خاص ممکن است بر ادراک و احساسات کاربران در هنگام استفاده از برنامه تأثیر بگذارد، هنگام انتخاب ویژگی‌هایی که باید در آن گنجانده شود. ارائه دهندگان خدمات طراحی UX/UI همیشه به عناصری که بر انتخاب کاربران در استفاده از برنامه تأثیر می گذارد توجه ویژه ای می کنند. طراحی اپلیکیشن موبایل باید به صورت زیر باشد:

 • شفاف برای استفاده
 • راحت
 • قابل اعتماد
 • امکان تجدید نظر داشته باشد

ضرورت طراحی اپلیکیشن

طراحی اپلیکیشن ضروری است. این اولین چیزی است که کاربر می بیند و باید جذاب و کاربر پسند باشد. برنامه شما باید کاربرپسند و آسان برای استفاده باشد، بنابراین مردم مایلند از آن به جای اپ دیگر استفاده کنند. همه عناصر زیر برای بازگشت کاربران به برنامه شما و تشویق آنها به استفاده مکرر از آن ضروری است.

اگر مشتریان برای تجربه اپ شما ارزش قائل نباشند، دیگر از برنامه شما استفاده نخواهند کرد یا بدتر از آن، ممکن است آن را حذف کنند. اگرچه ممکن است عملکرد برنامه شما چیزی باشد که افراد را به سمت خود جذب می کند، اما این عناصر طراحی هستند که باعث می شوند آنها از آن استفاده کنند. عوامل زیادی در ایجاد یک برنامه موفق و طراحی اپلیکیشن تجاری نقش دارند. در اینجا لیستی از 10 ویژگی برتر هر طراحی برنامه موفق باید داشته باشد:

1- تمرکز بر روی هدف

برنامه شما نباید خیلی پیچیده باشد و نباید خیلی ساده باشد. باید بر هدف اصلی طراحی اپلیکیشن تجاری شما تمرکز کند.

ممکن است این یک نکته واضح به نظر برسد، اما تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از برنامه ها این کار را با موفقیت انجام نمی دهند! اطمینان حاصل کنید که برنامه شما برای استفاده و پیمایش آسان است. هدف اصلی هر برنامه باید از همان صفحه اول مشخص باشد: چه کاری انجام می دهد؟ چه کسی می تواند از استفاده از این محصول بهره مند شود؟ چگونه شروع می کنند؟

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

2- یک هدف برای هر صفحه

این موارد باید باید:

 • یک هدف روشن برای هر صفحه نمایش
 • یک هدف روشن برای هر بخش
 • یک طرح واضح برای هر دکمه، نماد، تصویر و انیمیشن

برای user flow خوب، باید هدف یا هدف مشخصی داشته باشد. باید توضیح دهد که کاربران چگونه می توانند از صفحه ای به صفحه دیگر بروند و در طول مسیر چه کاری انجام خواهند داد. اگر نمی توانید جریان کاربری خود را تنها با کلمات توضیح دهید، پس به تصویری نیاز دارید که آن را به وضوح نشان دهد. بخش اساسی هر طراحی اپلیکیشن این است که باید برای هر صفحه، بخش، دکمه، نماد، تصویر و انیمیشن هدف مشخصی داشته باشد.

اگر دلیلی وجود ندارد که چیزی وجود داشته باشد، پس اصلاً نباید وجود داشته باشد.

3- قالب های طراحی Front-End

اگر به دنبال راهی برای ساختن یک برنامه تجاری جذاب بصری هستید که استفاده از آن آسان باشد، در این صورت قالب های طراحی آماده راه حلی هستند. این قالب ها به شما کمک می کنند تا در زمان ایجاد برنامه خود صرفه جویی کنید، نه اینکه مجبور باشید هر صفحه را به صورت دستی طراحی کنید. آنها همچنین به شما این امکان را می دهند که چندین نسخه از سایت خود را به طور همزمان ایجاد کنید، به طوری که اگر یک نسخه به خوبی برنامه ریزی شده کار نکرد، نسخه دیگری را می توان به سرعت و بدون تلاش زیاد ساخت. می‌توانید قالب‌های مختلف طراحی جلویی، از جمله قالب‌های HTML5 و CSS3 را پیدا کنید. هر دو برای ساختن برنامه های کاربردی وب عالی هستند.

