CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟ طراحی سایت

CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS مخفف عبارتِ Content Management System یا همان سیستم مدیریت محتوا است. این نرم افزار امکان انتشار، ویرایش و سازماندهی محتوای سایت اینترنتی را به شما میدهد و بسیار در دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است. این در حالی است که بسیاری حتی اسم آن را هم نشنیده اند. در واقع سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که روی هاست یا سرور شما نصب میشود. CMS به شما این امکان را میدهد تا سایتی پویا داشته باشیدو بخش های مختلف سایتان را مدیریت کنید یا به دلخواه تغییر دهید. وردپرس، جوملا، دروپال و … همه انواعی از CMS هستند.

CMS چه کاری برای ما انجام می دهد؟

در سایت شما یک ظاهر دارید که باید بر روی یک بستر بنشیند. خب این بستر بک اند نام دارد. بک اند مرکز سایت شماست و از اهمیت بالایی برخوردار است. حال CMS بستر شما برای سایت است. شما با CMS می توانید مطلب جدید قرار دهید، محصول جدید اضافه کنید، مطالب قبلی را بررسی کنید، خدمات رزرو و فروش را انجام دهید، پاسخ کامنت ها را بدهید و … .

پس باید متوجه شده باشید که CMS بخش بسیار مهم از سایت شماست!

CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

انواع CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا انواع مختلفی دارد. از نظر قیمت می توان سیستم مدیریت محتوا را به :

  • سیستم مدیریت محتوا رایگان
  • سیستم مدیریت محتوا غیر رایگان

تقسیم بندی نمود. حال تفاوت این دو نوع سیستم در چیست؟ چرا باید رایگان انتخاب کنیم یا باید با هزینه را انتخاب کنیم؟

چرا CMS رایگان؟

دلیل انتخاب CMS رایگان می تواند، هزینه رایگان ان باشد که برای شروع کسب و کار بسیار مناسب است! در سیستم مدیریت محتوا رایگان شما می توانید به بدون هیچ هزینه ای برای CMS سایت خود را ایجاد کنید و از ان بهره ببرید. البته یک سری معایب در برخی سیستم ها وجود دارد که به مرور ممکن است با آن ها رو به رو شوید.

برای مثال معایت وردپرس را می توان به استفاده زیاد از پردازنده و رم در بازدید ها بالا نام برد. شاید در ابتدا مشکلی نداشته باشد اما با افزایش کاربران شما هزینه سرور و پردازنده ی شما بسیار بالا خواهد رفت. و مشکل دیگر امنیت ان است. دلیل ان نیز اشتراک کد های ان و اپن سورس بودن ان است. برای این منظور شما باید متخصص حرفه ای امنیت برای کنترل امنیت وبسایت خود داشته باشید. البته این مورد برای شروع کفایت می کند و نیاز به بررسی ماهانه نیست و هر از چند گاهی کنترل امنیت توسط یک متخصص نیاز است.

چرا CMS غیر رایگان؟

CMS غیر رایگان اختصاصی بوده و با توجه به کسب و کار شما طراحی می شود. از جمله مزایای ان می توان به امنیت ان و البته سرعت بیشتر ان اشاره کرد. البته تمام این موارد در صورتی است که به صورت استاندارد نوشته شود. همچنین هر امکانی که نیاز داشته باشید می توانید برای سایت خود بدون هیچ محدودیتی داشته باشید!

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر بهترین سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟ را مشاهده نمایید.

نویسنده مهسا سلیمیان

دیدگاه ها

توجه : ادرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.