4- یک اپ آسان برای پیمایش با تجربه کاربری بصری

یک طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید برای کاربر آسان باشد. بهترین راه برای انجام این کار این است که اطمینان حاصل کنید که هیچ منو یا زیر منوی مخفی وجود ندارد و می توان به راحتی از منوی اصلی به همه عناصر دسترسی داشت.

 • navigation آسان: این بدان معنی است که اطمینان حاصل شود که هر صفحه یا صفحه جدید با یک کلیک یا ضربه روی شبکه قابل دسترسی است. این مهم است زیرا کارها را برای کاربران آسان‌تر می‌کند و با از بین بردن سردرگمی در مورد اینکه کجا باید بروند (به عنوان مثال، اگر دو تب به طور همزمان باز دارید) از خطاهای ناوبری جلوگیری می‌کند.
 • تجربه کاربری بصری: برنامه شما به یک تجربه کاربری بصری نیاز دارد تا مردم بدانند چه کاری انجام می دهند، بدون اینکه پس از بارگیری محصول/سرویس شما در دستگاه(های خود) مشکلی برای شروع کارهای خود داشته باشند.

با در نظر گرفتن این نکات، شما قادر خواهید بود اپلیکیشنی بسازید که کاربر پسند باشد و به راحتی قابل پیمایش باشد. می‌توانید با گروه‌بندی صفحات با عملکرد و محتوای مشابه، محدود کردن لینک‌ها، قرار دادن نوارهای پیمایش در مکان‌های ثابت، و پیوند دادن کاربران به صفحه اصلی در هر نقطه تماس، کارایی پیمایش را بهبود بخشید. هنگامی که محتوای وب سایت یا app شما در طول فرآیند توسعه در یک سلسله مراتب سازماندهی شده باشد، حفظ ناوبری خوب آسان تر است.

5- ورود آسان و فرآیند ثبت نام

ثبت مشتریان جدید اساسی ترین بخش تجارت است. اگر مشتری نداشته باشید نمی توانید پول دربیاورید. با در نظر گرفتن این موضوع، ممکن است انتظار داشته باشید که شرکت ها زمان و انرژی زیادی را صرف ایجاد بهترین فرآیند ثبت نام کاربر کنند. بله دقیقا درست فکر کرده اید و این کلید درآمد بیشتر شماست.

برای شروع ویژگی‌هایی را برای سرعت بخشیدن به فرآیند پیاده‌سازی کنید، صفحه فرود و فرم‌های خود را برای افزایش تبدیل‌ها طراحی کنید، و همچنین یک استراتژی تعامل موثر ایجاد کنید که حفظ آن را تضمین می‌کند.

 • فرآیند ثبت نام و ورود باید سریع، ساده، امن و آسان برای استفاده باشد.
 • اگر می خواهید کاربران شما سریعا ثبت نام کنند یا وارد سیستم شوند، به یک فرآیند سریع ثبت نام و ورود نیاز دارید. می‌توانید از یک فرم آنلاین استفاده کنید که به کاربران امکان می‌دهد آدرس ایمیل، رمز عبور یا حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یا توییتر خود را وارد کنند تا به صفحات خاصی در وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند. این به آنها در هنگام ثبت نام کمک می کند.
 • یک فرآیند ورود و ثبت نام آسان برای موفقیت application تجاری شما بسیار مهم است. شما باید یک فرآیند ورود آسان داشته باشید تا افراد بتوانند بدون مشکل به آنچه می خواهند دسترسی داشته باشند. برای آسان کردن کارها برای کاربران، می توانید از حساب های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر به عنوان بخشی از اطلاعات ورود به سیستم آنها استفاده کنید.
 • برای ثبت نام بهتر است از روش شماره همراه و تایید شماره همراه استفاده کنید زیرا این روزها کاربران علاقه ای به حفظ رمز جدید برای سایت های جدید ندارند.

6- تنوع بصری و عناصر پویا

تنوع بصری برای هر طراحی وب سایت موفقی ضروری است. این باعث می شود برنامه شما حرفه ای تر و جذاب تر به نظر برسد، که به آن کمک می کند تا از بقیه متمایز شود. علاوه بر داشتن یک طرح عالی، باید از تصاویر، آیکون ها و گرافیک هایی نیز استفاده کنید که به سایت شما غنا می بخشد. در صورت لزوم از انیمیشن‌ها (مثلاً در انتقال بین صفحات)، ترانزیشن‌ها (مانند پانل‌های کشویی) و طرح‌های رنگی استفاده کنید که از نظر بصری با یکدیگر تضاد خوبی دارند یا با رنگ پس‌زمینه ناحیه (های) محتوای اصلی وب‌سایت‌تان تضاد دارند.

فضای سفید ضروری است زیرا به کاربران کمک می کند هنگام مرور صفحات اپلیکیشن شما روی کاری که می خواهند انجام دهند تمرکز کنند، بدون اینکه حواسشان به جزئیات غیر ضروری جلوی آنها مانند جعبه های متن یا دکمه ها و غیره منحرف شود.

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

7- لیبل های واضح، استفاده از فضای سفید و عکس‌های با کیفیت بالا

 • لیبلینگ واضح: مهمترین چیزی که هنگام کار بر روی هر طرحی باید به خاطر بسپارید این است که کاربران شما در تمام طول روز به آن نگاه می کنند. این بدان معناست که آنها به راهی برای پیمایش برنامه شما و یافتن آسان اطلاعات مورد نظر خود نیاز دارند. می‌توانید در هر صفحه از برچسب‌های واضح استفاده کنید، مانند «ویژگی‌های جدید» یا «درباره ما».
 • فضای سفید: فضای سفید به خوانندگان کمک می کند تا هنگام باز کردن یک اپ، دقیقاً آنچه را که نیاز دارند ببینند، که به معنای اسکرول کمتر (و در نتیجه خطاهای کمتر) است. این کار را برای کاربرانی که مشکلات بینایی دارند یا کسانی که صفحه نمایش های بزرگ را به نمایشگرهای کوچک ترجیح می دهند (مثل من!) راحت تر می کند. به علاوه، فضای سفید اجازه می دهد تا محتوای بیشتری را بدون اینکه همه چیز به هم ریخته به نظر برسند.
 • عکس ها: عکس‌ها مهم هستند زیرا به کاربران کمک می‌کنند تا به سرعت بخش‌های خاصی از برنامه را شناسایی کنند. تصاویر با کیفیت بالا باعث می‌شوند اپلیکیشنها حرفه‌ای‌تر به نظر برسند و کمتر به هم ریخته به نظر برسند، بنابراین باید در صورت امکان از آنها استفاده کنید.

8- آیکون های ساده

انتخاب نمادهای ساده، واضح و قابل شناسایی بسیار مهم است. آنها باید به گونه ای مورد استفاده قرار گیرند که با بقیه طراحی و برند مطابقت داشته باشد.

شما همچنین می خواهید که آنها با عملکرد برنامه شما سازگار باشند. اگر در حال طراحی اپلیکیشنی برای سرمایه‌گذاران هستید، نمی‌خواهید نمادی وجود داشته باشد که نشان دهد آن‌ها به جای سهام رسانه‌های اجتماعی، با نمادی اشتباه به نظرشان پول خود را پس می‌گیرند یا از سهام کسب درآمد می‌کنند. این یک موضوع بزرگ است، بنابراین ما فقط به چند نکته مختلف در اینجا می پردازیم:

 • نمادها باید ساده و سر راست باشند. آنها نباید جزئیات زیادی داشته باشند.
 • رنگ آیکون ها باید با بقیه طرح های شما هماهنگ باشد.
 • آیکون ها باید به گونه ای استفاده شوند که با برند مطابقت داشته باشد.
 • آیکون ها باید به گونه ای استفاده شوند که با عملکرد برنامه شما سازگار باشد.
 • نمادها نباید جزئیات زیادی داشته باشند یا به نظر برسند که از اپلیکیشن دیگری هستند.

9- فیلم ها و تصاویر با کیفیت بالا

تصاویر با کیفیت بالا برای تجربه کاربری، سئو، شناخت برند و تبدیل ضروری هستند. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و آنها را در سایت خود حفظ کنید.

یک تصویر با کیفیت می تواند دارایی قابل توجهی برای کسب و کار شما باشد. وقتی می گوییم “تصویر با کیفیت بالا” دقیقاً منظورمان چیست؟ ما در مورد ایده ای صحبت می کنیم که از نظر بصری جذاب است و چشم بیننده را به خود جلب می کند، خواه آنها در حال مرور سایت شما باشند یا در رسانه های اجتماعی پیمایش کنند.

10 عنصر برتر که هر طراحی اپلیکیشن تجاری موفق باید داشته باشد

10- به روز رسانی های منظم و خدمات تعمیر و نگهداری، امنیت، پاسخگویی

 • به‌روزرسانی‌: به‌روزرسانی‌های منظم برای مرتبط ماندن اپ در بازار رقابت ضروری است. به‌روزرسانی‌ها را می‌توان به طور مرتب انجام داد تا کاربران شما در مورد ویژگی‌ها یا پیشرفت‌های جدید در برنامه‌هایشان مطلع شوند. این همچنین به آن‌ها کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه از آن بهتر استفاده کنند و بدون هیچ مشکلی از آن حداکثر بهره را ببرند. آنها همچنین به کاهش اشکالات کمک خواهند کرد.
 • خدمات و نگهداری: اشکالات فنی ممکن است به دلیل استفاده مکرر از یک برنامه توسط بسیاری از افراد به طور همزمان رخ دهد. بدون برنامه پشتیبان آماده در صورت وجود مشکلی به دلیل استفاده در مقیاس بزرگ، که در آن هزاران هزار نفر ممکن است به طور همزمان سعی کنند به همان منبع دسترسی پیدا کنند، این یک مشکل خواهد بود. به جای ذخیره چندین نسخه به صورت جداگانه، که ممکن است بعداً هنگام تلاش برای دسترسی مجدد به همان منابع پس از گذشت مدتی از آخرین جلسه استفاده، مشکلاتی ایجاد کند، بهتر است به‌روزرسانی‌ها و نگهداری منظم داشته باشید.
 • امنیت: امنیت یکی از جنبه های اصلی است که همیشه باید قبل از عرضه هر محصول در حوزه عمومی در نظر گرفته شود. با این حال، ما نمی‌توانیم سرعت را نیز فراموش کنیم، زیرا اگر زمان‌های پاسخ سریع را ارائه نکنیم، تجربه کاربری به طور قابل‌توجهی آسیب می‌بیند، زیرا دیگر چیزی جز انجام سریع کارها مهم نیست.

شما باید اطمینان حاصل کنید که اپلیکیشن شما انتظارات کاربران را برآورده می کند، اولویت بندی کنید. با توجه به همه چیزهایی که در این مقاله پوشش داده ایم، ایجاد یک طرح اولیه برای برنامه شما به تلاش و تحقیق زیادی نیاز دارد.

اگر تجربه کاربری را بهبود ببخشید، مشتریان شما بیشتر با برنامه شما درگیر خواهند شد. یک رابط کاربری فوق‌العاده ممکن است تجربه یکپارچه را برای کاربران فراهم کند و وفاداری به نرم‌افزار شما را تقویت کند. در نهایت، همه چیز به کسب و کار شما و نحوه شناخته شدن شما بستگی دارد. اگر بتوانید به این سوالات برای طراحی اپلیکیشن شرکت خود پاسخ دهید، دلیلی وجود ندارد که موفق نشود.

نویسنده مهسا سلیمیان

دیدگاه ها

  فرهاد قدیمی

  15 خرداد 1402 در 6:46 ق.ظ

  با سلام
  بی نهایت خدا قوت از این همه سادگی ولی قدرتمند و جالب خواستم از تولید کننده نرم افزار یا اپلیکیشن تشکر کنم و بگویم من هم شیفته این سادگی شما شدم ما یک هلدینگ‌بین المللی کاشی و سرامیک هستیم که با یکصد کارخانه تولبدی اقدام به همکاری نموده و دوست هم داریم یک اپلیکیشن قوی ساده وکاربردی که بتوتن در خارج از ایران هم استفاد کرد و در سایت.فضاهای که داریم بگذاریم ضمن قیمت تمام شده ان بلکه میتواند به اعتبار و ارزش مجموعه هم اضافه کرد و باعث کم شدن نیروی انسانی شد و به صورت خودکار و بوسیله همین برنامه بیشتر کار یک بازرگانی انجام شد از شما تقاضای همکاری و اقدام به ساخت ان را دارم و منتظر تماس شما هستم با تشکر

توجه : ادرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.